FinExpert.e15.cz

TOP 10 světových daňových rájů

Žebříček je seřazen dle kritérií jako jsou diskrétnost nebo objem spravovaných prostředků.
TOP 10 světových daňových rájů

Téma daňových rájů je v souvislosti s kauzou "Panama Papers" v současnosti velice ožehavé. Lidé neznalí poměrů ve stínovém bankovnictví ani nemusejí tušit, kde všude se oblíbené destinace těch, kteří se chtějí vyhýbat daním, nacházejí. Taková Panama se nevejde ani do pomyslné TOP TEN.

Žebříček vychází ze statistik Tax Justice Network, která hodnotí daňové ráje na základě řady kritérií, jako jsou například diskrétnost nebo objem spravovaných prostředků.

1. Švýcarsko

Švýcarská konta jsou zlatým standardem bankovního tajemství. Navzdory současným dohodám s USA o sdílení některých informací, které by měly zamezit obcházení daňových zákonů, si Švýcarsko stále udržuje skóre 73 ze 100 bodů. Na trhu offshorových finančních služeb si udržuje 6% podíl.

2. Hongkong

Provincie se vypracovala na regionální finanční centrum známé tím, že zde čínská vláda dává ruce pryč od regulace finančních služeb. Zdejší bankovnictví, které se na stupnici diskrétnosti nachází jen lehce za Švýcarskem (skóre 72), si drží tržní podíl lehce pod 4 %.

3. USA

Možná velké překvapení, nicméně USA jsou skutečně největším poskytovatelem offshorového bankovnictví a dalších s tím spojených služeb. Zaujímají pětinu světového trhu. Služby jsou obvykle poskytovány ve státech s uvolněnými bankovními a korporátními zákony, jako jsou například Nevada nebo Wyoming. Co USA zabránilo vystoupat až na vrchol žebříčku, je jejich relativně nízké skóre diskrétnosti (60 bodů).

Tipy: Zdravotní pojištění z přivýdělku

Tipy: Zdravotní pojištění z přivýdělku

Neplnění povinností u zdravotního pojištění může znamenat problémy.

4. Singapur

Ostrovní země, známá pro své extrémně striktní trestání přestupků, jako je například plivání na chodník, je poměrně laxní ve vztahu k finančním službám. Se skóre diskrétnosti 69 bodů a tržním podílem 4 % získal Singapur bramborovou medaili. Blýská se ale na "lepší časy", protože jeho offshorové finanční odvětví rychle roste.

5. Kajmanské ostrovy

Zatímco převažuje názor, že jsou karibské daňové ráje hned za Švýcarskem nejpopulárnější, paradoxně jsou jediným karibským zástupcem v TOP 10 Kajmanské ostrovy. Na britskou kolonii, v níž se rozvinul rozsáhlý mezinárodní bankovní sektor, řazený mezi šest světově největších, připadá jen necelých 5 % mezinárodního trhu offshorových účtů. Skóre diskrétnosti je 65 bodů.

6. Lucembursko

Maličká evropská země mezi Německem, Belgií a Francií má offshorový trh neodpovídající velikosti státu – jeho podíl na světovém trhu je téměř 12%. Možná by se v žebříčku umístil ještě výše, nebýt vládních opatření na zvýšení transparentnosti, které měly na svědomí propad skóre diskrétnosti na 55 bodů.

7. Libanon

Tato země se stala hlavním regionálním centrem finančních služeb pro Blízký východ v období mezi světovými válkami, kdy mnoho Libanonců emigrovalo do Afriky a na západ a následně začalo vytvářet obchodní sítě v domovské zemi. Zavedená infrastruktura finančních služeb těžila z růstu bohatství ropných států Blízkého východu v druhé polovině 20. století. Nedávné nepokoje si ale vybraly svou daň, tržní podíl Libanonu klesl na pouhou třetinu procenta. Pyšní se ale vysokým hodnocením diskrétnosti (79 bodů).

8. Německo

Další země, jejíž přítomnost na seznamu může leckoho překvapovat. Německo se podílí na trhu světových offshorových finančních služeb 6 %, většina z toho jsou zahraniční majetkové účasti v investicích nesoucích úrok s daňovou úlevou. Celkové skóre diskrétnosti je 56 bodů, Tax Justice Network ale zdůrazňuje, že různé právní mezery z Německa činí nadále atraktivní destinaci pro ty, kteří se chtějí vyhýbat daním.

9. Bahrajn

Ostrovní království nemá ropné bohatství jako jeho sousedé z Perského zálivu, drží s nimi ale krok díky prosperujícímu finančnímu sektoru, který lokální ekonomice dominuje. Bahrajnu sice patří nepatrný 0,16% podíl na světovém trhu, může se však pochlubit vysokým skóre diskrétnosti (74 bodů).

10. Dubaj

Bohaté město, jeden ze sedmi Spojených arabských emirátů, je na trhu offshorového finančnictví ještě méně zastoupen než Bahrajn, konkrétně má 0,08% podíl. Taktéž ale vyniká vysokým skóre diskrétnosti (77 bodů).

Zdroj: The Fiscal Times, článek vyšel na www.investicniweb.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pod titulek 10 danovych raju uvest Nemecko a USA muz...
Martin
19. 4. 2016, 07:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená