FinExpert.e15.cz

Tip na výlet: Vrchovina Českomoravská

Zachovalou a rozmanitou přírodu a ještě mnohem více nabídne tato centrální část naší země.
Tip na výlet: Vrchovina Českomoravská

Vysočina je jednou z nejzachovalejších oblastí ČR. Ze zdánlivě nekonečného moře lesů se místy tyčí pozoruhodné skalní útvary a na úpatí kopců najdete zapomenuté vesničky s dřevěnými chalupami a malebnými rybníky.

Pernštejnská pevnost

Na skalnatém ostrohu řeky Svratky a jejího přítoku stojí nad městečkem Nedvědicí hrad Pernštejn. Dodnes se zachoval ve své neporušené gotickorenesanční podobě tak, jak jej Pernštejnové dostavěli v 1. polovině 16. století. V dubnu 2005 bohužel vyhořela střecha hradní sýpky a škoda byla vyčíslena na 48 milionů korun. Na částečnou úhradu rekonstrukce je proto i za vstup na nádvoří vybírán symbolický poplatek 10 Kč.

Kdy je otevřeno: květen–září denně mimo pondělí 9:00–17:00, v dubnu a říjnu jen o víkendech a svátcích vždy v 9:00–15:00
Vstupné: různé dle prohlídkové trasy: dospělí 100–160 Kč, děti, studenti, důchodci 40–100 Kč
Kontakt: Státní hrad Pernštejn, 592 62 Nedvědice, web, tel: 566 566 101.

Rudka – odkaz nadšeného sochaře

Sochař-samouk Stanislav Rolínek (1902–1931) vytesal z pískovce legendární vojsko Blanických rytířů. Tvůrčími nástroji mu přitom byly jen nůžky na ovce a hasičská sekera. Svatováclavské vojsko najdete v jeskyni nedaleko vesnice Rudka. Rolínek vytvořil i další skulptury a na místě můžete vidět pozůstatky 14 metrů vysoké sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, kterou nacisté zničili za druhé světové války.

Kdy je otevřeno: květen–říjen 9:00–16:30, listopad–duben o víkendech a svátcích 9:00–16:30
Vstupné: dospělí 50 Kč, děti, studenti a důchodci 25 Kč
Kontakt: Rudka 252, Kunštát, www.rudka.cz, tel.: 516 462 440

Divoký Šiklův mlýn

V údolí říčky Bobrůvky najdete westernové městečko jakoby vystřižené z Divokého západu – saloon a pravé nádraží s vlakem Union Pacific, šerifský úřad, vězení či herny a samozřejmě nezbytní kovbojové a indiáni. Mezi četné atrakce patří rodeo, ukázky westernového ježdění, práce s bičem a lasem nebo představení o přepadení městečka a jiné příběhy. O prázdninách se v areálu prakticky každou sobotu pořádají tematické akce: rýžování zlata, americký nebo mexický den, koňský víkend, ohňová show a podobně. Dobrým tipem pro výlet s dětmi je sobota 3. června, kdy se koná Dětský westernový den. Vzhledem k  velkému zájmu si vstupenky rezervujte předem.

Kdy je otevřeno: květen a červen o víkendech v 10:00–17:00, červenec a srpen denně mimo pondělí 10:00–18:00
Vstupné: dospělí 170 Kč, děti 4–12 let 85 Kč
Kontakt: Westernové městečko Šiklův mlýn, Zvole nad Pernštejnem, www.western.cz, tel.: 566 567 400.

Santiniho hvězda

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře je dílem významného architekta vrcholného baroka Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Stavba kostela považovaného za Santiniho mistrovské dílo byla zahájena v srpnu 1719 a byla vysvěcena v září 1722. Pro mistrovskou kompozici areálu se symbolikou svatojánské pěticípé hvězdy byl kostel v roce 1994 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kdy je otevřeno: květen–září od úterý do neděle, v dubnu a říjnu jen o víkendech a svátcích vždy v 9:00–17:00
Vstupné: dospělí 100 Kč, děti, studenti a důchodci 50 Kč
Kontakt: Informační a turistické centrum, Zámek 11, Žďár nad Sázavou, www.zdarns.cz, tel.: 566 629 152

Koupání a rašelina

Rybník Velké Dářko kousek za Žďárem nad Sázavou je známá rekreační oblast, ale kvůli přemnožení sinic se v posledních letech využívá stále méně. Zajímavé je ale i okolí rybníka. Kolem Dářka vede 9 km dlouhá naučná stezka po místních rašeliništích. Vrstva rašeliny tady dosahuje až pěti metrů a na sousedním Radostínském rašeliništi dokonce 12 metrů.

Skalní města

Asi dva kilometry pěšky od silnice Kadov–Herálec leží nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny – Devět skal (836m). Členitý vrchol vzniklý mrazovým zvětráváním je upraven jako vyhlídka s rozhledem do kraje. V okolí je ovšem několik dalších skalních útvarů, které vypadají jako malá skalní města: Žákova hora, Dráteničky, Čtyři palice nebo Malínská skála. Okolní vesnice jsou typické pro Vysočinu z 2. polovin 18. století.

Jarmark tradičních řemesel

Dne 18. června se ve vesnicích Sněžné a Krátká pořádal Jarmark tradičních řemesel. Kromě práce místních řemeslníků a jejich výrobků byl program doplněn i o kulturní program s ukázkami místního folkloru. Podobná akce bude i v příštím roce.

Kontakt: obec Sněžné, tel: 566 664 300

Jak se kam dostanete

Předpokládejme, že bydlíte v „srdci Vysočiny“ Novém Městě na Moravě. Odtud budeme popisovat dopravu ke všem popisovaným lokalitám.

Nové Město–Pernštejn

Vlakem: Nové Město na Moravě a Nedvědici spojuje o víkendu asi každou druhou hodinu vlak. Například spoj odjíždějící v 9:07 z N. Města je v 10:02 v Nedvědici. Odtud je to po žluté značce asi 2 km k hradu. Zpět můžete jet v 16:06 (příjezd v 17:01 do N. Města). Jedna cesta stojí 46 Kč, 32 Kč se Z-kartou.
Autem: Ze státní silnice odbočte v Bystřici nad Pernštejnem směr Nedvědice. Silnice vede přímo kolem hradu. Parkoviště pod hradem je placené.

Na Zelenou Horu, Žďár a Velké Dářko

Vlakem: Z N. Města odjíždí vlak v 9:06, ve Žďáře je v 9:28. Z nádraží na Zelenou Horu je to asi 3 km pěšky přes město. Lze využít i městskou dopravu. Zelená Hora, rybník Velké Dářko i zámek Kinských s Konventním kostelem leží prakticky vedle sebe a je tedy ideální spojit je do jedné návštěvy. Vlak zpět vyjíždí 18:42. Jedna cesta stojí 22 Kč, 16 Kč se Z-kartou.
Autem: Státní silnice č. 19 vás dovede na okraj Žďáru, zde odbočte na silnici č. 37 směr Ždírec n.Doubravou – prochází středem města až k zámku. Tady lze zaparkovat. Zelená Hora leží na kopci nad zámkem.

Autem a pak pěšky

Mezi N. Městem na Mor. a následujícími místy je velice špatné spojení hromadnou dopravou. Proto jeďte autem.
Do Rudky po silnici č. 19 přes Štěpánov směrem na Boskovice. V Kunštátu odbočte vlevo do Rudky. Pokud máte rádi originální keramiku, tak se rozhodně zastavte v Kunštátu.
Na Šiklův mlýn opět jeďte po silnici č. 19 na Boskovice a odbočte na návrší hned za Novým Městem na silnici č. 385 směr Dolní Rožínka. Ve Zvoli již sledujte značky, které vás bezpečně dovedou na placené parkoviště před areálem Šiklova mlýna.
Na Devět skal se nejlépe dostanete z vesnice Milovy. Jeďte na Svratku po silnici č. 354 a auto nechte u rybníka hned na začátku Milov. V blízkosti je hotel Devět skal. Čeká vás asi čtrnáctikilometrová nenáročná procházka po značených cestách. Zvlášť doporučuji okruh Devět skal–Kadov–Krátká–Dráteničky–Čtyři palice–Milovy.

Kde můžete přespat

Následující tipy jsou od partnerského serveru travelguide.cz. Nejedná se o reklamu ani o záruku kvality ubytování.

Hotel Skalský dvůr

Luxusní hotel je vybaven pro aktivní odpočinek. Má tenisové kurty, krytý bazén s vířivkou a protiproudem, saunu, fitness a hlavně leží přímo na cyklotrasách vedoucích Vysočinou. Najdete ho asi 10 km od Nového Města.
Orientační cena: cca 600 Kč za osobu se snídaní (podle termínu a sezony)
Kontakt: Lísek 52, Bystřice nad Pernštejnem, www.skalsky-dvur.cz, tel.: 566 591 511

Hotel Tálský mlýn

Stylový hotel rodinného typu u hráze Pilské nádrže, která je obklopena lesy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Orientační cena: cca 900 Kč za 2-lůžkový pokoj bez snídaně (dle pokoje a vybavení)
Kontakt: Žďár nad Sázavou 18, www.cerum.cz, tel.: 566 625 501

Penzion Pegas

Leží v lesích za vesnicí Vlachovice, je ideálním místem pro rodinou dovolenou. Možnost ubytování v pokojích nebo v bungalovech pro 6 osob.
Orientační cena: bungalov 1 650 Kč/noc pro 6 osob, 540 Kč noc se snídaní, Kontakt: Tři studně, Vlachovice, www.penzionpegas.cz, tel.: 566 619 213

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Misto dalekeho rozhledu
vojtisek
4. 12. 2006, 06:54
Re:nejvyssi bod ceskomoravske vysociny
puvodem z vysociny
3. 12. 2006, 15:37
nejvyssi bod ceskomoravske vysociny
puvodem z vysociny
3. 12. 2006, 15:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená