Nízká cena ropy, nízké tržní úrokové sazby a solidní expanze americké ekonomiky by měly mít příznivý vliv na letecké přepravce, prodejce aut a americké stavební firmy.
Náklady na pohonné hmoty leteckých přepravců jsou nejvýznamnější nákladovou položkou leteckých přepravců, které dosahují přibližně 30 % provozních nákladů. Z toho důvodu se většina firem zajišťuje proti výkyvům cen ropy na mnoho měsíců dopředu. V roce 2014 tedy benefity z nízké ceny ropy pravděpodobně v hospodaření aerolinek vidět nebudou, nicméně příští rok už by tomu mělo být jinak. Pokud někdo načasoval zajištění na konec letošního roku, bude nakupovat pohonné hmoty přibližně o 40 - 45 % nižší. To by mohlo zvýšit ziskovost za jinak stejných okolností přibližně o 10 %. A to je výrazná vzpruha pro celý sektor, který je stěží ziskový.
Zdraží i platby v cizí měně a předčasné splacení hypotéky.
Nízké tržní úrokové sazby spolu s mírně rostoucí globální ekonomikou by měly mít pozitivní dopad na prodeje automobilů. Většina z nich se totiž kupuje na úvěr a podmínky na úvěrovém trhu jsou stále velmi příznivé a situace by se měla ještě zlepšovat. Prodeje aut by měla opět táhnout zejména Asie a USA. V Evropě po silných meziročních nárůstech a vlivem anemického ekonomického růstu dojde pravděpodobně ke zpomalení růstu, ale Asie a USA by to měly vykompenzovat. Navíc automobilový sektor je z pohledu valuace nejatraktivnějším sektorem jak z pohledu relativního srovnání s ostatními sektory, tak i z historického pohledu.
Americký realitní trh
Expanze americké ekonomiky, nízké úrokové sazby, nízká nezaměstnanost a rostoucí ceny nemovitostí by mohly přilákat mnoho kupců na americkém realitním trhu. Ceny domů jsou v porovnání s předkrizovým rokem 2007 stále o 16 % nižší, nezaměstnanost je na úrovni roku 2008 a stále klesá a růst HDP meziročním tempem o 3,9 % bylo naposled k vidění ve 3Q 2013 a od roku 2006 bylo 3. čtvrtletí roku 2014 3. nejrychlejší. To vše se projevuje i na počtech prodaných nových domů, které v říjnu dosáhly nejvyšších hodnot od roku 2008, ovšem stále se jich prodává o 67 % méně než na vrcholu realitního trhu v USA v roce 2005. Očekávám, že v takovém klimatu by se mělo dařit konstrukčním firmám a bankám s vysokou expozicí na hypotékách.
Stejně jako sektory nabízející investiční příležitosti v příštím roce by šlo zmínit sektory, od nichž je lepší dát ruce pryč. Proč akcie těžařů drahých kovů, ropných firem a výrobců letadel mohou být v roce 2015 pod tlakem? O tom bude příští článek.
Autor je analytikem společnosti Cyrrus.