FinExpert.e15.cz

Tipy jak získat levné letenky

Další ochutnávka z Osobních financí. Tentokrát tipy, jak se vyznat v rostoucí nabídce nízkonákladových aerolinek a dobře koupit letenku.
Tipy jak získat levné letenky

Další článek ze série víkendových ochutnávek z nového čísla Osobních financí. Přinášíme vám v nich zajímavé články z časopisu ve zkrácené verzi. Kompletní článek naleznete v Osobních financích (ukázkové číslo zdarma).


Fenomén levných nízkonákladových aerolinií, kdy se dá létat do Evropy za stokoruny, ba dokonce i zcela zdarma, zaregistroval snad každý. Menší skupina lidí si tyto letenky i sama vyhledala, a ještě menší skupina lidí třeba i zakoupila. Většina lidí však zažila zklamání, když se jim nepodařilo nalézt vysněnou letenku za pakatel, a namísto ní na ně z počítače vypadla cifra v řádu tisíců korun za jednosměrnou letenku.

Článkem se pokusím shrnout své několikaleté zkušenosti s nákupem levných letenek u řady přepravců, a poskytnout několik rad, jak levnou letenku vyhledat. Na českém trhu působí na dvě desítky lowcost aerolinií, zaměřím se však pouze na největší z nich. Uváděné ceny pro přehlednost vždy obsahují všechny poplatky.

Sky Europe – skoro domácí

Slovenská společnost, která se do podvědomí široké veřejnosti a hlavně do hledáčku Sdružení na ochranu spotřebitelů dostala nabídkou letenky za 10 Kč. Celková cena včetně poplatků tehdy již tak atraktivní nebyla, dosahovala cca 1 000 Kč jednosměrně. Dnes po výměně vedení a prudkém zdražení ropy již nejsou cenové akce tolik časté a tak lukrativní jako dříve, přesto se dá sehnat letenka téměř do každé jejich destinace do 2 000 Kč jednosměrně. Létají do běžných západoevropských destinací, ale také do Instanbulu, Lisabonu, Sofie, Burgasu, Varny, Malagy, Catanie a dalších „exotických“ destinací, kam se s low-costem běžně nedostanete. Novinkou je příplatek za odbavené zavazadlo minimálně ve výši 179 Kč na jeden let.

Smartwings – nejen na dovolenou

Tato nízkonákladová divize dříve české (dnes vlastněné islandskou společností) charterové společnosti Travel Service je dnes spíše zaměřena na výprodej volných sedadel na svých charterových letech, a proto se na řadě destinací setkáte s frekvencí pouze 1 až 2 lety týdně. V minulosti rovněž často docházelo k rušení letů i dny před plánovaným odletem, a díky tomu v očích odborné veřejnosti ztratily Smartwings důvěryhodnost. Za spolehlivé se dá u nich dnes označit spojení do Paříže, linky do západních velkoměst však byly z větší části zrušeny či omezeny (např. Amsterdam, Řím, Barcelona). Přes Smartwings je však možné koupit letenku z Brna do Moskvy a z Prahy do Dubaje. Za odbavení zavazadel se neplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Click4sky – na křídlech ČSA

Jde o divizi ČSA, přes kterou se vyprodává část kapacity letadel na linkách ČSA, zejména na těch, kde se ČSA potýkají se silnou konkurencí lowcostů. Na rozdíl od ostatních je nutné koupit zpáteční letenku, nejméně 1 měsíc dopředu a v cílové destinaci pobýt alespoň 3 dny. Odměnou vám však bude plný servis ČSA za lidovou cenu. Zpáteční letenka do Amsterdamu, Bratislavy, Bruselu, Dublinu, Košic, Londýna-Heathrow, Milána nebo Říma za 1 990 Kč, do dalších několika desítek evropských destinací za 3 990 Kč. Specialitkou jsou např. pobaltské státy či Káhira. V ceně letenky je samozřejmě i občerstvení na palubě a odbavení zavazadla zdarma, za lety s Click4Sky však není možné získat míle do Frequent Flyer programu ČSA.

Další pokračování článku včetně konkrétních tipů naleznete v aktuálním čísle Osobních financí na stáncích nebo si časopis lze předplatit (předplatné časopisu).

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená