FinExpert.e15.cz

Tisk ke kauze Grossův majetek

Klepněte pro větší obrázekZpravodajský server Patria Online dnes obsáhle cituje z komentáře BBC News na téma finanční transparentnost moci ve východní Evropě. Středoevropské státy jsou obecně označeny za země, ve kterých má korupce tu nejlepší příležitost působit. Existuje veřejný zájem o maximální průhlednost politiky, proti němu však působí zájem politiků omezit množství informací z politické sféry, ke kterým dostane veřejnost přístup.

Podle komentátora BBC News Miklose Marschalla však není ani situace v západní Evropě zrovna v nejlepším pořádku: "Vezměme si třeba Německo - kde členové parlamentu mají všemožná placená druhá zaměstnání - a veřejnost si toho není příliš vědoma. Nebo vezměme Evropskou unii. Zatímco komisaři jsou velice dobře usměrňováni... podíváte-li se na členy (Evropského) parlamentu, tam je usměrňování mnohem méně. Nevíme toho spoustu o tom, jak si najímají svůj nynější personál. Pro poslance Evropského parlamentu je zcela běžné, mají-li ve svém personálu příbuzné."

Za podstatnou část problému ve východní Evropě považuje komentátor BBC News slabá média v těchto zemích, která se často stávají pouze nástrojem v rukou politiků a místo nezávislé investigativní činnosti slouží k vedení očerňovacích kampaní.

Martin Denemark na iHned v poznámce Kdo špiní jméno státu označuje problém Stanislava Grosse za kauzu všech politiků, kteří odmítají prozradit původ svého majetku. Jako příklad takového jednání jmenuje vedle Grosse také Miroslava Kalouska a předsedu poslanců ODS Vlastimila Tlustého. Skutečnost, že takové politiky jmenují parlamentní strany do svého čela je Denemarkovi důvodem pro tvrzení, že česká politická scéna nedisponuje žádoucí "samočistící schopností." Na závěr vyslovuje obavu, že pokud neexistuje seriozní politická strana, která by přinášela plán, jak změnit legislativní rámec, v němž se u nás politika odehrává, nemůžeme čekat změnu k lepšímu.

Zdroj: Patria, iHned

Komentář na Patria Online
Komentář iHned

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Kauza zatím pokročila
Michal
3. 3. 2005, 11:41
Re: Nečekám velké změny
Jarmila
17. 2. 2005, 09:46
Nečekám velké změny
mk
16. 2. 2005, 13:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená