FinExpert.e15.cz

Tipy: Jak si vybrat cestovní pojištění

Tipy: Jak si vybrat cestovní pojištění

Při výběru cestovního pojištění je potřeba zvolit kombinaci, která bude vyhovovat charakteru konkrétní cesty. Přinášíme několik rad, jak se zorientovat v nepřeberné nabídce cestovního pojištění?

1. Kam jedete? Evropa či svět? Pokud cestujete na jedno místo, není co řešit. Pokud plánujete více cest nebo si nejste jisti, zvolte raději svět.
 
2. Na jak dlouho jedete? Jedná se pouze o tuto cestu, nebo budete cestovat v průběhu roku do zahraničí znovu? V poměru cena/výkon pak doporučujeme roční cestovní pojištění na neomezený počet cest. Délka jedné cesty nemůže překročit určenou dobu, např. 45 dní, 6 měsíců…

3. Budete vykonávat v zahraničí nějakou práci? Pokud ano, rozhodně zvolte pojištění, které pokrývá pracovní cestu.

4. Pozor na sporty, které chcete v zahraničí provozovat, mohou být ve výlukách nebo jako nutné připojištění rizikových sportů.

5. Pozor na lyžování  je považováno za nebezpečný sport, nebo je sjednáváno speciálním tarifem.

6. Vysokohorská turistika je obvykle v pojištění omezena výškou, např. 4 000 m. n. m. Některé pojišťovny nezahrnují výstupy na vrchol Via Ferrata. Zvolte tarif, který tato rizika pokrývá.

7. Pozor na plážové adrenalinové aktivity. Jízda na vodním skútru, na banánu, jachting, parasailing, vodní lyžování, potápění s instruktorem je považováno za rizikový sport. Zrádne je, že například nepředpokládáte, že na dovolené budete provozovat rizikový sport, ale plážovou aktivitu náhodně využijete, aniž byste si uvědomili, že se o rizikový sport jedná.

8. Pozor také na nepojistitelné sporty (např. bojová umění, horolezectví).

  • Co pojišťovny řadí mezi extrémní sporty: automotosport; bungee jumping; canyoning; cyklokros a jiné sjíždění náročných terénu na kole; jízda na koni; kanoistika a jiné sjíždění divokých řek; letecké motorové sporty; lety na rogalu; lyžování a snowboarding na vyznačených sjezdovkách a trasách; parasailing; potápění s dýchacím přístrojem; rafting; seskok padákem; speleologie; surfing a windsurfing na moři; vodní motorové sporty; vysokohorská turistika (rozumí se pohyb v horském terénu do výšky 4 000 m. n. m., kde se realizují výstupy na vrchol nejjednoduššími cestami do obtížnosti 2 klasifikace UIAA nebo po předem zajištených cestách – Via Ferrata Kletternsteige a kde se vystačí pouze s těmito pomůckami : přilba, sedací úvaz, jištění určené pro Via Ferraty; v ledovcových horách mačky, cepín, 30m lano); závěsné létání a jiné obdobné nebezpečné sporty.

9. Pamatujte na pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud na dovolené v zahraničí způsobíte škodu dalším osobám, např. při rekreačním sportu, při lyžování, na ulici, v obchodě apod., tak za tuto škodu zodpovídáte a musíte ji uhradit, pokud ovšem nemáte toto riziko připojištěné.

10. Jak vysoké krytí zvolit? Při cestách po Evropě vám možná může stačit základní krytí, ale mimo Evropu rozhodně doporučujeme vyšší krytí.

11. Připojistit zavazadla? Pokud necestujete na lehko, tak doporučujeme připojistit. Alespoň budete mít jistotu úhrady vašich svršků (při předání oficiálnímu dopravci nebo v případě odcizení krádeží vloupáním v místě ubytování nebo z vašeho vozidla). Je potřeba vždy pročíst výluky a podmínky tohoto připojištění. Některé pojišťovny mají ve výlukách i fotoaparáty a elektroniku všeho druhu.

12. Některé pojišťovny mají ve svých podmínkách omezení, že ošetření a léčení platí jen ve veřejných zdravotních zařízeních.

13. Pozor na překročení délky pojištěné cesty – chcete zůstat v zahraničí o pár dnů déle a pojistná smlouva již tyto dny nekryje? Prodlužte si včas vaše pojištění.

Tip: Pokud ještě studujete, máte díky své ISIC kartě možnost využít oblíbený benefit na cesty – Oficiální cestovní pojištění ISIC zahrnující i extrémní sporty. Vyjíždět s ním můžete během roku i opakovaně bez nutnosti hlásit jednotlivé výjezdy do zahraničí. To uvítáte zejména jako rodiče svých náctiletých ratolestí, neboť toto pojištění můžete objednat i žákům základních škol díky mezinárodnímu identifikačnímu průkazu žáka základních škol ISIC SCHOLAR. Pokud vám ještě nebylo 26 let a jste držitelem mezinárodního průkazu mládežníka IYTC, můžete využít studentského benefitu a pojištění si pořídit také.

Zdroj: www.isic.cz, Uniqa

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená