FinExpert.e15.cz

Thajsko

Thajsku se říká Země úsměvů a informace z tohoto článku pomohou, abyste i vy měli při návštěvě této země k úsměvům co nejvíc důvodů.

Nejtepleji v zimě
Na většině území Thajska jsou tři roční období – období dešťů (zhruba červen–říjen), chladné období (listopad–únor) a období sucha, které se krátí, čím jižněji se v Thajsku dostanete. V oblasti mezi severními hranicemi Thajska a Chiang Mai (druhé největší město Thajska) trvá suché období šest měsíců (listopad–květen), jižně od Surat Thani už jen dva měsíce (březen, duben). V celém Thajsku je stále poměrně vysoká vlhkost, mezi 66–82 %. Zejména v období sucha teploměr často ukazuje teploty kolem 35 °C, což se velmi těžko snáší především v dusném Bangkoku, kde na lidský organismus nepříznivě působí také vysoká koncentrace motorových zplodin. V období dešťů může teplota na severu klesnout v noci až k 10 °C. Ideální doba pro návštěvu Thajska je v době naší zimy, zhruba od listopadu do března.

Bez víza to nepůjde
Pro vstup do Thajska potřebujete vízum, jehož získání ovšem není náročné. Stačí si na Thajské ambasádě v Praze vyzvednout požadovaný formulář, který vyplníte a společně s pasem a 600 Kč odevzdáte. Vystavení víza trvá tři dny a do tří měsíců od jeho obdržení musíte vstoupit do země, kde na vízum můžete pobývat až 60 dní. Pokud byste chtěli Thajsko využít jako základnu pro navštěvování okolních zemí, můžete zažádat o vízum s více vstupy (maximálně pět vstupů); každý další vstup vás přijde na dalších 600 Kč. O vízum s platností pouhých 14 dní lze žádat také na letišti v Bangkoku a jeho cena je 300 B. Pokud budete mít pouze jednosměrnou letenku, mohou po vás na letišti požadovat prokázání finanční hotovosti zhruba 250 USD/osobu.

Jak se platí v Thajsku
Thajskou měnou je Baht (B, čtěte bát), který se dělí na sto satangů. Kurz ke koruně a hlavním světovým měnám vypadal koncem listopadu 2002 zhruba takto: 100 B = 72 Kč = 2,3 EUR = 2,3 USD = 1,45 BGP. Neexistuje černý trh, měnit můžete v bankách a v množství oficiálních směnáren. Nejlépe směnitelné jsou dolary, ale dejte si pozor na bankovky vydané před rokem 1995, které thajští směnárníci nepřijímají. Cestovní šeky proměníte na hotovost bez problémů a většinou na ně dostanete i lepší kurz; vyšší bývá jednorázový směnný poplatek. Platební karty uplatníte pouze v luxusnějších obchodech větších měst, proto je dobré spolehnout se na hotovost.
Orientační ceny: balená pitná voda 1 l – 12 B; 1 l benzinu – 15 B; průměrná jízda taxíkem v Bangkoku/provinčním městě – 75/50 B; průměrná jízda veřejným autobusem v Bangkoku – 3,50 B; pronájem motorky na jeden den – 200 B; jedna noc v hostelu – 70–350 B; jedna noc v lepším hotelu – od 600 B; jeden chod v malé restauraci – asi 60 B; velká večeře pro čtyři osoby v luxusní restauraci – 1 000 B; známka na dopis do Evropy (do 10 g) – 17 B.
Dávat v restauraci spropitné je už téměř automatické v turistických centrech, ale kvůli přesně zaplacenému účtu se na vás nikdo mračit nebude. Jestliže budete cokoli kupovat na trhu, nezapomeňte smlouvat.
Vstupné do některých chrámů v Bangkoku: Wat Phra Kaew (Chrám Smaragdového Buddhy) a Velký Palác  – 200 B; Wat Po (Chrám Ležícího Buddhy) – 20 B vstupné + 150 B za průvodce pro jednu osobu; Wat Arun – 10B.

Z Vídně se letět vyplatí
Zpáteční letenka z Prahy do Bangkoku na polovinu prosince tohoto roku stála 19 600 Kč + letištní poplatky s Turkish Airlines (mezipřistání Istanbul) a 19 200 Kč + letištní poplatky s El Al (mezipřistání Tel Aviv). Výhodnější je letět z Vídně – zpáteční letenka s Air France stojí pro stejné období 17 200 Kč + letištní taxy. Pro odlet zpět do Evropy si schovejte 500 B, což je cena odletové taxy, která se navíc k letištním taxám platí v hotovosti při odletu na mezinárodních thajských letištích.
Největší vzdálenost ze severu na jih je v Thajsku 1 860 km, proto mají i vnitrostátní letecká spojení smysl. Jednosměrná letenka např. z Chiang Mai na Phuket stojí zhruba 4 500 B. V Thajsku jezdí i vlaky, ale nejvyužívanějším dopravním prostředkem jsou autobusy. Nejlevnější a zároveň nejpomalejší jsou státní autobusy. Například na trase Bangkok–Surat Thani stojí obyčejná jízdenka na státní autobus 180 B, jízdenka na státní, tzv. VIP bus 346 B a jízda v soukromém klimatizovaném autobuse 535 B.

Drogy v Thajsku – váš nejhorší nápad
Bezpečnostní situace je v zemi stabilní a cizincům zde prakticky nehrozí větší nebezpečí. Ačkoli Thajsko patří do zemí „Zlatého trojúhelníku“, které prosluly pěstováním a prodejem drog, dnes je postup státních orgánů v boji proti drogám nekompromisní. Za převážení drog se udělují tresty odnětí svobody až na doživotí, někdy trest smrti (v dubnu 2001 bylo za pašování drog veřejně popraveno pět osob, z toho dva cizinci). Proto se nikde v Thajsku o koupi drog nezajímejte a zejména na letištích si hlídejte zavazadla, aby vám do nich nebyly drogy umístěny.


Adresy a telefonní čísla:
Velvyslanectví Thajského království, Romaina Rollanda 3, 160 00 Praha 6-Bubeneč; tel: 220 571 435 (439), provozní hodiny úřadu 08.30–12.30, 13.30–16.30;
Velvyslanectví České republiky v Thajsku, Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 103 30 Bangkok; tel: 00662/255 5060 (4978), e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz
Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155, policie 191, první pomoc 2551133-6.

Bílé dřevo
Thajština patří do austrothajské jazykové skupiny a je velmi odlišná od ostatních jazyků jihovýchodní Asie. Díky velmi náročné výslovnosti, která dokáže zcela změnit význam věty, je pro Evropana jazykem téměř nezvládnutelným. Pro vaši orientaci: thajská abeceda má 44 souhlásek a 32 samohlásek. Například slovo mai může při různé výslovnosti znamenat „ne“, „dřevo“, „bílý“ a „hořet“. Věta mai mai mai mai, samozřejmě patřičně vyslovená, znamená bílé dřevo nehoří. Ale nepropadejte zoufalství, ve všech turistických centrech bez problémů vystačíte s angličtinou.

Thajsko – cíl vaší cesty

+ nízké náklady na jídlo i ubytování
+ ideální základna pro poznávání zemí jihovýchodní Asie
+ snad nejpřívětivější asijský národ, běžná možnost domluvy v angličtině
vysoké ceny letenek a špatná dopravní dostupnost

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená