Co je cílem životopisu? Měli byste jednoduše, rychle a stručně informovat zaměstnavatele o tom, kdo jste, co umíte. Životopis doplňte motivačním dopisem, ve kterém už se můžete trochu rozepsat a zaměstnavatele upoutat, aby získal dojem, že se na práci hodíte právě vy.
Nedělejte z toho slohovku
Ještě před několika lety nás na škole učili životopis, který byl v podstatě naším životním příběhem. Obsahoval informace o tom, kde a komu jsme se narodili, jaké máme sourozence, atd. Ale popravdě, to už se teď nenosí.
Zaměstnavatel určitě nepotřebuje a ani nechce vědět vše o naší rodině. Stačí mu základní informace o vás, jako je věk, vzdělání, schopnosti, kde jste pracovali, atd. Využívejte tedy strukturovaného životopisu. Vše uvádějte v bodech, ať je to stručné a přehledné. Ale pořádně se zamyslete nad tím, jaké máte schopnosti a zkušenosti, co umíte. Tyto informace uveďte opravdu všechny.
Životopis by neměl přesáhnout dvě stránky A4.
Životopis by měl obsahovat tyto body:
- Kontaktní a osobní údaje – jméno a příjmení, adresa, telefon, email (musí být uvedeny v životopise hned nahoře)
- Vzdělání – můžete doplnit o absolventské kurzy, školení, zahraniční stáže, atd.
- Praxe – jde o zásadní část životopisu, pracovní zkušenosti by měly být seřazeny od nejnovějších po nejstarší
- Znalosti a dovednosti – jazykové znalosti, počítačové dovednosti, řidičský průkaz
- Představa o práci
Správná čeština
Jakmile v životopise „nasekáte hrubky“ jste odepsaní. Pokud si nejste svými gramatickými schopnostmi stoprocentně jistí, raději někoho poproste, aby vám pomohl a vše po vás zkontroloval.
Obzvláště nesnadné je to tehdy, pokud jste nikdy nebyli zaměstnaní a zkušenosti nemáte ani s vlastními podnikatelskými projekty.
Opravdu to nebude vypadat dobře, když se ve vaší žádosti o práci a životopise objeví gramatické chyby. Vsaďte i na odborný jazyk. Tedy pokud jej opravdu ovládáte.
V životopise si rozhodně nevymýšlejte
Je jasné, že by pro nás jako uchazeče o zaměstnání bylo přínosné mít v životopise vypsáno tisíc bodů o našem kariérním růstu a o všem, co umíme, ale rozhodně není dobré si vymýšlet či některé informace přikrášlovat.
Stejně by se na to, že jste lhali, dříve či později přišlo s největší pravděpodobností u pracovního pohovoru, a rozhodně by to na vás nevrhalo dobré světlo.
Ze životopisu vynechejte
Do životopisu nepatří emoce. Vynechejte aktivity, které mají být na efekt. Například účast na charitě a podobné věci. Nikoho to nebude zajímat.
V životopise také neuvádějte základní vzdělání, to je všem jasné (pokud tedy nemáte dosažené jenom to). A v neposlední řadě vynechejte platové představy. Ty se budou řešit konkrétně až na pracovním pohovoru.
Vzhled životopisu
Jak už bylo výše uvedeno, životopis musí být přehledný. Měli byste si ale dát pozor i na grafickou úpravu. Použít můžete různých šablon životopisů, které jsou přehledné a personalistům již známé.
Pokud ale chcete, využijte své kreativity a vzhled životopisu si upravte podle svého. Bude se tak od těch ostatních trochu odlišovat a má větší šanci na první pohled zaujmout. Ale nepřežeňte to!
Jak napsat motivační dopis
Motivační dopis by měl informovat, o jaké místo máte zájem, o důvody proč se o něj ucházíte, nastínit vaše předpoklady k výkonu práce. Lehce zmiňte, jaké máte výjimečné schopnosti, co umíte, co od nového místa očekáváte, vyjádřete se ke svým plánům.
Uvědomte si, že motivačním dopisem se máte odlišit od ostatních zájemců o pracovní post.