Přes četnost kontrol ČOI zaměřených na dodržování povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele poskytovatelé služeb ve stravovacích zařízeních své základní povinnosti vůči spotřebitelům trvale nedodržují.
Nepoctivé prodeje
Inspektoři zjišťují zejména porušování informačních povinností, poctivosti prodeje, nedodržení deklarované míry nápojů nebo hmotnosti pokrmů a výjimkou není ani používání neověřených měřidel. Umožňuje jim to do značné míry i zvýšená tolerance samotných spotřebitelů, zejména v období dovolených, dalším faktorem je vysoká koncentrace lidí v navštěvovaných místech a jejich anonymita (jde většinou o náhodné návštěvníky, případně cizince – stálí hosté jsou ve “své” hospodě mnohem přísnější), nesnadná prokazatelnost určitých porušení, například diskriminace spotřebitele a v neposlední míře nízká míra právního vědomí personálu, případně neochota respektovat zákony.
43 procent „závad“
V průběhu prvního pololetí 2005 provedla ČOI na celém území ČR 3561 kontrol (za rok 2004 provedeno 5690 kontrol), porušení některého z ustanovení zákona o ochraně spotřebitele zjistili inspektoři v 1516 – 42,6 %, což je o téměř 5 % více než v loňském roce). Nejčastěji porušovali prodávající platné předpisy opět v Praze (59,1 % zjištění), nad 50 % závad zjistili v této oblasti také inspektoři pobočky ČOI v Českých Budějovicích (55,7 %), k polovině se přiblížila i zjištění ČOI v Moravskoslezském, Libereckém a Zlínském kraji. Ani v jednom z uvedených krajů nejsou výsledky kontrol v provozovnách nabízejících občerstvení dobrou vizitkou české pohostinnosti.
Nejčastěji se inspektoři setkali s porušením povinnosti nabízet nápoje a pokrmy ve správné míře či hmotnosti - 783 případů. Další nejčastější zjištění bylo neseznámení spotřebitele s cenou poskytovaných služeb (346 porušení), nesprávné účtování (383) porušení) a používání neověřených měřidel (273 porušení). U účtování a měřidel dosahují zjištění už za 1. pololetí výše jako za celý rok 2004!
Za méně závažná porušení zákonů bylo podnikatelům-fyzickým osobám uloženo celkem 1208 blokových pokut v celkové výši 1 221 500 Kč, podklady pro zahájení správního řízení byly připraveny ve 289 případech.
Rozdíl až 185 Kč
Porušení zákonů mimo kontrolní pravomoc ČOI byla postoupena příslušným kontrolním orgánům - hygienickým stanicím 25 zjištěných porušení požadavků na hygienickou nezávadnost provozu a 33 porušení zákona o živnostenském podnikání bylo postoupeno příslušným ŽÚ k přijetí opatření v jejich pravomoci.
Za sledované období bylo nejvyšší předražení kontrolní konzumace zjištěno v restauraci na Loretánském náměstí v Praze, kde byl kontrolní nákup v hodnotě 995 účtován částkou 1140 Kč (tj. 185 Kč v neprospěch spotřebitele) a v provozovně občerstvení v Ostravě-Porubě, kde kontrolní konzumaci ve výši 120 Kč účtovali částkou o 110 Kč vyšší v neprospěch spotřebitele, tj. 230 Kč! Za závažné porušení zákona o ochraně spotřebitele jsou s oběma kontrolovanými subjekty vedena správní řízení.