FinExpert.e15.cz

Téma: Sezónní práce v Evropské unii

Chcete si v zahraničí přivydělat jako studenti nebo jen přilepšit k současnému zaměstnání? Můžete využít sezónní práce v rámci EU.
Téma: Sezónní práce v Evropské unii

Nabídka sezónních prací v zemích EU je velmi lákavou záležitostí pro mnoho z nás. Naskýtá se nám šance “oprášit“ si své jazykové znalosti, poznat novou zemi, nové lidi a zvyklosti, vyzkoušet si práci v jiném prostředí. Oproti standardnímu dlouhodobému zaměstnání v cizině se u sezónních prací nemusíme vzdávat svého současného zaměstnání, odjíždíme tzv. jen na chvíli, a když se nám práce nelíbí, můžeme se vrátit domů.

Mezi nejoblíbenější země, kam Češi jezdí za sezónními pracemi, patří Rakousko, Španělsko, Nizozemí, Itálie a Dánsko. Jak to v jednotlivých zemích funguje, co vše je potřeba vyřídit, která pracovní místa jsou nejčastěji nabízena, jak uzavřít pracovní smlouvu a mnoho dalších užitečných informací vám přinášíme v následujícím přehledu.

Nabídky sezónních prací v zemích EU hledejte na internetu

Sezónní práce a brigády jsou zveřejňovány na celoevropských internetových vyhledávačích. Jejich ucelený přehled naleznete na stránkách EURES a www.eures.europa.eu. Na evropském portálu pracovní mobility najdete k dnešnímu dni on-line databázi s 1 213 979 volnými pracovními místy z úřadů práce 31 zemí Evropy.


TIP pro rychlé vyhledávání na stránkách www.eures.europa.eu: při vyhledávání sezónních prací zadávejte spojení - PRÁCE NA DOBU URČITOU, SEASON, případně přímo názvy hledaných profesí jako POMOCNÍ PRACOVNÍCI V ZEMĚDĚLSTVÍ, ČÍŠNÍCI apod.


Přehled nejznámějších celoevropských vyhledávačů

www.anyworkanywhere.com Nabízí pracovní příležitosti v mnoha zemích Evropy i v mimoevropských státech, jednoduché vyhledávání dle země a typu práce, také informace o možnostech ubytování a pracovních povoleních/vízech, pokud jsou požadovaná.
www.eurosummerjobs.com Francouzský portál s odkazy na práce ve Španělsku, Itálii, Francii, Belgii, Německu, Rakousku a Lucembursku. Praktický průvodce i s odkazy na ubytování.
www.fruitfuljobs.com Je zaměřen především na pracovní nabídky v oblasti sběru ovoce ve Velké Británii. Obsahuje odkazy na firmy působící v oblasti pěstování a zpracování ovoce.
www.gapwork.com Sezónní práce nejen pro studenty.
www.holidayresortjobs.co.uk Pracovní nabídky pro letní i zimní sezónu v turistických střediscích.
http://europa.eu.int/youth Evropský portál pro mladé nabízí v sekci Práce množství odkazů na webové stránky zaměřené zejména na studentské brigády.
www.seasonalwork.dk Dánský portál pro sezónní práce, který provozuje partner EURES v Dánsku. Aktuálně nabízí zemědělské práce – sběr jahod.

Co  je třeba zařídit pro pracovní povolení na sezónní práce za hranicemi ČR

Dánsko

 • Prvotní žádost o sezónní práce se podává výhradně prostřednictvím on-line formuláře.
 • Dánsko uplatňuje přechodné období na volný pohyb pracovních sil, v praxi to znamená, že zaměstnavatel i žadatel musí vyplnit speciální formulář (obvykle zaměstnavatel informuje o proceduře k získání pracovního povolení.

Irsko

 • Po příjezdu do Irska je potřeba vyřídit si PPS číslo (Personal Public Service Number). O toto číslo se žádá na místní Social Welfare Office.
 • Při pobytu delším než 3 měsíce musíte  zažádat o povolení k pobytu. Žádost vyřídí v Dublinu  kancelář registrace cizinců (The Aliens Registration Office), v ostatních oblastech místní policejní stanice (the local Garda Síochána District).

Itálie

 • Pro pracovní pobyt je třeba získat číslo sociálního zabezpečení - codice fiscale, a to na příslušném finančním úřadě.
 • Při pobytu delším než 3 měsíce musíte zažádat na oddělení místní cizinecké policie nebo na pověřeném poštovním úřadě o průkaz o pobytu.

Nizozemí

 • Pro pracovní pobyt je třeba zařídit na příslušném finančním úřadě BSN číslo – Burger Service Numer.
 • Při pobytu delším než 90 dní je třeba registrace na obecním/městském úřadě a na imigračním úřadě (IND).

Rakousko

 • Je třeba vyřídit pracovní povolení –“Beschäftigungbewilligung“, to trvá cca 6 týdnů, může být zkráceno pro sezónní pracovníky – vždy musí první krok udělat zaměstnavatel a požádat o povolení rakouský úřad práce AMS. Obecně platí, že udělování pracovních povolení je závislé na výši stanovených kvót tzn. na procentickém podílu cizinců na trhu práce v regionu v závislosti na situaci na trhu práce v daném regionu, tj. míra nezaměstnanosti a struktura nezaměstnaných dle profesí.
 • Speciální sezónní pracovní povolení - “Saisonbewilligung“ je udělováno na dobu 6 měsíců a může být prodlouženo až na 9 měsíců. Kvalifikace pro sezónní práci není ze strany AMS - rakouských úřadů práce přezkoumávána, vše je čistě na uvážení zaměstnavatele.
 • Studenti studující v ČR potřebují v Rakousku pracovní povolení. Vzhledem ke krátkodobému trvání pracovního poměru pro ně přichází v úvahu pouze sezónní práce v zemědělství, lesnictví a turismu. Pro české studenty na rakouských školách platí hranice výše výdělku bez pracovního povolení, která je každoročně aktualizovaná. Pro letošní rok činí max. 341,16 EUR za měsíc, což je tzv. "Geringfügigkeitsgrenze" tzn. hranice pod níž nepřispívá do systemu zdravotního a sociálního pojištění.

Španělsko

 • Po příjezdu do země je třeba vyřídit si na místním úřadu práce nebo policejní stanici identifikační číslo cizince NIE - Numero de Identificacion de Extranjeros.
 • Pokud ve Španělsku pracujete, musíte požádat do 30 dnů od vstupu do země o povolení k pobytu v příslušné provincii na cizinecké policii (Policía de Extranjería, área de trabajo y migración).

Velká Británie

 • Po příjezdu do země je třeba vyřídit si na Jobcentre plus nebo na Social Security Office číslo pojištění, tzv. National Insurance Number.
 • Pokud hodláte pracovat déle než 1 měsíc, je třeba se do 30 dní od zahájení práce registrovat do tzv. Worker Registration Scheme (registrace probíhá poštou, zasílá se speciální formulář, originál průkazu totožnosti, 2 fotografie, potvrzení od zaměstnavatele, 90 GBP).

Jak velká jazyková vybavenost je třeba?

 • Dánsko a Irsko – vyžaduje se komunikativní znalost angličtiny
 • Itálie – nutná alespoň základní znalost italštiny
 • Nizozemí – je dobré disponovat základní znalostí holandštiny, ale vystačí i střední znalost angličtiny
 • Rakousko – nutná základní znalost němčiny
 • Španělsko – znalost španělštiny je výhodou, ale pro sezónní práce stačí znalost angličtiny, francouzštiny, němčiny, portugalštiny nebo italštiny
 • Velká Británie – záleží na typu práce, u jednodušších profesí stačí základní znalosti angličtiny
Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená