FinExpert.e15.cz

Tipy, jak se chovat ekonomicky a zároveň ekologicky

Tipy, jak se chovat ekonomicky a zároveň ekologicky

Lidé si často neuvědomují, jak je některé neopravené maličkosti v domácnosti připravují nejen o peníze, ale i o čas, který stráví jejich vyděláváním. Například pokud vám bude po dobu jednoho měsíce protékat záchod, přijdete o 4 536 korun, které musíte vydělávat 38 hodin (při hodinové mzdě 120 korun). Díky téhle drobnosti, kterou protékající záchod je, přijdete o 5 pracovních dní svého života. Pokud se budeme chovat nezodpovědně, mohli bychom vydělávat pouze na kompenzaci našeho neekonomického chování. Přitom by stačilo trochu šetřit.

1. Potřebujete nutně předplatné časopisů?

Zamyslete se nad tím, zda časopisy, které máte předplacené, skutečně celé pročtete od začátku až do konce. Pokud tomu tak není, zrušte předplatné. Ušetříte tím nejen své peníze (několik stovek ročně), ale i papír, který se zbytečně vyhazuje.

2. Pozor na tzv. „americkou“ lednici

Pokud si pořídíte lednici, která je úsporná, ušetříte až 70 % energie, kterou by spotřebovala ta obrovská. Na jednu osobu v domácnosti by měla stačit lednice s objemem 55 litrů. Pokud si vystačíte s menší lednicí, ušetříte energii i jídlo, které kupujete zbytečně, protože máte pocit, že lednice je stále prázdná.

3. Plynulá jízda autem

V autě jezděte tak, abyste nemuseli střídat brzdu s plynem. Můžete tak ušetřit až 5 litrů benzínu na sto kilometrů. Pravidelně si také kontrolujte tlak v pneumatikách. Dále se zaměřte na povinné ručení. Porovnejte si více nabídek pojišťoven a vyberte tu nejvýhodnější. Uvažte, zda je nutné mít staré auto pojištěné například proti krádeži. 

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

4. Sprchujte se

Ušetřit můžete tím, že se celá rodina umyje v jedné napuštěné vaně. Ale lepší je se sprchovat. Samozřejmě nemůžete stát pod sprchou 15 minut. Pokud se vysprchujete rychle, spotřebujete zhruba 70 litrů vody. Při koupeli by to mohlo být dvakrát tolik. „Denně tak s každou sprchou ušetříte 57 korun. Zdá se to jako malá částka, ročně už ale jde o pořádný balík. Podobně se dá ušetřit při praní. Snížením teploty při praní z 90 na 60 °C můžete uspořit až 25 % energie. Kromě toho tím šetříte i své oblečení, které při praní na vysoké teploty rychleji bledne,“ radí Alena Králíková, manažerka Společenské odpovědnosti ČSOB.

5. Pozor na nabíječku v zásuvce

Možná se i vy přistihnete, že po vytáhnutí nabíječky z telefonu ji necháte zastrčenou v zásuvce. Ta vám pak pomaloučku spotřebovává watty a přeměňuje je na teplo, které poté vyvětráme. A spotřebujeme tak desetkrát více energie než při dobíjení telefonu. To samé platí u spotřebičů v režimu stand-by.

6. Vařte šetrně

Pokličky k hrncům byly vynalezeny z nějakého důvodu. Proto je používejte. Pokud vaříte v otevřeném hrnci je to až o 300 % energeticky náročnější. Neotevírejte zbytečně často troubu. Pro běžnou kontrolu pokrmů by vám mělo stačit osvětlení uvnitř trouby. Pokud troubu otevřete, klesne vám uvnitř teplota o 20 až 40 stupňů.

7. Ach ty nákupy

Zamyslete se nad tím, zda jste tak bohatí, abyste si mohli dovolit nakupovat levné věci. Nemusí to platit vždy, ale často jsou levné věci logicky málo kvalitní. Při nákupu ovoce a zeleniny se zaměřte na to sezónní a sledujte ceny. 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Jenže o ty jednotky W právě jde ;-) Vezměte si, kol...
yOn
24. 9. 2015, 19:45
To je fuk, do 1W to považuji za tolerovatelné...
GA
24. 9. 2015, 15:46
A víte, že když vám právě takový standardní měřák uk...
yOn
24. 9. 2015, 12:25
A taky nevěřte všemu, co se píše na webu. Změřte si,...
xOn
24. 9. 2015, 09:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená