FinExpert.e15.cz

Tip na výlet: Praha, matka kultury

Vzhledem k tomu, jak jsou hlavní pražské atrakce známé, jsme se zaměřili i na ty, které stojí na okraji zájmu.
Tip na výlet: Praha, matka kultury
Významu a krásy Prahy si je vědoma většina Čechů a mnoho z nás do jejích ulic vstupuje s obdivem a úctou. Historické jádro je tvořeno čtyřmi středověkými městy: Starým Městem, Novým městem, Malou Stranou a Hradčany. Tyto celky tvoří městskou památkovou rezervaci zapsanou do seznamu UNESCO, jejíž dominantou města je Pražský hrad – sídlo českých králů i prezidentů. Řeka Vltava tvoří přirozenou hranici mezi jednotlivými částmi města. Vltavské břehy spojuje několik mostů, z nichž nejznámější je Karlův most. Národní divadlo, Staroměstské náměstí, Židovské město, Vyšehrad, Slavín … to vše jsou místa, kudy šly dějiny českého státu. Vybrat to nejzajímavější je nesmírně těžké, a proto nabízíme pohled na město také z trochu jiné strany.

Zimní tropy

Zimní pozvání do botanické zahrady vám bude pravděpodobně znít trochu nepatřičně, ale opak je pravdou. Před třemi lety byl otevřen celoročně přístupný Skleník Fata Morgana, který na 1 750 m2 poskytuje průřez teplomilnou vegetací celého světa. Výsadby jsou členěny podle oblastí a jsou uspořádány tak, aby navodily představu přirozených rostlinných společenstev. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění. Pravidelně se zde pořádají tématické expozice – například 11.–16. března 2006 proběhla výstava orchidejí nebo od 8. dubna 2006 zde byla výstava živých motýlů.
 
Botanická zahrada skrývá i jednu z nejstarších vinic na území naší republiky – vinici Sv.Kláry, která je využívána už od 11. století. Zajímavá je její prohlídka i v zimě. Jsou z ní nezapomenutelné pohledy na Prahu, které hned tak nenajdete. Svoji procházku po vinici můžete zakončit návštěvou vinotéky a něco dobrého si i koupit.

Kdy je otevřeno: celoročně od úterý do neděle 9:00–16:00 (od květen do září až do 19:00), vinotéka má v zimních měsících omezený provoz (viz webové stránky)
Vstupné: Skleník Fata Morgana – dospělí 90 Kč, děti, studenti a důchodci 45 Kč, Vinice Sv.Kláry – dospělí 40 Kč, děti, studenti a důchodci 20 Kč, od listopadu do března je vstupné zdarma
Kontakt: Pražská Botanická Zahrada, Nádvorní 134, Praha 7, www, tel.: 234 148 111.


Více informací najdete na www.praha.cz, www.pis.cz, www.praha-mesto.cz, www.cokdyvpraze.cz.

Kus české Indonésie

Také zoologickou zahradu můžete navštívit po celý rok a i v souvislosti s předchozí zmíněnou možností musíme doporučit návštěva unikátního pavilonu (otevřen v listopadu 2004) věnovanému Indonéské džungli. Jde o jeden z největších projektů v historii českých i evropských zoo. Prostorný skleník vytvořil prostředí tropického deštného lesa z Jihovýchodní Asie s více než 50 druhy živočichů včetně orangutanů, gibbonů, varanů komodských či několika druhů ptáků. Součástí skleníku jsou monumentální umělé stromy a na 70 druhů živých rostlin od lián přes orchideje až po palmy.

Kdy je otevřeno: denně mezi listopadem a březnem 9:00–16:00, duben, květen, září, říjen 9:00–18:00, červen–srpen 9:00–19:00
Vstupné: duben–září – dospělí 90 Kč, děti, studenti a důchodci 60 Kč, rodinné vstupné 270 Kč; říjen–březen – dospělí 70 Kč, děti, studenti a důchodci 40 Kč, rodinné vstupné  200 Kč
Kontakt: Zoo Praha, U Trojského zámku 3/120, Praha 7, www, tel.: 296 112 111.

Pražská nutnost

Malé Straně by měl svůj čas věnovat každý turista. Pražskému podhradí dominuje barokní chrám sv. Mikuláše z roku 1756 a okolní ulice, domy či zákoutí na vás dýchnou atmosférou dávné doby. Při cestě Nerudovou ulicí míjíte hospůdky U Tří housliček nebo U Dvou slunců, kde sedával třeba Jan Neruda. Na malém prostoru kolem Malostranského náměstí je směstnáno množství památek prvořadého významu – Vrbtovská zahrada se sochami Matyáše Brauna, Valdštejnský a Lichtenštejnský palác, Kostel Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici s relikvií Pražského jezulátka (Bambino di Praga) a mnoho dalších památek. Nedaleko odtud najdete malebnou Kampu a na nábřeží Vltavy další unikát: Sovovy mlýny, dnes Museum Kampa, kde jsou soustředěna díla Františka Kupky z majetku manželů Mládkových.

Kdy je otevřeno: denně 10:00–18:00
Vstupné: dospělí 120 Kč, děti, studenti, důchodci 60 Kč
Kontakt: Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, www.museumkampa.cz, tel.: 257 286 147.

Zahrady pod Hradem

Komplex terasových zahrad za šlechtickými paláci ve Valdštejnské ulici byl budován od konce 16. století. Tvoří jej zahrada Lederburská, Malá a Velká Pálfyovská, Kolovratská a Malá Fürstenberská. V posledních letech byly nákladně rekonstruovány. V horní části jsou propojeny s Jižními zahradami Pražského hradu.

Kdy je otevřeno: duben–listopad 10:00–18:00, vchody a východy ze zahrad: Valdštejnské náměstí 3 (Ledeburský palác), Valdštejnská ulice 12–14, Zahrada Na Valech (Pražský hrad)
Vstupné: dospělí 79Kč, děti a senioři 49Kč, rodinné vstupné 159 Kč
Kontakt: Palácové zahrady pod Pražským hradem, Valdštejnské nám. 3, Praha 1, tel.: 257 010 401.

Jak se kam dostanete

Vzhledem k velikosti Prahy je pro orientaci potřeba určit výchozí bod, kterým pro nás bude Václavské náměstí.

Botanická a Zoologická zahrada

Obě zahrady leží v Troji prakticky vedle sebe. Ze stanice Muzeum pojedete metrem trasy C na konečnou do Holešovic, odtud autobusem č. 112 až před hlavní vchod do zahrady u Trojského zámečku. Vchod do Botanické zahrady je asi o 400 metrů dál do kopce ve směru jízdy autobusu.  

Malá Strana a Zahrady pod Pražským hradem

Ze stanice Muzeum nebo Můstek metrem trasy B do stanice Malostranská.

Kde můžete přespat

Následující tipy jsou od partnerského serveru travelguide.cz. Nejedná se o reklamu ani o záruku kvality ubytování.

Hotel Mars

Luxusní tříhvězdičkový hotel v dosahu tramvaje i metra s restaurací ve stylu anglického klubu.
Orientační cena: 2 100 Kč za dvoulůžkový pokoj se snídaní, liší se dle termínu a sezony, speciální akce v nabídce. 
Kontakt: Kubánské náměstí 6, Praha 10, www.hotelmars.cz, tel.: 272 733 628

Hotel Cham

Menší tříhvězdičkový hotel na okraji města s dobrým dosahem metra.
Orientační cena: 1 280 Kč za dvoulůžkový pokoj bez snídaně
Kontakt: Libušská 37/181, Praha 4, tel.: 241 725 987

Pension Aaron

Rodinný pension ve středu města, přímo u stanice metra Křižíkova.
Orientační cena: 1 500 Kč za dvoulůžkový pokoj se snídaní
Kontakt: Křižíkova 42, Praha 8, tel.: 220 809 009
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená