FinExpert.e15.cz

Topení v krbu: Romantika a nohy v teple

Tíží vás stále rostoucí výdaje, které musíte vynakládat za teplo? Máte rádi vůni dřeva s pohledem na plápolající plameny? Spojíte-li tyto dvě otázky v jednu, získáte docela jednoduchou odpověď. Pořiďte si krb a navíc ještě ušetříte!
Topení v krbu: Romantika a nohy v teple

Krb, kachlová kamna nebo kovová krbová kamna se v poslední době stále více protlačují do našich domovů díky svému polyfunkčnímu využití. Symbolizují moderní, ekonomický a ekologický zdroj tepla. Navíc se v nich dá topit dřevem - jedním z nejlevnějších způsobů vytápění v současnosti, které navíc příliš nezatěžuje naše životní prostředí.

Otevřený nebo uzavřený?

Pokud vlastníte tzv. otevřený krb (máte volný pohled do ohně), víte, že se příliš nezahřejete. Vytopit celý dům tímto způsobem je naprostá utopie, protože tepelná účinnost krbu se pohybuje jen kolem deseti procent.

Opačný případ reprezentují uzavřené krby dosahující tepelné účinnosti až 80 % a s možností rozvodu tepla do celého domu.

Hodláte-li topit v otevřeném krbu jen čas od času, má otevřené ohniště své opodstatnění. Na spotřebu dřeva je sice náročnější, ale od plamenů a vůně dřeva nejste ničím izolováni, a tak můžete nechat proniknout nenahraditelnou atmosféru přímo do místnosti.

Zázrak jménem krbová vložka

Vlastníci otevřených krbů ale nemusejí propadat beznaději, protože do starých otevřených krbů lze umístit krbovou vložku. Před tím než se do rekonstrukce krbu pustíte, mějte na paměti, že krbová vložka musí být dvouplášťová a zabírá určitý vnitřní prostor. Posuďte, zda vám po zabudování zůstane dostatečný prostor pro dvířka s keramickým sklem. Mohlo by se totiž stát, že z kýženého pohledu na plápolající plameny by nic nebylo.

Odborná firma si stávající těleso poměří (mj. velikost ohniště, tah komínu) a vyrobí krbovöu vložku ušitou na míru. Cena výrobku se pohybuje kolem 25 000 Kč. V případě, kdy se bude dát použít typový výrobek, nemusela by cena překročit 20 000 Kč.

Krbová vložka způsobí, že krb lépe topí a má podstatně menší spotřebu dřeva, popř. dřevěných briket než otevřený krb. Další nespornou výhodou je pak skutečnost, že zůstává jen minimální množství popela, který použijte např. ke kompostování. Obsluha krbové vložky není náročná a naučí se ji bez problému každý.

Cena napoví

Na trhu můžete vybírat ze široké nabídky krbů a firem nabízejících kompletní služby v této oblasti. Obvykle se prodávají typizované výrobky, zákazník si však může objednat i krb na zakázku. Cena kvalitních krbů se pohybuje od 50 000 Kč. Cena závisí na několika faktorech - použitý materiál, technické a výtvarné řešení a v neposlední řadě na firmě, která provádí samotnou instalaci. Dobrým výběrem se dá ušetřit až několik tisíc korun.

Komín musí být kvalitní

Dalším předpokladem dobře fungujícího krbu je funkční komín s dostatečnými technickými parametry (průměr 20 cm, tahová výška okolo 5 m), aby nemohlo docházet k tepelným ztrátám. Abyste mohli teplo rozvádět po celém domě, potřebujete nejen dvouplášťovou  vložku, ale i teplovzdušné rozvody a ventilátory. Teplo tak bude cirkulovat po místnostech celého domu v relativně krátkém čase a hlavně s významnou finanční úsporou. Za metr roury zaplatíte kolem 250 korun, za ventilátor asi 1500 korun plus stavební a instalační práce.

Jak na vytápění

Vytápění za pomoci teplovzdušných rozvodů je vhodné zřídit zejména tam, kde se dům teprve staví a vždy s ohledem na skutečnost, že se jedná o alternativní zdroj tepla. Výpočty ukazují, že se dá ušetřit 30-40% nákladů za topnou sezónu. Budovat nové rozvody ve starém domě si dobře rozmyslete a poraďte se s odborníky. Mohlo by se stát, že vynaložené náklady na instalaci nebudou odpovídat hodnotě uspořeného tepla.

Pokud toužíte po krbu, ale k vytápění používáte plynový či jiný kotel, lze použít krbovou vložku s uzavřeným ohništěm doplněnou o výměník tepla s cirkulací vody. Toto řešení je ideální pro kombinování s centrálním topením. Pro chladnější podzimní dny stačí vhodit pár polínek do krbu a zatopíte si v celém domě za pár korun, protože systém je napojen na klasické radiátory. Klesne-li teplota níže, stačí přepnout na klasický plynový kotel.

Čím topit?

Provoz krbu bývá velmi levný. Balík dřevěných briket stojí kolem 55 korun a vystačí vám na 2-3 chladné podzimní večery, jinak používejte tradiční polínka z vyschlého dřeva - dubové nebo bukové dřevo, vhodná je také bříza nebo ovocné stromy. Nikdy nepoužívejte dřevo obsahující smůlu, protože takzvaně prská. Za kubík dřeva zaplatíte přibližně 200 až 300 korun. Některé krbové vložky mohou využívat nejen dřevo, ale také uhlí. K tomu je ovšem potřeba tepelná pojistka, protože uhlí má větší výhřevnost než dřevo.

Když se nechcete tahat s dřevěnými poleny a denně vybírat popel, nebo nemáte dostatečný prostor pro uskladnění dřeva, kupte si krb s elektrickou krbovou vložkou a možností teplovzdušného vytápění. Tento fakt ocení zejména vlastníci bytů.
 
Pokud kamna nepotřebujete pro vytápění, můžete je do interiéru umístit pouze za účelem dekorace, protože vytváří dokonalou iluzi ohně a navíc nepotřebují komín.

Velkou předností těchto krbů je malá hmotnost nepřesahující padesát kilogramů a navíc se celkem snadno přemísťují. Pořizovací náklady kamen či krbu činí asi 25 000 Kč, v závislosti na tom, jaký typ si vybere.

Krb jako nábytek

Pokud si krb pořídíte, nezapomeňte že se stane nedílnou součástí vaší domácnosti. Při výběru zvažte jeho vzhled a velikost tak, aby zapadal k již zakoupenému nábytku a ostatním věcem v domě. Vylepšit jej můžete za pomoci nehořlavých materiálů jako je: pískovec, mramor, keramické kachle, cihla nebo žáruvzdorné sklo.


Co přikládat ?

Používejte dřevo z listnatých stromů, tvrdé a s nízkou mírou vlhkosti - buk, dub, bříza, jasan, habr.

Nepoužívejte dřevo z jehličnanů -  obsahuje hodně smůly, která hořením nadměrně znečišťují kryt i komín a navíc může tzv. „prskat“. Nepřikládejte dřevo, které bylo již natřené nebo napuštěné. Hoření z nich uvolňuje jedovaté spaliny!

Zajímavost

1 m3 na vzduchu vysušeného listnatého dřeva přesahuje výhřevnost 200 l topného oleje nebo 750 kg briket!  Míra výhřevnosti je tím vyšší, čím sušší je dřevo a čím větší má hustotu.

Nezapomeňte!

Podlaha kolem krbu musí být z nehořlavého materiálu, popř. jím pokryta. V těsné blízkosti krbu v žádném případě nenechávejme lehce vznětlivé předměty.


 

 

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: poznamka
Karel
25. 2. 2006, 20:25
poznamka
Šárka
16. 12. 2005, 16:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená