FinExpert.e15.cz

Téměř čtvrtina klientů zbytečně přichází o státní příspěvek k penzijnímu připojištění

Praha, 27. prosince 2013

Od roku 2013 platí pro účastníky penzijního připojištění přísnější pravidla pro přiznání státního příspěvku. Zatímco dříve na minimální státní příspěvek stačilo do penzijních fondů posílat sto korun měsíčně, od ledna se limit ztrojnásobil. V reakci na tyto změny téměř 44 tisíc klientů ING Penzijní společnosti navýšilo své příspěvky na penzijní připojištění. Průměrný měsíční příspěvek se tak zvýšil na 470 korun (ve srovnání s rokem 2012 o 55 Kč). Řada klientů navyšovala své příspěvky, aby dosáhla alespoň na minimální státní příspěvek. Významný podíl je i těch, kteří si zvýšili své vklady na 1 000 korun měsíčně, tak aby dosáhli na maximální státní příspěvek ve výši 230 korun. Na druhé straně, i přes intenzívní komunikační kampaň, stále existuje téměř čtvrtina klientů, kteří zřejmě nevěnovali pozornost novým pravidlům, a jejich měsíční vklad na penzijní připojištění 300 Kč nedosahuje. Přichází tak o nárok na státní příspěvek.

„Státní příspěvek na penzijní připojištění či nové doplňkové penzijní spoření střadatelé získají až při minimálním vkladu 300 korun měsíčně. Ještě do konce roku 2012 to bylo již za měsíční vklad 100 korun. Z našich statistik vyplývá, že lidé na tuto novinku reagují a své pravidelné příspěvky navyšují. V příštím roce očekáváme, že trend navyšování bude pokračovat dále. Stále totiž existuje velké množství klientů, jejichž měsíční úložka na příspěvek nyní nedosahuje. Podobná situace existuje i u ostatních penzijních společností,“ uvedla Renata Mrázová, předsedkyně představenstva ING Penzijní společnosti. Nejčastěji lidé navyšovali příspěvky právě na oněch minimálních 300 Kč. Téměř 10 tisíc klientů svoji úložku navýšilo ale i na více jak 1 000 Kč za měsíc.

Celkem svoje příspěvky u ING Penzijní společnosti během roku 2013 (do konce listopadu) navýšilo 43 989 klientů. Průměrný měsíční příspěvek na spoření na penzi tak činil 470 Kč – ve srovnání s loňským rokem vzrostl o 55 korun, ve srovnání s rokem 2011 dokonce o 73 korun.

Nová pravidla u penzijního připojištění a DPS přejí těm, kteří ukládají více

Nová pravidla platná od ledna 2013 na jedné straně zvýšila minimální měsíční úložku, při které je možno čerpat státní příspěvek, na druhé straně produkt zatraktivnila pro ty, kteří jsou ochotni vkládat měsíčně vyšší částku. Zatímco dříve byl maximální státní příspěvek měsíčně 150 korun, v současnosti dosahuje až 230 korun při vkladech nad 1 000 Kč měsíčně.

Začátek roku je čas k bilancování

I přes snahu penzijních společností informovat své klienty o změnách a nových pravidlech u penzijního připojištění stále existuje početná skupina klientů, kteří mají vklady nastaveny v původním režimu pod 300 Kč měsíčně a na státní příspěvek nedosáhnou. Patrně až s výpisem k účtu za rok 2013, který obdrží v první polovině roku 2014, si uvědomí, že zde nemají žádný státní příspěvek. „Doporučujeme všem našim klientům, kteří jsou v této situaci, svůj měsíční vklad zvýšit alespoň na 300 korun. Samozřejmě platí, že čím větší částky ukládají, tím je pro ně penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření výhodnější,“ dodává Renata Mrázová.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená