FinExpert.e15.cz

Tip na výlet: Polské hory lákají

Ačkoli je to země převážně rovinatá, nabízí na několika místech u hranic s ČR a SR pár výborných příležitosti pro lyžaře všech úrovní.
Tip na výlet: Polské hory lákají
Polská zima je stejně nevyzpytatelná, jako ta česká. Zatímco jeden rok záplavy bílé nadílky zcela paralyzují dopravu na polských komunikacích, následující zimu napadne pár centimetrů, které jsou pryč chvíli po dopadu na zem. Na polské straně Tater a Krkonoš ale o sníh nebývá nouze. Stejně jako o lyžaře, kteří mají polské svahy blíž než většinu českých, lákají je nižší ceny a případně i zajímavé nové svahy.

S pasem a občankou jste v suchu

Ještě předtím, než se ČR i Polsko staly členy EU, mohli Češi na platný pas pobývat v Polsku až tři měsíce. Pro občany s trvalým bydlištěm v patnáctikilometrovém příhraničním pásmu dokonce platil malý pohraniční styk, který umožňoval překročit hranici jen na platný občanský průkaz.

Ačkoli od května 2004 platí pro občany členských států EU a tedy i občany ČR nové podmínky pro vstup do Polska, v zásadě zůstalo vše při starém. Pro překročení státní hranice potřebujete platný pas a můžete se prokázat i občanským průkazem, přičemž tato možnost již není omezená jen na Čechy bydlící v pohraničí.

Český řidičský průkaz je v Polsku uznávaný. Jestliže pojedete vlastním automobilem,
musíte mít kromě toho ještě mezinárodní pojišťovací zelenou kartu a osvědčení o technickém stavu vozidla.

Peníze na kusy

Polský zlotý (což v doslovném překladu znamená „zlatý“) se dělí na sto grošů, přičemž v posledním roce polská měna vzhledem k západním měnám pomalu a rovnoměrně posilovala. V dubnu 2004 byste například za jednu britskou libru dostali 7,4 zlotých, dnes je to necelých šest zlotých (cca 5,50). Podobně zlotý posílil i k euru a dolaru a mírně i k české koruně.

Polsko je bezpečná země, ale ve velkých  lyžařských střediscích je zvýšené nebezpečí krádeží podobně jako třeba ve velkých českých městech. Peněžní prostředky, které s sebou vezete, proto rozdělte do dvou či více forem. Cestovní šeky jsou sice směnitelné o něco obtížněji než hotovost, ale jsou přece jen bezpečnější. Možnosti použití platebních karet jsou o něco málo omezenější než v ČR, ale bankomat pro výběr hotovosti najdete určitě bez obtíží.

Kde směníte

Samozřejmě, že zloté můžete nakoupit už v Česku, ale pokud by vám to z nějakého důvodu nevyhovovalo (z čistě finančního hlediska je v zásadě jedno, zda měníte v ČR nebo až v Polsku), můžete využít služeb soukromých polských směnáren, kterým se říká „kantor“. Může přitom jít o samostatné kanceláře, přepážky v cestovních kancelářích, okénka na vlakových nádražích nebo dokonce v poštovních úřadech.

Rozdíl v kurzech nabízených jednotlivými směnárnami je poměrně zanedbatelný a za výměnu peněz se v kantoru neplatí žádný poplatek. Nesměníte tady ale cestovní šeky, které je možné proměnit na hotovost pouze v některých bankách (s jistotou v „Banka Polska Kasa Opieki“, známé jako Banka PKO). Za výměnu šeků si banka bere provizi 1–2,5 %, přičemž minimální poplatek je zhruba 8–12 PLN.

Malý kousek za hranicí

Polské Tatry a severní část Beskyd či Krkonoš má mnoho menších či větších lyžařských svahů, ale nejlepší z nich, které dokáží svojí atraktivitou přitáhnout nejen místní, jsou v zásadě tři. Nejznámější je bezesporu Zakopané, kterému se někdy přezdívá „hlavní zimní město Polska“. Středisko je pár kilometrů od hranice se Slovenskem, severovýchodně od Liptovského Mikuláše.

Szczyrk najdete v masivu Beskyd východně od Českého Těšína. Ačkoli lyžařská sezona tady není tak dlouhá jako v Zakopaném, láká Szczyrk množstvím vleků a tratí. Samotné městečko je oficiálně položeno 460 metrů nad mořem, ale jeho nejvýše položené části o dalších 450 metrů výš.

Szklarska Poreba je v západní části polských Krkonoš, několik desítek kilometrů severovýchodně od Liberce. Lyžuje se na blízké hoře Szrenica (1 363 m.n.m.), kam jede lanovka přímo ze středu města. Pokud tady budete, měli byste navštívit i rezervaci Sniezne Kotly se stometrovými stěnami a třemi horskými jezery. Samotné město bude vyhovovat těm, kdo dávají přednost klidnějším horským střediskům.

Kde spát v Polsku

Úroveň i ceny polských hotelů se velmi různí. Takzvané „dělnické hotely“ jsou vlastně
bývalé (nebo stále fungující) ubytovny pro zaměstnance velkých průmyslových podniků,
kde nocleh na osobu stojí 20–40 zł za postel. „Sportovní hotely“ fungují u velkých sportovních areálů, dříve byly určeny výhradně sportovcům hostujících klubů a později byly otevřeny pro veřejnost. Přespání na osobu a noc stojí 20–50 zł. Z hotelů vyšší úrovně je zřejmě nejznámější řetězec Orbis, kde za jedno/dvoulůžkový pokoj dáte 160–320 / 240–500 zł.

Kromě výše uvedených možností můžete využít také nabídek soukromých penzionů a ubytování v soukromí, přičemž obojí přichází v úvahu nejen ve velkých městech, ale právě i na horách.

Kde spát na horách

Ubytování v horských střediscích si můžete zajistit sami přes internet. Pro Zakopané dobře poslouží server, který zvládá i slovenštinu, takže se na něm bez problémů zorientujete. Například za apartmán v centru Zakopaného zaplatíte v sezóně 40–60 zł, mimo sezónu 30–40 zł. Horské chaty v komplexu „Kabel" stojí v sezóně od 100 zł za dvoulůžkovou po 220 zł za čtyřlůžkovou chatu na noc. Přitom je možné sehnat jak dražší, tak levnější ubytování.

V Szczyrku je dobrou možností ubytování sportovní komplex COS. Za jedno/dvou/třílůžkový pokoj s polopenzí zaplatíte 90/160/210 ZL na den, pokoje bez jídla vás přijdou na 65/110/135 zł. Podobnou, i když dražší možností je hotel Zagroň. Ceny v hlavní sezoně (mimo Nový rok) jsou 115/170 zł za jedno/dvoulůžkový pokoj se snídaní. Můžete zde ale najít i spoustu menším ubytovacích zařízení. Například penzion Gosciniec Salmopolski, kde ceny za osobu a noc i se snídaní začínají na 45 zł za osobu a noc.

Szklarska Poreba nemá velké hotelové komplexy, ale o to více chatek a penzionů. Například penzion Orchidea vás ubytuje od 50 zł za osobu a noc. Cena za dodatečnou snídani/večeři je 10/20 zł. Můžete ovšem najít a po internetu rezervovat i levnější bydlení. Dobrým pomocníkem může být server www.szklarska.ig.pl, který v části „noclegi“ nabízí nepřeberné možnosti a kontakty na ubytovací zařízení.

Na dohodu nespoléhejte

Mezi ČR a Polskem dosud platí dohody, podle nichž v případě nemoci či úrazu občana ČR na území Polska nese náklady léčení a případného nutného transportu Polská republika. Podle informací dostupných zastupitelskému úřadu ČR ovšem dochází v praxi k tomu, že ve státních zdravotnických zařízeních je vyžadována za ošetření úhrada a transport nemocných je často odmítán, ačkoli by měl být poskytován bezplatně.

Důležitá telefonní čísla

  • policie – 997
  • první pomoc – 999
  • hasiči – 998
  • silniční pomoc – 981 (v Katovickém vojvodství 954)
Více informací na www.czechembassy.org, mapa.szukacz.pl, www.staypoland.com, www.z-ne.com, www.szczyrk.pl, www.szklarska.ig.pl.

Co nabízí polská střediska

Zakopané

Najdete zde 20 vleků a lanovek s celkovou délkou třiceti kilometrů. Lyžařské svahy jsou rozesety kolem města. Například Kasprowy Wierch, nejvyhledávanější cíl polských lyžařů, je odsud jen tři kilometry daleko. Tady můžete mimo jiné využít 80 let starý vlek, který lze právem považovat za turistickou atrakci. Slalomový svah Nosal s certifikací FIS najdete prakticky v centru města a na další lyžařský svah Gubalowka se pohodlně dostanete přímo z ulice Krupowki – hlavní tepnou města Zakopané. Pro běžkaře se upravuje 50 km tratí.

Orientační ceny vleků:
Nosal – 50 zł za 15 jízd, Gubalowka – 50 zł za 10 jízd, Kasprowy Wierch – 10 zł za jízdu.

Szczyrk

Můžete si vybrat ze dvou lyžařských center, která jsou situována okolo dvou hlavních vrcholů. První z nich, oblast Skrzyczne je rozložen na severním svahu této hory (1 257 m.n.m.) a největším tahákem je 2 850 metrů dlouhá sjezdovka, která bude vyhovovat především zdatnějším lyžařům. Druhým lyžařským centrem je Male Skrzyczne, které nabízí 11 sjezdových tras, jež jsou obsluhovány dvanácti vleky. Najdete tady i velmi známou sjezdovku Bienkula, která má licenci FIS pro obří slalom.

Ceny vleků: permanentka na 1 den/6 dní – 62/295  złL, jednotlivé jízdy 2,30–3,90 zł.

Sklarska Poreba

Celkem 14 kilometrů sjezdovek a šest vleků, umělý sníh a možnost nočního lyžování uspokojí každého lyžaře. Ti nejzdatnější si určitě vyzkouší „černou“ sjezdovku s licencí FIS nebo 4,5 kilometru dlouhou sjezdovku „Lolobrygida“, zatímco začátečníci mohou trénovat na 1,5 kilometru dlouhém svahu „Puchatek“. Další možností je svah Hala Szrenicka s třemi vleky. Každý den od 18:00 do 22:00 jsou svahy osvětleny a otevřeny. Blízká vesnice Jakuszyce nabízí skvělé podmínky pro běžky.

Ceny vleků: permanentka na 1 den/6 dní – 64/303  ZL.

Jak se kam dostat

Vzhledem k tomu, jak je Polsko a zejména polské hory blízko, nemá smysl vůbec uvažovat o jiné než automobilové dopravě.

Z Ostravy do Zakopaného

Nemá smysl jezdit rovnou do Polska. Rychleji a pohodlněji přijedete na místo přes Slovensko. Z centra Ostravy se dáte směrem na Žilinu, přičemž pojedete přes Hnojník a Nebory na hranici se Slovenskem. V Žilině najedete na silnici E50 směr Levoča a pak přes Kralovany, Dolný Kubín a Trstěnou přijedete na hranici Slovenska s Polskem odkud je do Zakopaného už jen cca 20 kilometrů.
Celkem je cesta 240 kilometrů dlouhá. Neměla by vám trvat déle než čtyři hodiny a za benzín tam i zpět zaplatíte podle stylu jízdy a zatížení auta asi 900–1 300 Kč.

Ostrava–Szczyrk a zpět

Také druhé lyžařské středisko Szczyrk je dostupné zejména pro obyvatele Severní Moravy a logickým výchozím bodem je Ostrava. Szczyrk je pro mnohé Čechy výrazně blíže než třeba Krkonoše přičemž na hranici s Polskem je to necelých 40 kilometrů. Přes Kunčičky, kolem Havířova a Českého Těšína se dostanete do Polska a směr na Bielsko-Biala (BB) vás povede dál. Szczyrk je od BB vzdálen už jen asi deset kilometrů.
Celkem je cesta dlouhá jen 90 kilometrů a určitě byste ji neměli jet déle než dvě hodiny. Za benzín tam i zpět zaplatíte podle stylu jízdy a zatížení auta asi 350–500 Kč.

Sklarska Poreba – z Liberce jen kousek

Vzdálenost mezi severočeským Libercem a městem Sklarska Poreba, které leží v polské části Krkonoš, je asi šedesátikilometrová a velmi jednoduchá. Přes Jablonec na Nisou a Tanvald na hranici s Polskem a odtud už jen deset kilometrů až na místo. Jedna cesta zabere asi hodinu a benzin na cestu tam i zpět by vás neměl stát víc než 300 Kč.

Kurzy měn (Bank Millennium, valuta-prodej)

1 GBP = cca 5,77 zł
1 EUR = cca 3,90 zł
1 USD = cca 3,05 zł
1 CZK = cca 0,15 zł
1 PLN = cca 7,73 (Volksbank)
Stav k 16.11.2006

Velvyslanectví

Velvyslanectví ČR v Polsku

ul. Koszykowa 18, Warszawa 00-555
úřední hodiny: Po, Út, Pá 9.00–12.00
tel.: 004822/6287221-5, 6281759
fax: 004822/6282168
e-mail

Velvyslanectví Polské republiky

Konzulární oddělení
V Úžlabině 14, 100 00 Praha 10
provozní hodiny: Po–Pá 9.00–12.00
tel.: 224 228 722-4
fax: 224 227 320
e-mail
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Zakopane?
Petr
20. 11. 2006, 10:04
Vybavenie
Romanescu
20. 11. 2006, 07:48
cena a pocet sjezdovek ve Szczyrku
Vaklaf
19. 11. 2006, 18:00
foto
mazarin
19. 11. 2006, 15:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená