FinExpert.e15.cz

Téma: Sezónní práce v Evropské unii

Chcete si v zahraničí přivydělat jako studenti nebo jen přilepšit k současnému zaměstnání? Můžete využít sezónní práce v rámci EU.

Kapitoly článku


Téma: Sezónní práce v Evropské unii

Jaké jsou nabízené pracovní pozice a jaká je nejčastější doba trvání sezónních prací?

Země Nejčastěji nabízené pracovní pozice Doba trvání sezónních prací
Dánsko Zemědělství (sklizeň jahod, hrachu, kukuřice, cibule, jablek…) nebo se jedná o těžkou práci v proměnlivých klimatických podmínkách. Záleží na typu sezónní práce, pohybuje se od několika týdnů po několik měsíců.
Irsko Zemědělství (sběr plodů), hotelnictví, turismus, gastronomie. Minimální doba zaměstnání se pohybuje od několika dní (sběr plodů) až po několik měsíců (gastronomie, hotelnictví). Zaměstnavatelé preferují uchazeče přicházející na celou sezónu (červen – září).
Itálie Zemědělství (sběr vína a jiného ovoce), hotelnictví, turismus, gastronomie Minimální doba zaměstnání se pohybuje od několika týdnů.
Nizozemí Zemědělství (sklizeň tulipánů, chřestu atd.), hotelnictví, gastronomie. Minimální doba sezónního zaměstnání je většinou 2 měsíce.
Rakousko Gastronomie, práce na turistických chatách, sezónní práce v zemědělství. Většinou se jedná o dlouhodobější pozice.
Španělsko Hotelnictví (pokojské, číšníci, servírky, pomocné síly do kuchyně), zemědělství. Délka sezónního zaměstnání závisí na typu práce, je možné sehnat práci i jen na měsíc (zemědělství). Většina zaměstnavatelů však upřednostňuje pracovníky na celou sezonu.
Velká Británie Práce v zemědělství, na farmách, turismus (hotely, restaurace). Většina zaměstnavatelů upřednostňuje pracovníky na celou sezónu.

Jaká je forma ubytování a nejčastější výše výdělku?

Země Ubytovvání Výdělek
Dánsko Většinou ubytování ve stanových campech. Záleží na typu práce, vesměs jde o práci úkolem, např. sběr jahod a hrachu průměrně 0,80 EUR/kilo (6-15 EUR/hodina), kukuřice, jablka a hrušky a salát (často placeno hodinově cca 13-14 EUR/hodina, někdy úkolová mzda).
Irsko Ubytování v hostelích nebo přímo u zaměstnavatele, ale zaměstnavatelé jsou nápomocní při hledání ubytování. Minimální mzda v Irsku je od 1. ledna 2007 EUR 8,30 za hodinu (dospělí pracovníci), průměrný výdělek brigádníka tuto částku o moc nepřekračuje.
Itálie Často ubytování v kempech, ale zaměstnavatelé jsou nápomocní při hledání ubytování. Minimální mzda v Itálii není zákonem stanovena, určují ji kolektivní smlouvy, obykle se pohybuje okolo 70 % průměrné mzdy.
Nizozemí Často ubytování v kempech, ale zaměstnavatelé jsou nápomocní při hledání ubytování. Minimální mzda pro pracovníka staršího 23 let je 1 300,80 EUR měsíčně. Kolektivní pracovní smlouva může stanovit jinou výši, ale nikdy ne nižší než minimální.
Rakousko Záleží na možnostech zaměstnavatele, bývá uvedeno přímo v konkrétní nabídce zaměstnání, ale zpravidla se snaží být zaměstnavatel alespoň nápomocen při hledání ubytování. Výdělek závisí na odbornosti. Minimální mzda není stanovena plošně, ale na základě tzv. kolektivních smluv mezi zaměstnavateli a odborovými organizacemi. V oblasti zemědělství je pro rok 2007 stanovena minimální mzda dle Kolektivní smlouvy na minimálně 1 260 EURhrubého tzn. cca 1 020 EUR čistého, což představuje 6,375 EUR čistého na hodinu.
Španělsko Při sezónní práci v hotelech většina zaměstnavatelů poskytuje ubytování. Výše mzdy se odvíjí od kolektivních smluv. Minimální mzda ve Španělsku je 570 EUR měsíčně. Číšník/servírka 800 – 1 100 EUR hrubého měsíčně, pokojská 900 – 1 100 EUR hrubého měsíčně, řidič nákladního automobilu 1 500 – 2 000 EUR hrubého měsíčně, automechanik 1 200 EUR čistého měsíčně.
Velká Británie Záleží na typu zaměstnání. V případě práce v hotelu zaměstnavatel často poskytuje ubytování v hotelovém pokoji za mírný poplatek, v zemědělství lze očekávat ubytování v kempech nebo ubytovnách. Výdělek u sezónních prací se pohybuje kolem zákonem stanoveného minima. Minimální mzda pro lidi nad 22 let: 5,35 GBP/hod., minimální mzda pro lidi ve věku 18 – 21 let: 4,45 GBP/hod., minimální mzda pro mladistvé (16 – 17 let): 3,30 GBP/hod.

S jak vysokými životními náklady je třeba počítat?

Vesměs platí, že životní náklady jsou vyšší než v ČR. Záleží také na jednotlivých oblastech, např. v severní části Itálie jsou životní náklady vyšší než v jižní části. Poměrně drahé bývají služby a ubytování.

Nevíte si rady? Zkuste pomoc EURESu

Veškeré informace o jednotlivých zemích, pracovních možnostech a podmínkách naleznete na stránkách Evropského portálu pracovní mobility, který může být vaším velmi dobrým pomocníkem. Můžete se obrátit i na kontaktní místa EURESu. Ten představuje celoevropskou síť poradenských kanceláří Eures (European Employment Services), na které se mohou obrátit zaměstnanci i zaměstnavatelé působící v členských státech a zcela zdarma mohou využít služeb jednotlivých EURES poradců. Evropské služby zaměstnanosti zajišťují především databázi volných pracovních míst, připravovaná výběrová řízení, životopisy uchazečů o zaměstnání, informace o životních a pracovních podmínkách či o legislativě a mnoho dalších informací. V současné době pokrývá síť Eures 31 zemí, kterými jsou Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Pro Českou republiku platí, že v každém ze 14 krajských úřadů práce najdete proškoleného EURES poradce, který vám zdarma poskytne poradenský servis – tzn. ukáže vám, jak si vyhledat pracovní místo v zahraničí, poradí jak kontaktovat zaměstnavatele a pomůže objasnit problémy, které vás mohou v zahraničí v té které zemi Evropy potkat. Dále v každém ze 77 okresních úřadů práce můžete využít služeb kontaktních osob EURES, které vám mohou poskytnout základní informace o této službě a práci v zahraničí.

Nezbývá než si zjistit potřebné informace a vyrazit :-)

Předchozí kapitola Další článek
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená