FinExpert.e15.cz

Téma: velké srovnání běžných účtů

Soukromý účet v bance nemusí být jen nečinným „požíračem“ poplatků, ale může vám velmi významně pomoci ovládat vaše rodinné hospodaření. Vhodnou kombinací služeb můžete ušetřit nemálo finančních prostředku, čas nepočítaje.
Téma: velké srovnání běžných účtů

Bude regulace bankovních služeb?

V současné době jsme svědky, kdy mnoho klientů bank demonstrativně bojuje za nižší bankovní poplatky a je rozhodnuto zrušit své účty u bank a používat platby v hotovosti. Ministerstvo financí dokonce zvažuje legislativní regulaci bankovních služeb a jejich cen. Je zajímavé, že podle nedávno zveřejněného průzkumu, který provedla ČSOB na portálu iDnes.cz i u svých klientů, většina respondentů bankovní regulaci nepodporuje.

Potřebuji osobní účet?

Pro upřesnění, pojmem osobní účet máme na mysli jakýkoliv účet pro fyzickou osobu – občana, bez ohledu na to, zda se jedná o balíček služeb nebo samostatný účet. Osobní účet k životu ovšem rozhodně nikdo nepotřebuje. Pokud vám připadají bankovní poplatky vysoké, je potřeba začít zvažovat, zda opravdu využíváte služby, které potřebujete a zda není možnost levnější volby (např. jiný komunikační kanál). Platíte-li přesto podle vás vysoké poplatky, vyplatí se vám poohlédnou po jiné bance. Nabídek na českém trhu je poměrně hodně. Ovšem nepoužívat bankovní účet a platit vše v hotovosti by v dnešní době příliš moudré pro každého nebylo. Nemít účet se vyplatí např. důchodci nebo svobodnému člověku, který obdrží příjem v pevné výši, zaplatí jedním dokladem SIPO veškeré služby a nutné výdaje a zbytek utratí za potraviny a další položky. Pokud finanční prostředky zůstanou, může je uložit na vkladní knížku s úrokem.

Nepřinutíš zaměstnavatele svého k výplatě v hotovosti

Poněkud nepřesné jsou informace o nutnosti mít účet v bance kvůli zasílání mzdy. Zaměstnavatel má povinnost vám vyplatit mzdu. Není již řečeno, jak. Je na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, aby se dohodli na způsobu výplaty mzdy. Zaslání mzdy na účet je nejrychlejší a nejbezpečnější forma, jak lze mzdu vyplatit, nemluvě o minimalizaci nákladů. Pro zaměstnavatele je totiž dražší peníze vybrat, dovézt, rozdělit a vyplatit, než jen zadat pokyn k platbě. Proto někteří zaměstnavatelé motivují zaměstnance k bezhotovostní výplatě i např. přidáním 200 Kč prémie k výplatě v případě bezhotovostní výplaty mzdy. Můžete však přesto trvat na hotovostní výplatě. A zaměstnavatel vám pak rovněž může „za odměnu“ posílat mzdu poštou prostřednictvím poštovní poukázky typu „C“ na místo vašeho trvalého pobytu. Dobře zvolený účet vám naopak ušetří mnoho starostí a hlavně – času. Můžeme neustále polemizovat o nepoužívání bankovních služeb, ale v dnešní době se bez nich, přiznejme si to, jen stěží obejdeme. Co tedy naše české účty (ne) umí?

Stačí si jen vybrat

V Česku je pro retailovou (drobnou) klientelu k dispozici 18 bank, 19 družstevních záložen a dvě banky orientované na privátní klientelu. Nelze tedy tvrdit, že konkurence je zde velmi malá. U všech si můžete otevřít osobní účet a ten používat pro své běžné i nestandardní potřeby. Pokud patříte mezi velmi náročné klienty, můžete se obrátit i na banky orientované na nejvyšší segment klientů – Commerzbank a J&T Banku. Služby na míru pro majetnou skupinu však nabídne již většina bank uvedených v přehledu. Mezi špičky v tomto oboru patří Citibank s programem CitiGold Wealth Management, BAWAG Bank, Živnostenská banka, ČSOB, HVB Bank a Raiffeisenbank.

Proč mít účet?

Dobře zvolený a správně používaný účet vám ušetří jednu významnou jednotku, která pořád většině z nás chybí – čas. Správnou kombinací bankovních služeb vám odpadnou starosti s pravidelnými platbami, jednorázovou platbou, dočasným nedostatkem financí, dostupnosti financí atd. Vůbec nepřeháním, když tvrdím, že kvalitní osobní účet je základním pilířem pro nákup i správu dalších finančních služeb, např. investování, spoření, pojištění, pro bezproblémové cestování i pro normální fungování rodiny.

Všichni jsme individuálové

Je těžší upřesnit, co znamená pojem dobrý osobní účet. Každý jsme jiný a každému vyhovují i jiné bankovní služby. Běžnému klientu udělá dobrou službu základní balíček služeb či účet v jakékoliv bance. Náročnější klient již bude zkoumat nabídku dalších služeb, případně cenu za transakce. Podle zmiňovaného průzkumu nadpoloviční většina respondentů si volí svoji banku podle dostupnosti pobočky, resp. jejího bankomatu. To je jeví jako celkem pravdivý údaj. I z mých osobních zkušeností má většina lidí účet v bance, která má pobočku v místě jejich bydliště či působení.

Přesto v dnešní době, kdy není problém s bankou komunikovat elektronicky, přibývá klientů, kteří si zakládají účty u méně známých bank, které sice tolik poboček nemají, ale mohou je oslovit nízkými poplatky či individuálním přístupem. Mezi takové banky patří např. Waldviertler Sparkasse von 1842, Raiffeisenbank im Stiftland a Oberbank, protože v podstatě stačí jen internetbanking, platební karta a máte svoji banku, kde potřebujete. Technicky náročné klienty a tzv. „hračičky“ dokáže naopak uspokojit jedině eBanka, která má svůj internetbanking dovedený téměř k dokonalosti. V malé vesnici bude mít nejvíce klientů pravděpodobně Poštovní spořitelna, vzhledem k dostupnosti služeb na každé poště.

Jinou skupinu zase tvoří „klienti z donucení“, kteří doslova musí mít v konkrétní bance účet, protože byl nedílnou součástí úvěrové smlouvy (např. hypotéka, spotřebitelské úvěry). Tito klienti se naopak snaží náklady na účet minimalizovat, protože svůj hlavní mají v jiné bance. Je škoda, že některé banky ve snaze ulovit dalšího klienta tyto závazné účty ke svým úvěrům pořád vytvářejí.

Co umí osobní účet

Prostřednictvím osobního účtu můžete snadno zadávat a přijímat tuzemské a zahraniční platby, platit SIPO, nechávat si inkasovat prostředky z účtu, platit opakující se platby, používat šeky. V kombinaci s debetní kartou máte navíc přístup k hotovosti v každém bankomatu a na pokladnách  některých bank, přitom to nemusí být ta vaše banka (tzv. služba cash advance). Jediné omezení je ve výši limitu, který k debetní kartě dostanete. V tom jsou banky velmi rozdílné. Po založení účtu dostanete k debetní kartě u Poštovní spořitelny automaticky týdenní limit 1 000 Kč pro platby i výběry z bankomatů. Potřebujete-li větší hotovost, musíte už na poštu. Přitom Citibank má základní limit k debetní kartě 20 000 Kč pro platby a 40 000 Kč pro výběry z ATM. Platby u obchodníků lze přitom kdykoliv po obdržení karty navýšit až na 100 000 Kč, přestože máte na účtu nulu.

I u dalších bank se můžete setkat s podobnými omezením limitu debetní karty. Záleží totiž na způsobu, jak banka účtuje transakce kartou. Ne každá účtuje transakce kartou on-line oproti disponibilnímu zůstatku na účtu, můžete se tak u některých bank dostat i při platbě elektronickou kartou do nepovoleného debetu. Rovněž i „česká vychytralost“ v podobě výběru hotovosti debetní kartou v ATM a bezprostředně poté i na pobočce banky, aniž by byl účet krytý finančními prostředky, vede některé banky k tomuto omezení. Na druhé straně nízký limit debetní karty i značně omezuje riziko jejího zneužití při ztrátě.

BAWAG Bank

Tato rakouská banka má zastoupení již ve většině větších měst v Česku. Příjemný je 2 Kč poplatek za příchozí platby. Odchozí platby z internetu stojí vždy 5 Kč. Překvapení způsobí poplatek za výběr z bankomatů, BAWAG vám totiž naúčtuje 6,50 Kč za jakýkoliv výběr bez ohledu na to, komu bankomat patří. To je menší „rána“ eBance, která má cenu za výběr z ATM 6,90 Kč ovšem s omezením podle výše obratu na účtu. Její internetbanking vám umožní veškeré operace, které potřebujete. Nevýhodou je nutnost používat klasický (někde uložený) elektronický podpis. Dobrou volbou je balíček s internetbankingem a platební kartou, výsledná cena s levným výběrem z bankomatu je tak hodně zajímavá v porovnání s konkurencí.

Citibank

Účet u Citibank už dávno není jen pro vyvolené, přestože má pořád svá omezení. Pokud disponujete částkou nad 100 000 Kč, budete mít u Citibank vedení CitiOne zdarma. Stačí tuto částku nasbírat na všech účtech, co u Citibank máte (všechny poté budou zdarma). Přitom tato částka nemusí jen ležet na účtu, ale může být u banky i ve formě investice např. v podílových fondech. Pokud budete se Citibank investovat, stačí vám dokonce jen 50 000 Kč a máte účet zdarma. Měsíční písemný výpis i debetní karta jsou vždy zdarma. Výhodou Citibank jsou nulové poplatky za příchozí tuzemské i zahraniční platby a možnost kdykoliv si změnit PIN k debetní kartě. Ostatní poplatky mezi nejnižší nepatří, jsou však velmi jednoduché. Nevýhodou Citibank je nepříliš bezpečný přístup k internetbankingu (přihlašuje se číslem debetní karty a volitelným číselným PINem) a ne zcela osobní přístup ke klientovi (vyjma špičkové klientely). Přes internetbanking můžete dělat všechny běžné tuzemské a zahraniční transakce, nezrušíte přes něj ale povolení inkasa. Banka nemá kontokorent.

Česká spořitelna

Nabídku této banky není nutné příliš představovat, nabízí komplexní bankovní služby. Většina klientů si ji zvolila kvůli dostupnosti pobočky a její stabilitě. Vhodnou kombinací balíčku můžete významně zmenšit poplatky. Nevýhodou je 7 Kč poplatek za příchozí platbu a trvalé platby do jiné banky, rovněž i výběr z ATM cizí banky se klientům ČS významně prodraží. Kontokorent má vyšší úrokovou sazbu. Mezi výhodné účty patří určitě studentský účet Student+. Přes internetbanking můžete ovládat všechny potřebné parametry účtu i transakce. Máte-li další aktivity ve finanční skupině ČS, zobrazí se vám tam také. Lahůdkou je zadávání příkazů přes bankomat. Časté fronty při návštěvě některých poboček se snaží omezit vyvolávací systém. Vzhledem k velmi kvalitnímu propojení  celé finanční skupiny České spořitelny z jednoho obchodního místa zajistíte běžné platby (účet), koupi domu (Realitní společnost ČS + hypotéka), rekonstrukci bytu (SSČS) i zhodnocení peněz (Investiční společnost ČS). ČS tak nabízí ucelené služby  a klienti již jinou banku téměř nebudou  potřebovat.

Československá obchodní banka

Nabídka osobních účtů se od konkurence příliš neliší. Opět jsou výhodou ucelené a komplexní bankovní služby. Banka má přijatelné poplatky za výběr z bankomatu. Přes internetbanking můžete účet ovládat se vším, co potřebujete. Můžete také dobíjet kredit do mobilních telefonů komukoliv a kdykoliv se vám zachce. Výhodou je dostupnost internetu pro všechny typy prohlížečů a snadná autorizace zasláním SMS kódu na mobilní telefon. Mezi nevýhody patří 7 Kč poplatek za příchozí platby a poměrně nízké limity platebních karet při založení účtu. Rovněž si dávejte pozor při zřízení trvalého příkazu. Podle způsobu jeho zadání (internet, pobočka apod.) se účtují následující poplatky za jeho realizaci, přestože již probíhají elektronicky.

eBanka

Osobní účet eBanky již několik let po sobě obdržel ocenění Nejlepší účet roku opravdu právem. Při otevření účtu v eBance do této banky již nemusíte téměř nikdy vstoupit. Všechny bankovní služby včetně úvěrů, investic, stavebního spoření, penzijního připojištění i životního pojištění si můžete sami zřídit, měnit a pohodlně ovládat. Rovněž i cena za výběr z bankomatů je velmi pěkná – 6,90 Kč při splnění podmínek. A tady pozor. Pokud podmínky o minimálním příjmu na účet nesplníte, poplatek za vedení účtu rozhodně nízký není. Při minimálním požadovaném obratu 15 000 Kč je navíc většina transakční poplatků velmi drahá (8,10 Kč příchozí i odchozí platba do jiné banky pro program Základ-zdarma). Veškeré změny jsou rovněž zpoplatněny. eBanku tak lze doporučit hlavně klientům, kteří nehledí na cenu poplatků a vyžadují rychlé a kdykoliv dostupné služby. Nabídka komunikačních kanálů s bankou je bezkonkurenční.

Fio, družstevní záložna

Malou bankovní revolucí by se dala nazvat nabídka této záložny. Veškerý tuzemský příchozí i odchozí platební styk je totiž naprosto zdarma, pokud použijete internetbanking. Platbu záložna připisuje hned následující den, takže nemusíte čekat zpravidla dva pracovní dny, jak je to u většiny bank. Podobně je na tom i eBanka, WSPK, RB Cheb, ŽB, RB a Oberbank. Účet lze zřídit i korespondenčně, je přitom zajímavě úročený. Pro klienty citlivé na bankovní poplatky je Fio dobrou alternativou, kterou lze třeba jen vyzkoušet a uvidíte sami. Účet lze ovládat plnohodnotně přes internet, jen zahraniční platby je nutné zatím zadávat písemně. Ojedinělou možností je on-line obchodování s akciemi. Nevýhodou je nutnost dvakrát navštívit úřadovnu Fio pro aktivaci elektronického podpisu, pokud si však podpis nevygenerujete předem podle postupu dostupném na webu společnosti.

GE Money Bank

Standardní bankovní služby této banky jsou nabízeny za spíše vyšší cenu. Přes internetbanking zatím nezadáte zahraniční platby, ale uvidíte, kolik vám banka okamžitě bez problémů půjčí, aniž po vás bude chtít doklad o příjmu. GEMB nepatří mezi nejlevnější banky, ale je o ní známo, že úvěrové produkty rozdává „na počkání“. Jako majitel jejich účtu tak máte velkou šanci získat další služby, jejichž získání by jinak bylo složitější. Banka má dobře propracovaný GSM Banking, pro příznivce tohoto kanálu si své klienty nepochybně najde. GE Money Bank má např. první dva výběry v měsíci z vlastního ATM zdarma, další za 5 Kč. V rámci Genius Konta lze zřizovat produkty výrazně levněji (základ – BÚ + 2 produkty dle výběru klienta stojí 79 Kč, každý další produkt 20 Kč.). Produkty lze kdykoli a bezplatně přidávat, odebírat nebo měnit. Jde o flexibilní a levné řešení. Není hezká vysoká úroková sazba kontokorentu a 60 Kč poplatek za výběr hotovosti na pokladně. 

HVB Bank

Banka nabízí dobře propracovanou nabídku pro aktivní klienty. Její GSM banking má nejrozšířenější funkce na trhu, přes internetbanking bez potíží ovládáte účet se vším potřebným, s jakýmkoliv prohlížečem a vše potvrzujete elektronickým klíčem. Za povšimnutí stojí i jednotná cena 9 Kč za výběr z bankomatu. Kontokorent získáte poměrně snadno za 14% úrok. Pro zahraniční platby je však poměrně drahá.

IC Banka

Nabídka této malé banky osloví spíše klienty, kteří bydlí v jejím okolí. Přesto může nabídnout služby i vzdáleným zájemcům. Mezi výhody patří velmi slušné ceny zahraničního platebního styku. Odchozí platba je účtována paušálem a příchozí je zdarma, je-li v měně účtu. Nevýhodou je neexistence přímých kanálů. Na dálku můžete s bankou komunikovat jen poštou, faxem a mailem. Tento způsob však v zahraničí je pořád běžný a nijak neobvyklý.

ING Bank

Kouzlo ING spočívá jen v jediné dostupné službě, a tou je speciální spořící účet s kvalitním úročením. Současná úroková sazba je 1,7% p.a. Veškeré tuzemské příchozí i odchozí platby včetně trvalých platebních příkazů a inkas jsou zdarma, finanční prostředky lze vybrat jen bezhotovostně převodem na jakýkoliv účet, který musíte předem nadefinovat. Zdarma lze využívat i internetové a telefonní bankovnictví. Mnoho klientů tak ING konto kombinuje s jiným účtem. Na ING konto si posílají všechny příchozí platby a jednou měsíčně je převedou na nějaký levný výdajový účet (např. u WSPK) či např. na vkladní knížku Poštovní spořitelny, kde si vyberou hotovost. Výsledkem je úspora bankovních poplatků při zachování dobrého úročení na účtu.

Komerční banka

U KB velmi dobře zvažte rozsah používaných služeb a podle toho pak zvolte nabízený balíček. Pro cestovatele může být zajímavé A-konto s nabídkou dvou embosovaných karet. Příchozí platby stojí 7 Kč a výše úroku kontokorentu v základní sazbě je nehezkých 19,8%, to je nejvíce na českém trhu. Opatrní buďte i u výběru hotovosti na pokladně – 60 Kč. Internetbanking je omezený pouze na jeden prohlížeč. KB má širokou nabídku platebních karet a podle typu karty máte počet výběrů z ATM KB zdarma. U ostatních ATM si pak připravte 39 Kč za výběr. Své velmi drahé bankovní služby se KB snaží vykrýt jejich komplexní nabídkou a možností individuálního přístupu, jste-li její dlouholetý klient.

Oberbank

Služby Oberbank nepatří k nejlevnějším na trhu. Pro někoho může být odstrašující inkasní a trvalé platby za 8 Kč. Oberbank (podobně jako KB) nechce být nejlevnější bankou, ale výhoda této banky spočívá v možnosti přistoupit ke každému klientu zcela individuálně podle jeho potřeb. Jinými slovy, chcete-li nestandardní úvěrové služby za ceny, které vám konkurence jen stěží nabídne, u Oberbank máte šanci. Internetbanking Oberbank funguje nefunguje s Operou a je poměrně složitý, navíc umí jen tuzemské a zahraniční platby. O trvalých příkazech a povolení inkasa si jen můžete nechat zdát. Každou transakci musíte potvrdit jednorázovým TAN kódem, jejich seznam dostanete německou poštou. Poněkud komplikované, ovšem v zahraničí běžné řešení. Bonbónkem je možnost exportu výpisů i pohybů na účtu do formátu .pdf. Výpis si můžete vytiknout i v samoobslužné zóně na pobočce banky,

Poštovní spořitelna

Jste-li zvyklí na normální služby a rádi navštěvujete restaurace typu McDonald, vítejte v poštovní bance. U poštovní spořitelny nemůžete očekávat individuální přístup, ten vzhledem k charakteru banky ani není možný. Služby však nabízí velmi dobré a při porovnání s ostatními bankami i v dobré kvalitě. Může za to zázemí ČSOB, do které banka patří. Kdo preferuje maximální poměr cen a dostupnosti, téměř nemá jinou volbu. Pro masovou klientelu bez nároku na individuální zacházení je ideální bankou. Vážnou brzdou je 1 000 Kč týdenní limit při vydání elektronické karty a 8 Kč inkaso do jiné banky pro většinu klientů také nevypadá hezky. Pokud používáte kontokorent, zvažte, zda se vám nevyplatí program Rodina (40 Kč) oproti základnímu programu Klasik (23+9 Kč), Rozdíl je jen 8 korun a Rodina má přitom nižší ceny.

PPF Banka

Banka zaujme spíše pražské občany a případně zaměstnance těch, co mají u banky účet – získají tak měsíční výpis z účtu zdarma, pro ostatní je zpoplatněný. Služby banky jsou celkově cenově nízké, vyčnívá jen poplatek za inkaso (9 Kč) a absence kontokorentu. S bankou můžete poněkud netradičně komunikovat prostřednictvím homebankingu (Gemini 5). PPF banka však není klasická retailová banka, ale specializovaná společnost v rámci finanční skupiny PPF. Od září 2005 je PPF banka jednou ze tří řídících společností zodpovědných za expanzi skupiny PPF nejen v Čechách, ale i v regionu střední a východní Evropy. Jako centrální banka skupiny je zodpovědná za řízení struktury bilance všech společností skupiny, zajišťování finančních zdrojů na dluhových a kapitálových trzích a financování jednotlivých společností skupiny. Vedle těchto hlavních aktivit se banka i nadále zaměřuje na poskytování služeb svým stávajícím klientům z komunální a korporátní sféry a velmi malé procento tvoří i fyzické osoby, ale nové účty již neotevírá.

Raiffeisenbank

Banka udělá dobrou službu všem, kteří potřebují standardní služby. Přestože její služby v posledních letech cenově neustále mírně stoupají, ceny a parametry balíčků jsou srovnatelné s konkurencí. Inkasní platby stojí 7 Kč a výběr hotovosti v bance vás přijde na nehezkých 50 Kč. Internetbanking je však dostupný pro všechny prohlížeče a potvrzení transakcí kódem v SMS zprávě z něj dělá bezpečný kanál, kterým ovládnete všechny běžné služby účtu. Pro GSM banking musíte disponovat SIM kartou Eurotelu. Banka umí klienta okouzlit designem platebních karet, které má velmi pěkné. Jako jedna z mála uměla zareagovat na některé segmenty zákazníků a připravila např. specifické konto Baník pro všechny jeho příznivce. Pro bonitní klienty má připravené Zlaté konto, kde za jeden paušál máte v ceně všechny služby včetně tuzemského platebního styku a zlaté debetní karty.

Raiffeisenbank im Stiftland

Přestože tato německá družstevní banka má spíše regionální význam pro Chebsko a Plzeňsko, může svými cenami zaujmout i vzdálenější klientelu. Její kouzlo spočívá ve výhodné kombinaci cen za tuzemský a zahraniční platební styk, ty byste u všech ostatních bank opravdu stěží pohledali. Pro časté platby se zahraničím je tato banka dobrou volbou. Její internetbanking patří mezi nejbezpečnější (současně s eBankou, HVB a ČSOB), protože používá elektronický kalkulátor. Smutnou stránkou je, že nabídne jen tuzemský příkaz k úhradě a k inkasu. V brzké době se však plánuje jeho obměna. Můžete využít i homebanking, který má již vyšší rozsah služeb a je rovněž zdarma.

Volksbank

Původně banka tvářící se jako malá, se začíná rozpínat do středních rozměrů i v podobě cen. Ty měla zpočátku nízké, pak je zvýšila, nedávno opět snížila. U Volksbanky je prostě pořád živo… Pro časté cestovatele má banka skvělou vychytávku, kterou nikde nenajdete. S její Holiday kartou vybíráte z kteréhokoliv ATM v zahraničí jen za 29 Kč. Ostatní ceny služeb jsou spíše nízké, jen spoluúčast 10 000 Kč při ztrátě platební karty je nehezký přežitek. Její internetbanking vám nabídne všechny služby tuzemského platebního styku, musíte se ale elektronicky podepsat.

Waldviertler Sparkasse von 1842

Rakouský bankovní spolek původně založený hospodským vám nabídne unikátní službu: po vašem zmocnění vám zařídí převod všech plateb do WSPK. Poplatky WSPK jsou velmi nízké, ale trošku jí šlape na paty Poštovní spořitelna. Její internetbanking je velmi jednoduchý, umí jen zadat příkaz k úhradě a použijete ho na jediném prohlížeči. Pracuje se však již na změně. Pro klienty citlivé na poplatky je tato banka v kombinaci s debetní kartou velmi zajímavá bez ohledu na vzdálenost pobočky. Její malost je i výhodou při potřebě nestandardních služeb, které získáte rychleji, než ve velké bance.

Živnostenská banka

Pokud váš život šlape jako hodinky a takto musí šlapat i bankovní účet, nenajdete na trhu lepší volbu. Za jeden paušál máte všechny potřebné služby již zdarma včetně neomezených výběrů z vlastního ATM. ŽB je však spíše vhodnější pro klienty, kteří mají ve svém okolí její pobočku, výběry z ostatních ATM jsou drahé (30 Kč). Přes internetbanking účet ovládnete bez omezení, podepisujete se buď digitálním podpisem nebo jednorázovými hesly TAN. Kdo využívá kontokorent nebo kreditní kartu, najde u ní dlouhodobě nejnižší sazby na trhu. Pro klienty, kteří mají v měsíci menší počet transakcí, nabízí docela výhodné Konto Ekonomy, kde je v rámci paušálu zdarma platební karta i jeden kanál přímého bankovnictví, za transakce mimo banku zaplatíte 6 Kč.

Osobní účet jako partner pro vaše osobní finance

Abyste byli se svým účtem spokojeni, je potřeba změnit myšlení. Nevnímejte účet jako nutné zlo, ale jako partneta, který vám může a má pomoci zjednodušit vaše hospodaření. Partnera, na kterého se můžete spolehnout, když náhle selžou běžně dostupné finance nebo máte potíže se ztracenou kartou v zahraničí. Ale hlavně, jako partnera, který vám vhodnou kombinací ušetří čas. A čas jsou peníze.

Parametry osobních účtů pro soukromou klientelu

Banka IB Funkční v prohlížeči HB TB GSM Informace o pohybech a stavu přes SMS/e-mail Bankopojištění Je nutný výpis z účtu častěji než 1x ročně? Možnost el. výpisu (formát)
Citibank ano všechny běžné ne ano ne ne ano výpisy jsou zdarma .csv
BAWAG Bank ano IE, FF ne ne ne ne ne ano ne
Česká spořitelna ano všechny běžné ano ano ano ano ano ano .csv, .abo
ČSOB ano všechny běžné ano ano ano ano ano ano .txt, .slk
eBanka ano všechny běžné ne ano ano ano ano ne .txt
Fio, družstevní záložna ano všechny běžné ne ne ne ano ne ne .csv
GE Money Bank ano všechny běžné ano ano ano ano ano ne ano
HVB Bank ano všechny běžné ano ano ano ne ano výpisy jsou zdarma .csv
IC Banka ne netýká se ne ne ne ne ne ano .txt, .xml
ING ano všechny běžné ne ano ne ne ano ne ne
Komerční banka ano IE ano ano ano ano ano ne .txt, .pdf
Oberbank ano IE, FF ne ano ne ne ano ? .pdf
Poštovní spořitelna ano všechny běžné ano ano ano ano ano výpisy jsou zdarma .txt, .slk
PPF Banka ne netýká se ano ne ne ne ne ano ne
Raiffeisenbank ano všechny běžné ano ano ano ano ano ne, u balíčků čtvrtletně zdarma .txt, .xml
Raiffeisenbank im Stiftland ano všechny běžné ano ne ne ne ano ? .csv
Volksbank ano všechny běžné ano ne ne ne ano ne .txt, .xml
Waldviertler Sparkasse ano IE ano ne ne ne ano ne .csv
Živnobanka ano všechny běžné ano ano ano/ano ano ano ne .csv

IB - internetbanking    
HB - homebanking    
TB - telebanking    
GSM - GSM/Java banking    
Všechny běžné prohlížeče = Internet Explorer, Netscape, Mozilla, Firefox, Opera

Co umí osobní účet

Banka Možnost účtu bez balíčku Balíčky a programy Studentský účet Spořící účet Dětská konta Vkladní knížky Termínované vklady Kontokorent Hypotéky Debetní/kreditní/charge karty
Citibank ano CitiOne, CitiOne - investicni, CitiGold Wealth Management, CitiProfession ne ano ne ne ano ne ano ano/ano/ne
BAWAG Bank ano IQ Konto s BAWAG Direct: varianta s el. kartou a embos. kartou ne ano ne ne ano ano ano ano/ano/ne
Česká spořitelna ano Výhodný program, Komplexní program, Exclusive konto, účet Senior Student+ ano Xtra konto ano ano ano ano ano/ano/ne
ČSOB ne ČSOB Osobní konto Plus, ČSOB Aktivní konto, ČSOB Prémiové konto ČSOB Studentské konto Plus ano ČSOB Dětské konto Slůně ano ano ano ano ano/ano/ano
eBanka ano Základ/zdarma, Plus/zdarma, eLinka Student ne ne ne ano ano ano ano/ne/ano
Fio, družstevní záložna ano ne ne ano ne ne ano ano ne ano/ne/ne
GE Money Bank ano Konto Genius Genius Student ano ne ne ano ano ano ano/ano/ne
HVB Bank ano Pohoda, Rodina, Komfort ne ano ne ano ano ano ano ano/ano/ano
IC Banka ano ne ne ano ne ne ano ano ne ano/ne/ne
ING ne ne ne ano ne ne ano ne ano ne/ne/ne
Komerční banka ano A-konto, Ideal konto, Expreskonto, Perfekt konto, Top nabídka Gaudeamus² ano Dětské konto ne ano ano ano ano/ano/ne
Oberbank ano ne K-Konto   ne ano ano ano ne ano/ne/ne
Poštovní spořitelna ano Postžirový účet s programem Rodina, Plus, Electron, Handicap, Senior Postžirový účet Junior ano Postžirový účet Mini ano ano ano ne ano/ano/ne
PPF Banka ano ne ne ne ne ne ano ne ne ano/ne/ne
Raiffeisenbank ano Kompletkonto Start, Klasik, Optimum, Zlaté konto, Efektkonto Kompletkonto Student ano Včelička ano ano ano ano ano/ano/ne
Raiffeisenbank im Stiftland ano ne ne ne ne ano ano ano ne ano/ne/ne
Volksbank ano FIT konto, STYL konto, Program EXCLUSIVE FREE konto ano Rybička ano ano ano ano ano/ne/ano
Waldviertler Sparkasse ano ne S-Club ne ne ano ano ano ano ano/ne/ne
Živnobanka ano Osobní menu Standard, Forte a Grand, Konto Economy Studentské konto ano ne ne ano ano ano ano/ano/ne

Ceny osobních účtů

Banka Písemný výpis měšíčně Tuzemský příkaz do jiné banky internet/telefon/gsm Provedení trvalého příkazu do jiné banky Realizace inkasa do jiné banky Platba SIPO Příchozí platba z jiné banky Kontokorent měsíčně * Blokace karty elektronické/emosované Vklad na pokladně Výběr hotovosti na pokladně do 10 000 Kč Zahraniční příkaz v EU internet / pobočka (SHA) Příchozí platba ze zahraničí v EU Debetní elektronická karta měsíčně Výběr z ATM vlastní / cizí** Inkaso zahran. šeku
Citibank 0 6/15/nelze 6 6 6 0 nelze 0/0 0 18 1 % min. 300 Kč, max. 2 000 / + 43 0 0 15 650
BAWAG Bank 0 5/nelze/nelze 5 5 5 2 0 200/2000 0 30 0,9 % min. 350 max. 2 000 / 0,9 % min. 500 max 2 200 200 0-17 6,50 0,5 % min. 700,- max. 3 000
Česká spořitelna 11,50 4/5,50/4 7 7 5 7 0 200/500 8 53 220 100 0 - 17 6/25+ 0,5 % 1 % min 100 Kč, max 3 000 Kč
ČSOB 0 3/6/3 3-6 6 6 7 0 200/2000 4 30 250/500 150 0-17 5/25 1 % min. 150, max. 3 000
eBanka 29,70 4,90-8,10/8,90-26,10/4,90 4,90/8,10 4,90/8,10 2,90/6,10 4,90/8,10 50 při použití, jinak 0 200/2000 0 30 + 0,15%, max. 1000 1 % min. 200, max. 1500 1 % min. 100, max. 1000 17 6,90/6,90-29,90 1 % min. 50, max. 1 500
Fio, družstevní záložna 30 0/30/nelze 0 0 0 0 min. 8 200/2000 0 do 5 000 Kč 30 Kč, poté 0 nelze / 1 % min. 200, max. 2 000 1% min. 100, max. 1 000 17 5/25 1 % min. 150, max. 3 000
GE Money Bank 0 3/3/3 6 6 6 6 0-29 100/2000 0 60 220 (BankKlient) / 0.9 %, min. 220, max. 1 500 100 0-30 první dva 0, další 5/25 1%, min. 700, max. 4 000
HVB Bank 0 3,50/7/3 5 5 5 5 21 100/1500 10 30 0,9 % min. 500 Kč, max. 2 400 0,9 % min. 350, max. 2 200 0 9 0,9 %, min. 500, max. 2 400
IC Banka 16 5,50 (jen písemně) 5,50 5,50 0 5,50 0 200/2000 0 0 450 0 / 1% min. 50, max. 1 000 17 5/25 nelze
ING 50 (ročně 0) 0/nelze/nelze nelze nelze nelze 0 nelze nelze nelze nelze nelze nelze nelze nelze nelze
Komerční banka 0 8/5/5 6,50 7 5 7 0 150/2000 0 60 225 225 0 6/39 1 % min. 50, max. 1 500
Oberbank 15 3/3/nelze 8 8 8 6 min. 25 200/200 0 25 250 250 25 5/20 0,5 % min. 250, max 950
Poštovní spořitelna 0 2/nelze/2 2-7 6-8 2-4 4-6 0-9 200/2000 0-4 0-12 250/500. Prostřednictvím služby Eurogiro 50-80 150 0-15 5/25 1 % min. 50, max. 3 000
PPF Banka 20 4 (homebanking) 4 9 4 3,50 nelze 250/2000 0 20 1 % min. 200, max. 1 200 1 % min. 100, max. 1 000 17 5/25 ?
Raiffeisenbank 0/19 3/4/3 5 7 6 7 0 200/2000 8 50 220 220 0 5-9/19-25 1 %, min. 500
Raiffeisenbank im Stiftland 12,50 2/nelze/nelze 2 2 2 5 min. 17 200/2200 5 5 0,25 % min. 50, max. 1 000 0,50 % min. 50, max. 1 000 25 10/27  
Volksbank 0 (terminál) 3/nelze/nelze 3 3 3 6 0 500/2000 6 24 1 % min. 300, max. 1 700 0,5 % min. 100, max. 750 0-17 5/25 1 % min. 500, max. 2 000
Waldviertler Sparkasse 11 2/nelze/nelze 3 3 3 3 min.17 200/2000 0 8 1 %, min. 150, max. 1 500 1 %, min. 150, max. 1 500 17 5/25 1 %, min. 150, max. 1 500
Živnobanka 10 0-6 0-6 0-6 0-2 0-6 0-20 0 0-20 20 0,8% min. 200, max. 1 500 / 1 % min. 200, max. 2 000 1% min. 200, max. 1 500 0-12,50 0/30 1 % min. 50, max. 2 000

* U Fio, HVB, Oberbank, RB Cheb a WSPK je cena kontokorentu stanovena jako dvanáctina minimálního poplatku za přidělení a rezervaci úvěrového rámce spředpokladem každoroční obnovy. Poštovní spořitelna má měsíční poplatek za kontokorent jen u cenových programů Klasik a Electron.        
** U Fio, IC, Oberbank, PPF, RB Cheb, VB a WSPK jsou platební karty vydávány ČSOB. Pro termín  výběr z "vlastního" bankomatu se myslí výběr z jakéhokoliv ATM ČSOB.            
*** U BAWAG Bank pro karty vydané do 28.2.2006 prostřednictvím ČSOB platí ceny ČSOB, tj, 5 Kč / 25 Kč  

Všechny ceny v tabulce jsou platné pro běžnou retailovou klientelu. V cenách nejsou zohledněny služby poskytované zdarma v balíčku služeb. Uvedené ceny jsou platné po vyčerpání těchto výhod. Ceny jsou zaokrouhleny.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Vaše „všechny běžné prohlížeče“
Martin Prokop
20. 3. 2006, 15:53
dobrý
SocPredator
13. 3. 2006, 10:51
Chyby v článku
Rdm
13. 3. 2006, 08:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená