FinExpert.e15.cz

Tip na výlet: Trnky, slivovice a film

Oblast Hostýnských a Vizovických vrchů nabízí romantiku a pohodu řídce osídleného kraje s rozsáhlými lesy.
Tip na výlet: Trnky, slivovice a film

Článek pochází z časopisu Osobní finance.

Jedním z mnoha zajímavých míst regionu je lázeňské městečko Luhačovice. První lázeňské budovy při prameni „slané vody“ tady byly vybudovány koncem 18. století a především minerální voda Vincentka lázně, specializované na léčbu dýchacích cest a choroby zažívacích orgánů, proslavila. Lázeňské budovy jsou spojené se jménem architekta Jurkoviče, který se nechal inspirovat lidovou architekturou: především Jurkovičův dům, Jestřebí, Slovácká búda, a další.

Na hostýnskou pouť

Nejvyšší kopec Hostýnských vrchů (Hostýn, 865 m) je cílem křesťanských poutí. Vrchol obklopují mohutné valy, pozůstatek pravěkého sídliště z dob osídlení Slovanů, po nichž zůstalo i množství bájí, jimiž je vrch opředen.

V první polovině 18. století tady byl postaven poutní barokní chrám Panny Marie, ke kterému vede schodiště o 250 stupních. Koncem 19. století byl přistavěn klášter, kaple a hostinec pro poutníky. Tradičně nejmohutnější oslavy se tady odehrávají při svátku sv. Cyrila a Metoděje 5. července a při Nanebevzetí Panny Marie 13. srpna. Za pozornost stojí křížová cesta v parku pod kostelem, která byla dokončena v roce 1933 podle návrhu architekta Jurkoviče.

Kontakt: Matice svatohostýnská, Svatý Hostýn 115, Bystřice p. Hostýnem, www.hostyn.cz, tel: 573 381 693.

Plavba Baťovým kanálem

Technická a přírodní památka byla firmou Baťa vybudována v letech 1934–38. Splavná je v délce 65 kilometrů v úseku z Otrokovic do Petrova u Hodonína. Kanál původně sloužil k zavlažování a k nákladní přepravě surovin do Zlína; dnes se využívá výhradně k rekreační plavbě. Plavební sezona trvá od 1. května do 30. září. Na Baťově kanálu provozuje plavbu několik podnikatelů s různým programem – od pronájmu lodi po organizované plavby s ukázkou funkce plavební komory či oblíbeným zakončením cesty ve vinném sklípku. Více se dozvíte na www.batacanal.cz.

Nejlepší Zoo v ČR

Blízko Zlína, v místech, kde kdysi býval zámecký park, se rozkládá moderní ZOO, o které mnozí návštěvníci tvrdí, že je nejlepší zoologickou zahradou v republice. Zahrada je originálně rozdělena podle kontinentů a návštěvník si může udělat ucelenou představu o přirozeném prostředí zvířat. Velmi netradiční jsou i průchozí pavilony nebo výběhy pro zvířata, kam je možné přímo vstoupit (např. výběh s opicemi nebo voliéra s tropickými papoušky). Využít můžete dva místní vláčky nebo půjčovnu kočárků. Letos slaví zahrada 200 let vzniku, takže se v souvislosti s výročím můžeme těšit na spoustu akcí s tím spojených.

Kdy je otevřeno: denně, listopad–březen 8:30–16:00, duben–září 8:30–18:00, říjen 8:30–17:00

Vstupné: dospělí 75 Kč, studenti, důchodci 65 Kč, děti do 15 let 55 Kč

Kontakt: ZOO a zámek Zlín-Lešná, p.o., Lukovská 112, 763 14 Zlín 12, www.zoolesna.cz, tel: 577 914 180.

 


Více informací najdete na www.luhacovice.cz, www.mubph.cz, www.mestozlin.cz, http://zlin.cz.

 

Baťova „Jedenadvacítka“

Jedním z vrcholných děl moderní československé konstruktivistické architektury mezi dvěma válkami je administrativní budova firmy Baťa (označovaná číslem 21), dokončená ve Zlíně v roce 1938 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka. Město Zlín se během posledních let stalo sídlem mnoha firem a navázalo tak na tradici průmyslníka Tomáše Bati. Právě on městu ve 20. a 30. letech 20. století vtiskl jeho neopakovatelnou podobu: funkcionalistickou architekturu a podnikatelského ducha. Dnes je zlínský mrakodrap sídlem krajského úřadu, ale v 16. patře se nachází kavárna odkud je skvělý rozhled na celý Zlín.

Kontakt: třída Tomáše Bati 21, Zlín.

Zámecká slivovice

Městečko Vizovice není pozoruhodné jen výrobou slivovice, ochrannou známkou Rudolf Jelínek a vizovickým pečivem. Nezaslouženě trochu opomíjený je zámek ve stylu Ludvíka XVI., který se nachází na úpatí Janovy hory v blízkosti kostela a Nemocnice Milosrdných bratří. Součástí zámeckého areálu je volný anglický park s rybníkem a francouzskou zahradou, který se rozkládá se na ploše sedmi hektarů. Komplex je ukázkou velkoryse pojatého šlechtického sídla a pozdního baroka na Moravě.

Kdy je otevřeno: duben a říjen jen So+Ne+svátky 9:00–16:00, květen–srpen 9:00–17:00 Út–ne, v září jen do 16:00

Vstupné: dospělí 50 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč

Kontakt: Státní zámek Vizovice, Palackého náměstí 376, Vizovice, www.zamek-viz.hyperlink.cz, tel: 577 452 762.

Švestkové orgie

Ve dnech 18.–20. srpna 2006 se na regionálním letišti Bílá Hlína u Slušovic uskutečnil už 39. ročník dnes již rozhodně ne regionálního festivalu Trnkobraní. Hlavním cílem akce bylo připomenutí tradic, které se na Valašsku dochovaly a „oslava švestky ve všech podobách“. O zdárném plnění tohoto úkolu se můžete přesvědčit třeba při závodech v pojídání švestkových knedlíků. Na festivalu samozřejmě nechybí slivovice ani valašské frgály.

Festival filmů pro děti a mládež

Další ročník filmového festivalu se uskuteční 27. května–2. června 2007. Připraven je výběr toho nejlepšího ze současné filmové tvorby pro mladé publikum, setkání s domácími i zahraničními tvůrci a bohatý doprovodný program. Filmová přehlídka se těší mezinárodnímu renomé.

Kdy a kde se koná: 27. května–2. června 2007, Zlín

Kontakt: Filmfest, Filmová 174, Zlín, tel: 577 592 11

Vstupenky a program: www.zlinfest.cz.

Letní filmová škola

Tato filmová akce je svým rozsahem srovnatelná s velkými filmovými festivaly, ale posláním i průběhem je naprosto originální a jedinečná u nás i ve světě. Zatímco do Karlových Varů jezdí nadšenci za současnou kinematografií, v Uherském Hradišti si chtějí především doplnit a zdokonalit své vědomosti v tomto oboru. Přestože LFŠ každý rok roste, zůstává stále akcí nezávislou a zásadně alternativní.

Kdy a kde se koná: 33. ročník se uskuteční 20. - 29.7.2007

Vstupenky a program: www.lfs.cz

Jak se kam dostanete

Předpokládejme, že jste si zamluvili ubytování ve Slušovicích, nebo jste dokonce vyhráli v naší soutěži.. Budeme proto popisovat dopravu k dalším atraktivním lokalitám z tohoto místa.

Slušovice–Vizovice

Autem: ze Slušovic na státní silnici č. 49, asi 15 minut
Autobusem: několikrát denně, např. 10:47 ze Slušovic, přestup ve Zlíně-Želechovicích, 11:13 příjezd do Vizovic; zpět: v 16:00 z Vizovic, přestup v Lípě, 16:16 příjezd do Slušovic

Slušovice–Luhačovice

Autem: ze Slušovic na státní silnici č. 49, v obci Lípa odbočit na silnici č. 492, asi 30 km
Autobus: několikrát denně vždy s přestupem ve Zlíně, např. 8:45 ze Slušovic, 9:40 Luhačovice, zpět: Luhačovice 15:05, přestup obec Lípa, příjezd 16:16 Slušovice

Slušovice–Lešná

Autem: ze Slušovic po silnici č. 491 směrem na Fryšák, asi 15 km
Autobus: vždy s přestupem ve Zlíně, odkud odjíždí autobusy MHD č. 34 a 36 ze zastávky poblíž Prioru. Kromě MHD  můžete využít i autobusy  ve směru Lukov, Kašava, Držková a Vsetín s odjezdem z autobusového nádraží ve Zlíně; např. 8:45 ze Slušovic, 9:35 Lešná, zpět: 15:17 z Lešné, 16:16 ve Slušovicích

 


Přímo ve Slušovicích je golfové hřiště, kde si údery mohou vyzkoušet trénovaní hráči i naprostí začátečníci. Více na www.volny.cz/dgcs/golf.html

 

Kde můžete přespat

Následující informace jsou poskytnuty ve spolupráci s týmem Hotel Guide, jehož internetový server www.travelguide.cz zprostředkovává ubytování na dovolené i služební cesty.

Park Hotel Všemina

Asi čtyři kilometry od Slušovic v lesích u přehrady leží hotel Všemina. Má skvělou polohu i vybavení pro aktivní dovolenou – krytý bazén v ceně ubytování, tenisové kurty…

Orientační cena: 980 Kč za dvoulůžkový pokoj
Kontakt: Park Hotel Všemina 30, Slušovice, www.vsemina.cz, tel: 577 116 611

Penzion Villa Slovenská

Penzion leží v klidné části Zlína, ve čtvrti Lazy.

Orientační cena: 980 Kč za dvoulůžkový pokoj se snídaní
Kontakt: Slovenská 3659, Zlín, tel: 577 006 666

Penzion Regina

Rodinný penzion leží v obci Kašava. Ubytování pro 15 osob, ideální poloha pro turistiku v Hostýnských vrších.

Orientační cena: 480 za dvoulůžkový pokoj
Kontakt: Kašava 39, www.volny.cz/regina1 ,tel: 577 467 283

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená