Podle aktuálních výsledků je pro necelé tři pětiny (57 %) českých občanů a jejich domácností složité vyjít se současnou výší příjmů. Konkrétně pro 38 % osob je toto „spíše obtížné“, pro 12 % lidí „obtížné“ a pro 7 % dokonce „velmi obtížné“. Na druhé straně dvěma pětinám (40 %) nedělá hospodaření s příjmy podle vyjádření respondentů větší problém – pro 31 % osob je to „spíše snadné“, pro dalších 8 % „snadné“ a pro 1 % „velmi snadné“. Odpověď „neví“ uvedla 3 % respondentů.
Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji nepracující důchodci, nezaměstnaní, osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, potenciální voliči ČSSD či KSČM, případně ti, kteří by k volbám nešli, lidé označující svou životní úroveň za špatnou nebo za ani dobrou ani špatnou.
Naopak bez potíží hospodaří se svými příjmy především osoby samostatně výdělečně činné, vedoucí zaměstnanci, lidé se středoškolským vzděláním s maturitou a vysokoškoláci, dále pak voliči ODS a také osoby hovořící o své životní úrovni jako o dobré.
V časovém srovnání nepřinášejí aktuální výsledky žádnou významnou změnu oproti minulému šetření z října 2007.
Zdroj: Tisková zpráva CVVM