FinExpert.e15.cz

Tipy a triky pro správný výběr stavební firmy

Uvažujete-li o výstavbě rodinného domu, stojíte před zásadním rozhodnutí, zda stavbu realizovat svépomocí nebo dodavatelsky - tzn. přes stavební firmu. Připravili jsme proto několik rad a tipů, které vám pomohou správnou firmu vybrat a tím ušetřit nejen finanční prostředky, ale také nespočet starostí.
Tipy a triky pro správný výběr stavební firmy

Stavba prováděná svépomocí je sice finančně levnější variantou, nicméně během na dlouhou trať. Není proto divu, že stále více stavebníků upřednostní realizaci stavby domu přes stavební firmu. Pokud si vyberete tu správnou, máte velikou naději, že celá realizace proběhne podle předem stanovených pravidel a ve vymezeném čase. V opačném případě se celá stavba promění ve vaši noční můru.

1. Získejte reference a doporučení

Stavebník, který si nechá postavit dům od stavební firmy, by si měl nejdříve udělat soukromý průzkum trhu (místní tisk, internet, reklamní letáky apod.). Tím zjistí, které firmy se touto činností zabývají a následně může získávat tolik důležité reference. Je totiž velice důležité, aby si zájemce mohl prohlédnout již realizované stavby a následně i oslovit bývalé zákazníky s žádostí o sdělení informací, jak stavba probíhala, v čem byly klady, kde se vyskytly potíže aj. Nespokojte se pouze se shlédnutím jedné stavby, naopak jich navštivte co možná nejvíce.  V tomto případě totiž není nad osobní kontakt a získané zkušenosti se vám v budoucnosti zaručeně vyplatí.

2. Stavba výlučně od jedné firmy

Dlouholeté zkušenosti lidí, kteří si nechali dům postavit od stavební firmy poukazují na nutnost, aby za stavbu zodpovídala pouze a jen jedna firma. Je sice téměř jisté, že konkrétní firma bude spolupracovat i s jinými subdodavateli, ale trvejte na tom, aby veškerou zodpovědnost nesla na svých bedrech jen vámi vybraná firma. Případné nedodělky, reklamace a jiné nedostatky tak budete moci řešit výhradně s jedním subjektem.

3. Peníze (ne)jsou všechno

Při stavbě domu na klíč požadujte stanovení pevné – neměnné ceny. Záruka dodržení stanovené ceny a termínu předání stavby odběrateli by měla dostat přednost před na první pohled výhodnější cenovou nabídkou.  I v tomto oboru platí výběr „zlaté středí cesty“. Praxe prověřila, že nejlevnější nabídky jdou více či méně na úkor kvality použitého materiálu a kvality odvedené práce.

4. Co je psáno, to je dáno

Konkurence na trhu s nemovitostmi je veliká, a proto se firmy snaží zákazníkům nabídnout kompletní služby. Znamená to, že si od ní můžete nechat zhotovit projekt domu včetně vyřízení příslušných povolení, dohodnout realizaci stavby až po vyřízení kolaudace. Před tím však musí následovat příprava a samotný podpis smlouvy o dílo.  Smlouva o dílo musí být precizně zpracována, aby se minimalizovalo riziko nedokončení stavby, navyšování ceny či posunu termínu předání domu. Peněz investovaných za právní rady nelitujte. Uvidíte, že v případě potíží budete rádi, že se můžete opřít o kvalitně vypracovanou smlouvu o dílu, která obsahuje detailně zpracovaný položkový rozpočet, použitý materiál či předem dohodnuté příslušenství.

5. Záruční lhůty? Co nejdelší !

Každý spotřebitel či uživatel věci touží po tom, aby daný výrobek měl pokud možno co nejdelší záruční dobu. U staveb bychom měli na tuto skutečnost pamatovat obzvláště. Zákonem stanovená záruční doba u zhotovovaných staveb je tří roční. Přesto není od věci pokusit se vyjednat záruční dobu delší. Pokud budete úspěšní, můžete být na sebe opravdu pyšní, navíc to svědčí o určité solidnosti firmy, protože se za provedenou práci umí postavit.

6. Nezávislý stavební dozor ušetří čas i peníze

Důležitou roli při výstavbě rodinného domu může sehrát vámi vybraný člověk (tzv. stavební dozor), který bude na stavbu domu svým nezávislým pohledem dohlížet. Musí se jednat o stavebně-technického odborníka, který rozená chybně odvedenou práci či špatně použitý nebo méně kvalitní materiál.

7. Plaťte s rozmyslem

Obecné, praxí ověřené pravidlo říká, že stavebník by nikdy neměl platit celou cenu díla stavební firmě dopředu. Samotné financování stavby může probíhat několika způsoby s využitím finančních úvěrových produktů (hypotéka, stavební spoření – ručit lze i právě stavěnou nemovitostí). Velkým firmám můžete dům dokonce platit podle předem určeného splátkového kalendáře. Někdy stačí například složit pouze 10 % z ceny a zbývající část je možno financovat z úvěru. Klienti mohou také využít odkladu platby, kdy při podpisu smlouvy o dílo zaplatí jen 10% z ceny a zbytek pak mohou uhradit kdykoliv podle své volby, a to až do 12 měsíců po dokončení a předání stavby.

Další článek


 

Související články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

A kde se na to můžu zajít poodívat?
Dan111
10. 5. 2018, 15:46
Pokud budete zakládat nový trávník, tak se podívejte...
Robert
9. 5. 2018, 22:45
Jak si mám kolem novostavby založit pěknou travnatou...
Dan111
8. 5. 2018, 20:50
Nám se osvědčila firma dřevostavby my home. Cena, vs...
Ragule
12. 3. 2018, 10:12
Jaká firma je tedy kvalitní a je vhodné jí svěři sta...
Martina
5. 1. 2018, 15:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená