FinExpert.e15.cz

Test internetových a zásilkových obchodů

Cílem testu bylo zjistit, do jaké míry obchodníci, kteří uzavírají smlouvy pomocí prostředků komunikace na dálku, akceptují tento zákon a přizpůsobují mu své obchody včetně smluvních podmínek předkládaných zákazníkům. Co čeká spotřebitele, pokusí-li se využít svých zákonných práv?
Test internetových a zásilkových obchodů

Test byl přizpůsoben podmínkám, za kterých na internetu, prostřednictvím katalogu nebo jiné tištěné inzerce nakupují běžní spotřebitelé. Realizátoři testu si procházeli internetové stránky, katalogy a tištěnou inzerci s nabídkou zboží obchodů a vyhledávali vybrané informace. Procházení každého katalogu či internetové prezentace obchodu bylo věnováno maximálně 5 minut. Nebyly vybírány obchody, nabízející pouze zboží, na které se novela Občanského zákoníku nevztahuje, nebo je u nich významně omezena (např. potraviny, jízdenky, audio a video nosiče, počítačové programy a další).

Co jsme chtěli vědět
Test byl zaměřen na splnění tří základních informačních povinností před uzavřením smlouvy vyplývajících z § 53 Občanského zákoníku:
- obchodní jméno a adresu provozovatele obchodu a identifikační číslo provozovatele,
- informování o nákladech na dodání zboží,
- poučení spotřebitele na právo odstoupení od smlouvy před jejím uzavřením a po dodávce objednaného zboží.

Objednávání
Při prohlídkách nabídek v katalogu, v inzerci a na internetu bylo zjištěno, že zdaleka ne všechny obchody plní své informační povinnosti dané zákonem:

- Mnoho vybraných obchodů nesplnilo ani nejzákladnější povinnost informovat spotřebitele o své adrese a uvést IČO. (IČO nepřiznalo 16 obchodů (80 %), adresu však uvedly všechny.)

- Základní informace o zboží uvedli všichni prodejci.

- Povinnost informovat předem zákazníky o možnosti odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží předalo 12 obchodů (60 %).

- Povinnost informovat o ceně zboží nebo služeb včetně všech poplatků, a o nákladech na použití komunikačních prostředků na dálku, jsme vyhodnocovali na základě avizované ceny při objednávání; projevily se zde tyto nedostatky:
a) prodávající odkazovali na tarif České pošty, či jen obecně uváděli poštovné – tyto informace lze považovat za dostačující, pokud je přesně specifikován dopravce a informace nutné pro to, aby si spotřebitel určil cenu sám, ovšem např. Česká pošta umožňuje zaslání zboží na dobírku běžným balíkem, Obchodním balíkem či Profibalíkem za rozdílné ceny,
b) pouze jedna firma si za poštovné a balné neúčtovala žádný poplatek, některé firmy tuto částku neúčtovaly až v případě, kdy si zákazník zakoupil zboží nad určitou cenovou hranicí,
c) naopak většina firem 10 (50 %) si účtují balné a to i v dost vysoké výši převyšující 90 Kč.

Až do domu?
Většina obchodů dodala zboží ve lhůtě 2–20 kalendářních dní. Dvě objednávky (10 %) byly realizovány až ve lhůtě cca 6 týdnů; firmy se však předem omluvily, že nebudou schopny zboží dodat včas. Zboží od jednoho z testovaných obchodů vůbec nepřišlo.

U většiny obchodů souhlasily předem avizované částky se skutečně hrazenou částkou. Negativní výjimky byly dvě, u kterých došlo ke zvýšení ceny. Kromě internetových obchodů czech–tv.cz a prima-tv.cz přiložily ostatní firmy ke zboží i nějaký druh prodejního dokladu, který je pro spotřebitele významný pro případnou reklamaci i pro odstoupení od smlouvy.

Pouze deset obchodů (50 %) ovšem splnilo i další požadavek zákona, kterým je zopakování informace po uzavření smlouvy spotřebiteli, že má právo ve lhůtě 14 dní odstoupit od smlouvy.

Jak jít od toho
Následovalo odeslání stručného dopisu, kterým bylo odstoupeno od kupní smlouvy a požadováno vrácení plné zaplacené ceny za zaslání zboží zpět do 15 dnů. Ze zákona právo na vrácení poštovného nevyplývá, a tak bylo na uvážení každého obchodu, zda za plnou cenu bude považovat i vrácení ceny za poštovné a balné či nikoli. Šest firem však vrátilo i úhradu za poštovné a balné. Většina firem zasílala peníze do 20 dnů, dvě firmy jsme byli nuceni urgovat.

 

Koho jsme testovali
Test byl proveden u devíti náhodně vybraných internetových obchodů a šesti obchodů, které nabízejí své výrobky prostřednictvím katalogů a pěti obchodů, které využívají jinou tištěnou inzerci.

Obchody oslovené na základě internetové prezentace:
Česká televize www.czech-tv.cz/ct/ctnabizi 
Televize Nova www.novashop.cz
FTV Premiéra www.prima-tv.cz/obchudek
Studio moderna www.stud-moderna.cz
Tena www.tena.cz
GardenIT www.e-zahradka.cz
Stride www.tricka.net
Oděvy Iva www.odevyiva.cz
Cryt shop www.metalshop.cz

Obchody oslovené na základě jejich katalogu:
Otto zasilatelství
SSI Schaefer
Quelle
Móda plus
Neckermann
Magnet-Camif

Obchody oslovené na základě jiné inzerce:
Format 1 Vltava
TV Products CZ Aeb
TV novinky


Více informací o testu najdete na stránkách Sdružení obrany spotřebitelů.


Článek byl uveřejněn i v časopise Osobní finance, který pravidelně informuje nejen o problematice obrany spotřebitele, ale také o hospodaření s penězi, bankovních a pojišťovacích produktech a mnohém dalším.
Další článek


 

Související články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Znate nekdo paragraf ....
chm :-)
26. 4. 2005, 12:28
Re: Znate nekdo paragraf ....
ja osobne
26. 4. 2005, 12:14
Znate nekdo paragraf obc. zak. ze ktereho tato nize ...
chm :-)
26. 4. 2005, 12:06
něco ze života
Azazel
26. 4. 2005, 07:26
Tomu rikam nahodny vyber...
notch
25. 4. 2005, 22:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená