FinExpert.e15.cz

Téma: Sezónní práce v Evropské unii

Chcete si v zahraničí přivydělat jako studenti nebo jen přilepšit k současnému zaměstnání? Můžete využít sezónní práce v rámci EU.
Téma: Sezónní práce v Evropské unii

Oblast plateb zdravotního a sociálního pojištění a daní

Dánsko

Sezónní pracovníci se musí zaregistrovat v národním registru Folkeregisteret v místě pobytu za účelem přechodné odpovědnosti k odvodům daní. Při pobytu delším než 3 měsíce je třeba požádat o pobytové povolení u místního správního úřadu „ statsamt“. Více k pojištění a registracím najdete na www.seasonalwork.dk – Seasonal work - Social security, Tax

Irsko

Sezónní pracovník je v Irsku brán jako jakýkoliv jiný zaměstnanec. Je potřeba vyřídit si žádost o placení záloh na daň – formulář 12A, vyhnete se tak placení vyšších daní.

Itálie, Nizozemí, Rakousko,  Španělsko, Velká Británie

Platí obecný systém koordinace sociálního zabezpečení v EU, zamezení dvojího zdanění – používá se metoda vynětí. V Rakousku platí navíc pravidlo, že překročí-li příjem částku 341,16 euro za měsíc, začíná zaměstnanec a zaměstnavatel přispívat do rakouského zdravotního a sociálního systému. Tímto má ovšem i nárok využívat jeho výhod.

Studenti pozor!

Pro studenty platí jedno důležité upozornění. Status studenta se vztahuje pouze k těm, kteří v dané zemi studují. Všichni ostatní – nestudující pracující – mají za povinnost odvádět platby na zdravotní a sociální pojištění.

Jak na zdravotní pojištění?

Principy Evropské unie se vztahují také na ty, kteří jezdí na sezónu pracovat do jiných členských zemí. Obvyklou skupinou jsou studenti, kteří otázky zdravotního pojištění neřeší a snad si je ani nepřipouštějí. Zde je proto několik tipů, které Vám mohou pomoci. Pro lepší orientaci vám pomůže několik tipů:

  1. Český občan a pojištěnec má podléhat právním předpisům o zdravotním pojištění pouze v jednom státě.
  2. Státem pojištění by měl být stát, který je místem výkonu výdělečné činnosti.
  3. Jestliže budete zaměstnáni v jiné členské zemi a v té souvislosti tam budete odvádět příspěvky na zdravotní pojištění, musíte se odhlásit z českého zdravotního pojištění. Platí to i v případě, že váš pracovní poměr bude trvat velmi krátkou dobu. A platí to i pro druh práce, kterému Češi říkají “brigáda“. Důležité je, že se jedná o zaměstnání. Naopak, různé dobrovolnické a charitativní práce za zaměstnání považovány nejsou!
  4. V EU mají přednost evropská nařízení před zákony jednotlivých států. Takže z českého zákona sice může vyplývat, že při krátkodobém pobytu do šesti měsíců je člověk stále povinen platit pojistné v ČR, ale v praxi toto opatření musí být omezeno a vy se v ČR odhlásíte za předpokladu, že se v jiné členské zemi k pojištění přihlásíte.
  5. Doby pojištění v EU si dokumentujte a doklady o svém zdravotním pojištění v zahraničí si nechávejte.
  6. Během pojištění v zahraničí byste neměli používat český průkaz zdravotního pojištění, který české pojišťovny již často vystavují v podobě evropského zdravotního pojištění (EHIC).
  7. Pracujete-li v několika zemích současně, proberte svou situaci se svou zdravotní pojišťovnou. Souběh výdělečné činnosti v několika zemích EU je složitá situace, kterou je třeba konzultovat s odborníkem.
Předchozí kapitola Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená