Článek pochází z časopisu Osobní finance
Na samé hranici Národního parku Šumava je druhé nejvýše položené město v Čechách – Kašperské Hory. Svůj největší rozkvět zažily Kašperské Hory ve středověku, kdy se poblíž dolovalo zlato a navíc tudy vedla obchodní cesta z Pasova do Prahy. Město bylo tehdy tak bohaté, že si Kašperské Hory v roce 1617 mohlo dovolit koupit nedaleký hrad Kašperk. O dříve rozvinuté těžbě svědčí štoly v Amálině údolí, které jsou dnes technickou památkou. Vesnice Prášily, Srní, Antýgl, Modrava, Zadov nebo Kvilda jsou celoročním cílem turistů, lyžařů a cyklistů.
Kromě níže jmenovaných atrakcí určitě stojí za zmínku ještě bývalá keltská hradiště (oppida) Sedlo u Albrechtic a Obří hrad u Popelné. Jestliže vás zajímá výroba historického skla, navštivte sklárnu v Anníně.
Hrad Kašperk
Byl vybudován na severozápadním výběžku hory Ždánova. V roce 1356 jej založil Karel IV. jako strážní hrad Zlaté stezky, jenž spojovala Čechy s Bavorskem a jedna z jejích větví vedla přes Kašperské Hory. V roce 1616 odkoupilo již zpustlý hrad Kašperk město Kašperské Hory, které je jeho vlastníkem i provozovatelem dodnes.
Hrad je otevřen: v dubnu jen v sobotu a neděli 10:00– 17:00; květen–říjen od úterý do pátku 10:00–17:00, o prázdninách až do 18:00
Vstupné: dva různé okruhy dospělí 55/40 Kč, děti, studenti a důchodci 40/30 Kč
Kontakt: tel.: 376 582 324, www.kasperk.cz.
Muzeum motorek
Muzeum historických motocyklů je největší soukromou expozicí svého druhu v České republice. Je umístěno v jednom z domů horní části náměstí a v současné době vystavuje sedmdesát kusů historických motocyklů, z nichž některé jsou skutečnými unikáty, jež se dochovaly v jediném kuse (Jac,Wagner). Několik motorek je jedinými dochovanými exponáty v ČR.
Kdy je otevřeno: říjen–duben denně 9:00–16 :30; květen–září 9:00–17:30
Vstupné: dospělí 30 Kč, děti 15 Kč
Kontakt: Kašperské Hory, tel.: 377 982 570, 376 582 255, 371 596 140
Sušice – nejen muzeum sirek
Město Sušice zažilo největší rozkvět v době rýžování zlata a do dnešních dob zůstal zachován klasický středověký půdorys, které tehdy město získalo – obdélníkové náměstí s měšťanskými domy. Snad nejhezčí z nich je dům „Voprchovský“, který dnes složí jako regionální muzeum. Významnou dominantou obce je vrch Svatobor s turistickou chatou a rozhlednou nebo barokní kaple na kopci Stráž. V souvislosti se Sušicemi si ale zřejmě každý vybaví sirkárnu SOLO a návštěvník v tomto bodě určitě nebude zklamán – muzeum sirek je součástí regionálního muzea.
Muzeum je otevřeno: květen–říjen od úterý do soboty 9:00–17:00, v neděli jen do 12:00
Vstupné: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč
Kontakt: náměstí Svobody 40, Voprchovský dům, Sušice, tel.: 376 528 850
Rozhledna Svatobor
Na místě starého sídliště pohanských předků opředeného pověstmi o pohanské kněžně Vodolence, která podle pověsti byla lidem milována a také v blízkosti Svatoboru pohřbena, se vypíná romantická rozhledna. Je 31,6 m vysoká a její výška nad mořem činí 871 metrů. Můžete se odtud kochat nádherným výhledem do kraje a dohlédnete až na šumavské velikány. Za dobrého počasí uvidíte mohutná Ždánidla, hřebeny Plesné i Polední hory a skalnaté temeno velebného Javora. Rozhledna se sousední restaurací je skvělým tipem na výlet.
Kdy je otevřeno: září–květen v sobotu a neděli 11:00–18:00; červen–srpen denně 10:00–20:00
Kontakt: www.svatobor.cz
Lyžařský areál na Špičáku
Špičák se nachází nedaleko Železné Rudy v těsné blízkosti hranic s Německem a na české straně Šumavy nabízí nejlepší možnosti lyžování. Příležitost dobře si zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků a rodin s dětmi až po lyžařské a snowboardové experty. Pro ně je v dolní části sjezdovky č.1 vybudován „sněhový park“. Špičák má pět sjezdovek a dvě cvičné louky s dětským lyžařským hřištěm. Přepravu lyžařů zajišťuje jedna čtyřsedačková lanovka a osm vleků.
Provoz vleků: 08:30–16:00, noční lyžování 18:30–21:00
Cena vleků: (jednodenní permanentky) dospělí/děti: hlavní sezona 450/300 Kč, vedlejší sezóna: 360/260 Kč, noční lyžování: 200/140Kč
Kontakt: Špičák 17, Železná Ruda, tel.: 376 397 567, www.spicak.cz
Čeňkova vodní pila
Pilu na vodní pohon, na soutoku Křemelné a Vydry, postavil pražský obchodník s dřívím Čeněk Bubeníček. Zpracovávala především dřevo z lesních kalamit a v roce 1912 byla přestavěna na vodní elektrárnu zásobující Kašperské Hory. Dnes je součástí technické expozice energetické společnosti. Její součástí je i malý kinosál, v němž můžete zhlédnout některý ze zajímavých a tematicky souvisejících dokumentů.
Pila je otevřena: červen–září denně mimo pondělí, prohlídky v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00, mimo termín je možné prohlídky dohodnout na tel.: 378 001 111
Vstupné: zdarma
Kontakt: www2.zce.cz → Tiskové středisko → Expozice Šumavská energie
Vimperk
Bývalé hornické město je centrem turistů mířících na Šumavu. Vimperskou dominantou je renesanční a barokní zámek s předsunutou pevnůstkou Haselburg – dnes je tu regionální muzeum. V centru města najdete jak srubové domy ze 17. století, tak i mnohem starší měšťanské domy z 15. století. Centrum města bývá každoročně svědkem oslavy Staročeského masopustu, který se letos konal 26. února.
Kde můžete přespat
Parkhotel Tosch
Luxusní čtyřhvězdičkový hotel nabízí ubytování ve dvoulůžkových pokojích nebo v apartmánech. V ceně ubytování je hlídané parkoviště, hotelový krytý bazén s fitcentrem a tenisové kurty..
Orientační cena: dvoulůžkový pokoj se snídaní pro dvě osoby 2 490 Kč/noc
Kontakt: Kašperské Hory 1, tel.: 376 582 592, www.tosch-parkhotel.cz
Hotel Šumava
Je umístěn na břehu Zlatého potoka v Amálině údolí v Chráněné krajinné oblasti Šumava asi 1,5 km od centra Kašperských Hor. Pro ubytované je k dispozici prostorná tělocvična, fitcentrum se saunou, moderní venkovní hřiště s umělým povrchem a letní bazén.
Orientační cena: dvoulůžkový 880 Kč
Kontakt: Kašperské Hory 375, tel.: 376 582 421, www.sumavanet.cz/zsmv
Rychta na Račánku
Stylový penzion přímo pod hradem Kašperk. Dvou- nebo čtyřlůžkové pokoje se sociálním zařízením v rustikálním stylu. K dispozici je půjčovna kol, bazén a další služby.
Orientační cena: dospělí bez stravy 350 Kč/noc, děti do 10 let 270 Kč/noc
Kontakt: Žlíbek č.p. 17, Kašperské Hory, tel. 376 582 117, www.racanek.cz
Jak se kam dostanete
Sušice a Svatobor
Autem je cesta z Kašperských Hor velmi jednoduchá – po státní silnici údolím Otavy asi 15 km. Jestliže nechcete na rozhlednu Svatobor jít pěšky, tak z výpadovky na Horažďovice odbočte vlevo na Odolenov před sjezdem do Hrádku, což je malá osada těsně pod vrcholem. Výjezd až nahoru je samozřejmě zakázán.
Pokud pojedete autobusem (třeba v 10:27 z Kašperských Hor do Sušice, cena 26 Kč), tak přímo z náměstí v Sušici můžete na kopec Svatobor vyjít po červené turistické značce. Z náměstí je to na vrchol asi čtyři kilometry.
Špičák
Při cestě na Špičák autem počítejte v zimních měsících s možnými problémy, byť Železná Ruda je důležitý hraniční přechod do Německa, a rozhodně přibalte sněhové řetězy. Z Kašperských hor přes Sušici, Velhartice a Běšiny je to na sedlo asi 45 km. Kratší cesta sice vede přes Dobrou Vodu a Národním parkem, ale o sjízdnosti této cesty se raději informujte.
Při využití hromadné dopravy je potřeba jet autobusem do Sušice na železniční stanici. Odtud vlakem přes Klatovy do Železné Rudy. Cesta je komplikovaná, a proto ji nedoporučujeme.
Čeňkova Pila
Okolí Čeňkovy pily je velice romantické. Je soutokem Křemelné a Vydry, dál už tok nazýváme Otavou. Výlet sem je skvělou procházkou přinejmenším jedním směrem. Cesta kopíruje silnici a je jedenáct kilometrů dlouhá. Při cestě autobusem (např.odjezd z K.H. 8:48 za 18 Kč) můžete být na místě cca za 15 minut. Zpět z Čeňkovy pily můžete jet v 15:41.
Více informací najdete na http://khory.sumava.net
Veškeré informace o Kašperských Horách a bezprostředním okolí poskytuje Městské kulturní a informační středisko na radnici v Kašperských horách: tel.: 376 503 411–12, e–mail: info@khory.cz