FinExpert.e15.cz

Tip na výlet

Bratislavská zoologická zahrada je nejstarší zařízení tohoto druhu na Slovensku. Vzhledem k rychlé dostupnosti z ČR je vhodným cílem i pro naše turisty.

Na Slovensku lze navštívit pět zoologických zahrad, přičemž ta Bratislavská je velice blízko a snadno dosažitelná, proto může lákat k prohlídkám i české rodiny. Další slovenské zoologické zahrady se nacházejí v Košicích, Bojnicích, ve Spišské Nové Vsi a Stropkově.

První návštěvníci mohli zvířenu bratislavské zoo poprvé spatřit 9. května roku 1960. Rozhloha zahrady je bezmála 100 ha, ovšem pouze třetinu zabírá expoziční část. O podstatnou část původních prostor určených k prohlídce přišla zoo v důsledku budování kanalizačního sběrače a dálniční přípojky. Na druhou stranu je ale pro mimo městské návštěvníky snadno dostupná, protože se nachází na východním kraji hlavního města při sjezdu z dálnice.

Podle informací tamní informační kanceláře mohou návštěvníci zhlédnout na 160 druhů zvířat, které v úhrnu tvoří téměř jeden tisíc jedinců různých druhů. Bratislavská zoo se může chlubit cennými chovatelskými úspěchy, o kterých se můžete dočíst na webových stránkách zahrady www.zoobratislava.sk.

Bratislavská zoo právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která však nebrání návštěvníkům v prohlídce. Výběhy zvířat a jednotlivé pavilony se přestavují především v zimním období, a to zejména z důvodu zlepšení životních podmínek samotných zvířat. Bohužel se ve veliké míře stále setkáte s malými klecemi a těsnými prostory nevhodnými pro zvířata a ztěžujícími prohlídku i fotografování. Vyfotit si zvířata chce skoro každý, ale fotografie přes husté pletivo asi nepřinese očekávaný výsledek.

Nicméně ke cti provozovatelů zoo je třeba říci, že se postupně modernizuje a pokud někde najdete zvířata ještě ve starém obydlí, pak je u klece či výběhu náležitě oznámeno, že se nejedná o adekvátní prostory a plánuje se jejich rekonstrukce. V současné době se buduje nový pavilón primátů. Chloubou zahrady jsou především nedávno vybudované a hojným místem disponující výběhy kočkovitých šelem, které jsou dominantou celé zahrady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obecné informace o zoo
Rozloha96 hektarů
Počet druhů160
Počet jednotlivých kusů986
Otvírací hodinyLetní sezóna (od 1.4. do 31.10.): 9-18 hodin, v dubnu 9-17 hodin, v zimě (od 1.11. do 31.3.): 9-15 hodin; v létě je poslední vstup možný v 18 hodin a areál je otevřený do 19 hodin; v zimě je poslední vstup v 15 hodin a areál je otevřený do 16:00.
VstupnéPro děti od 3 do 15 let, důchodce a studenty je letní vstupné 60 Sk, 40 Sk v zimě; děti do tří let a zdravotně postižení mají vstup zdarma, dospělí platí 100 Sk v sezóně a 60 Sk mimo sezónu. Kromě klasického vstupného je možnost zakoupit rodinnou vstupenku za 280 Sk, permanentku na 10 návštěv za 800 Sk a dětskou permanentku na 10 vstupů za 480 Sk.
Nejvzácnější exempláře

Adax nůbijský, zubr evropský, nosorožeč tuponosý, kulan, hrošík libérisjký, gibon zlatolící, leopard cejlonský, tamarín pinčí, maki myšovitý, mandril pestrý, pes hyenovitý, tigr sumaterský, a další.

Zajímavé expozice

Pavilón šelem pro lvy jihoafrické, tigry indické (biela forma), jaguára amerického a leopardy cejlonské, terárium a exotárium s expozící suriket a tropických opiček, výbehy nosorožců a klokanů, výbehy zeber a žiraf, výběhy antilop a hrošíků liberijských, přírodní jazera plameňáků a pelikánů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pestrý servis pro návštěvníky 

Žádná zoologická zahrada si již dnes nevystačí pouze se samotnou expozicí, ale musí umět nabídnout i další servis pro návštěvníky. Bratislavská zoo se opravdu snaží svým návštěvníkům vyjít vstříc. Samozřejmostí jsou čtyři bufety s občerstvením a rychlým stravováním v přírodním stylu a ZOO shop s pestrou paletou propagačního materiálu a suvenýrů. Děti mohou trávit čas i na dětských hřištích, přičemž jedno z nich se právě rekonstruuje. Své děti můžete také nechat svézt na ponících. Toto vše je k dispozici od prvního dubna do konce října. Procházka zahrady nezabere více jak dvě hodiny normální chůze, nicméně připravte se na to, že tam rádi strávíte celé odpoledne. A pokud máte děti, tak těm bude celý den málo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená