FinExpert.e15.cz

Termínované vklady

Termínovaný vklad je bankovní vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou. Poslední dobou sice zaznamenává ústup popularity, ale stále je možné jej, především pro krátkodobé zhodnocení peněz, použít.

Termínovaný vklad je bankovní vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou. Většinou si můžete vybrat, zda chcete váš vklad úročit fixní nebo pohyblivou úrokovou sazbou. Zatímco fixní úroková sazba zůstává po celou dobu vkladu neměnná; pohyblivá úroková sazba je bankou měněna podle aktuální situace na trhu. Těžko lze odhadnout, jak se bude český bankovní trh vyvíjet, ale volba fixní či pevné úrokové sazby by měla být založena právě na tomto očekávání. Pokud lze předpokládat pokles úrokových sazeb, zvolte fixní úrokovou sazbu a naopak. Toto rozhodování je samozřejmě ovlivněno i dobou, po kterou jsou vaše peníze u banky vázány.

 

Nejkratší termínovaný vklad může trvat jen několik dní; nejdelší 5 let. Při volbě doby, po niž chcete mít  peníze na termínovaném vkladu uloženy, si musíte uvědomit, že vklad sice je možné předčasně vypovědět a vybrat uloženou hotovost, ale musíte bance uhradit sankční poplatek, který se zpravidla určuje procentem z vypovězené částky. Někdy se může jednat o velmi podstatnou částku, která překračuje očekávaný výnos z vkladu. Kolik zaplatíte za předčasný výběr či zrušení termínovaného vkladu, závisí především na bance a výši vybírané částky. Jen ve výjimečných případech banka přihlíží k času, zbývajícímu do konce sjednaného termínu. Při zakládání termínovaného vkladu je dobré se informovat předem, za jakých podmínek lze smlouvu vypovědět. Jen na vás záleží, na jak dlouho své peníze uložíte. Zvolíte-li kratší dobu, vyhnete se případným sankcím za předčasný výběr vkladu.

K termínovanému vkladu je většinou možné sjednat revolving, tedy automatické obnovení vkladu za původních podmínek.

 

Termínované vklady jsou limitovány také výší minimální částky pro zřízení vkladu; obvykle to bývá 5 nebo 10 tisíc korun. Maximální částka není omezena. Termínovaný vklad je ze zákona pojištěn na 90 % vkladu až do částky 25 000 eur.

 

Termínované vklady ovšem ztrácejí na popularitě, neboť mají tak nízké úroky, že se nevyplatí do nich investovat. Proto investoři, kteří stále zachovávají přízeň termínovaným vkladům, často zvažují i účty v cizích měnách. Důvodem je skutečnost, že řada z nich je lépe úročena než české koruny. Na devizovém účtu může ovšem střadatel zaznamenat ztrátu způsobenou pohybem směnného kurzu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená