Je pravda, že z klasických forem spoření, jako je například stavební spoření, spořicí účty, horentní sumy nezískáte. Podílové fondy by měly být opakem. Pokud tedy máte štěstí a dobře zainventujete.
1. Začít se dá i s pěti tisíci
Ve spoustě podílových fondů v naší republice vám bude stačit 5 tisíc korun. Pokud budete spokojeni, můžete každý měsíc přidávat 500 korun (samozřejmě i více). Máte šanci, že se za pár let dočkáte zajímavého zhodnocení.
2. Rozhodněte se, jestli jste konzervativní nebo rádi riskujete
V tomto odvětví je potřeba trochu riskovat. Je ale dobré mít vše pod kontrolou. Obecně platí, že čím větší riziko podstupujete, tím vyššího výnosu můžete ve finále docílit.
V dnešní době levných hypoték není problém získat na nájemném o něco více, než je splátka hypotéky.
3. Chce to trpělivost
Nic nejde hned. „Když už se rozhodnete investovat, vyšší výnos z vámi vložených finančních prostředků můžete získat, když si stanovíte delší investiční horizont, třeba na pět deset let. A když si chcete přilepšit až na penzi? Nebojte se investovat v časovém horizontu 15 či klidně 20 let,“ radí ČSOB.
4. Vybírat je z čeho
Podílové fondy nabízí většina bank a investičních společností. Rozhodovat se můžete podle výše rizika, délky investice, hodnoty konečného výnosu.
5. Rozjeďte to na více frontách
I podílové fondy je dobré doplnit jinými produkty. Například těmi krátkodobějšími, spořicími účty. Z těch můžete čerpat peníze, pokud potřebujete něco akutně pořídit. Samozřejmě je dobré spořit na penzi, atd. Můžete mít i více podílových fondů.
6. O zisk se nemusíte s nikým dělit
„Nespornou výhodou investování je, že dosažené výnosy nemusíte podle platných právních předpisů po třech letech danit. Když se rozhodnete jít cestou investičního životního pojištění, můžete si z důvodu bezproblémového dědictví vložených prostředků sami vybrat tzv. obmyšlenou osobu. Když navíc splníte zákonem stanovené podmínky, můžete si snížit daňový základ až o 12 000 korun ročně,“ uvádí ČSOB.
7. Žádný učený z nebe nespadl
Je jasné, že pokud jste úplný laik, je dobré nechat si poradit od specialisty.