FinExpert.e15.cz

Test: Vlaky a autobusy na trase Praha–Brno

Potřebujete jet z Prahy do Brna a přitom cestou například pracovat a neztratit tak příliš drahocenného času? Díky velké konkurenci dostanete na této trase nesrovnatelně nižší ceny a vyšší komfort než na ostatních spojích.
Test: Vlaky a autobusy na trase Praha–Brno

Kromě mnoha autobusových dopravců, většinou pohrobků dřívějšího ČSAD, nabízejí pravidelnou dopravu mezi dvěma největšími českými městy autobusové společnosti Student Agency (SA), Český Národní Expres (ČNE) a Tourbus. Nadstandardní podmínky mají ve své nabídce i České dráhy (ČD).

Cena není to hlavní

Mezi hlavními konkurenty jsou poměrně malé cenové rozdíly. Z autobusových společností je nejlevnější Tourbus, ale patnáct korun asi není částka, která by vás přiměla ignorovat ostatní kriteria.
Také České dráhy si povšimly atraktivity trasy Praha–Brno a zavedly takzvané relační slevy, jenž speciálně na této trati srovnávají krok s cenami obecně výhodnější autobusové dopravy. Máte možnost jet obyčejným zrychleným vlakem či rychlíkem, případně vlakem Eurocity, přičemž u prvního je cena za dopravu o pět korun nižší než Tourbus, u druhého o deset vyšší než SA a ČNE. Rozpětí 130–160 Kč vám rozhodně nechává volnou ruku při rozhodování podle dalších faktorů.

Přehled cen pro různé věkové kategorie

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

Přes stovku za den

Ve všední dny vypravují všechny testované společnosti dohromady více než sto spojů, dvaapadesát z Prahy do Brna a stejný počet opačným směrem. Bráno podle jednotlivých firem jezdí ve všední dny nejvíce vlaků (17/16), ale SA i ČNE vypravují oběma směry jen o pár spojů méně (shodně 14/14). Nejmenší možnost výběru v rámci všedního dne poskytuje svým zákazníkům Tourbus. O víkendu drží prakticky stejnou přepravní kvótu ČD, u všech autobusových společností je patrný víkendový propad.

Zatímco autobusy standardně v Praze přijíždí na autobusové nádraží Florenc a v Brně k nádraží u hotelu Grand, u vlaků je možné v obou městech vystoupit i nastoupit na několika různých nádražích.

Počty spojů jednotlivých dopravců v našem testu

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance


Králem na jeden pokus

Rychlost a dochvilnost by zřejmě bylo potřeba otestovat ve více případech, ale leccos se dá vysoudit i z jedné jízdy, kterou jsme s každou společností absolvovali. Ve třech případech odjížděl spoj přesně na čas, ve dvou bylo poměrně zanedbatelné zpoždění.
Příjezdy byly ve dvou případech (kupodivu oba spoje odjížděly na čas) zpožděny. Tourbus „nabral“ na trase deset minut, rychlík Českých drah pět minut. V ostatních případech spoje dorazily o 7–13 minut dříve. Nejrychlejší byly autobusy SA a ČNE, ale velmi solidní čas měl i rychlík Eurocity.

Luxus má svoje nej...

Zatímco ostatní kategorie ukazují relativně srovnané „startovní pole“, kategorie cestovního komfortu má jednoznačného lídra. Společnost Student Agency nabízí během cesty teplé nápoje v rámci ceny, možnost sledování filmů a poslechu hudebních programů, denní tisk, časopisy a informační brožuru společnosti, kde jsou mimo jiné kulturní programy v Praze a Brně a plánky obou měst. Autobusy mají i vlastní toalety. V 1. třídě (příplatek 50 Kč) je navíc možnost připojení notebooku, připojení na zábavní kanál a čekání na autobus si můžete na pražském autobusovém nádraží zkrátit zdarma v internetové kavárně.

Rychle, nebo pohodlně? Nejraději obojí

Pro ty, kdo dávají přednost pohodlí jsou zřejmě jednoznačnou volbou žluté autobusy Student Agency, která na trať zavedla nebývalý cestovní standard. Z ostatních srovnávaných může SA alespoň částečně konkurovat pouze vlak Eurocity. Pokud navíc budou na trase někdy zavedeny slibované vlaky Pendolino, ČD i v rychlosti obstojí proti nejrychlejším autobusům. Ani jedna z těchto variant přitom není výrazně dražší než ostatní přepravní možnosti.

Srovnání služeb hlavních dopravců

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobni finance

Jaké spoje jsme testovali?

Klepněte pro větší obrázek


Test Osobních financí vyšel v zářijovém vydání našeho měsíčníku. K dalším tématům zářijových Osobních financí patří trh s nemovitostmi, dětská konta, levné letenky, bankovní balíčky a další.


Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: jpg
V0i+@
1. 11. 2004, 14:12
poznamky
anonym
2. 10. 2004, 16:21
jpg
anonym
2. 10. 2004, 16:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená