FinExpert.e15.cz

Téma: Předplacené platební karty

Ve světě jsou předplacené karty velmi oblíbené, u nás na svůj boom teprve čekají. Podrobný článek vás uvede to tohoto tématu.

Kapitoly článku

Kdo nechce předplacené karty, banky nebo klienti?
Druhy předplacených karet
Tipy na pořízení předplacené karty

Téma: Předplacené platební karty

Banky: předplacenky nechceme

Platební karta může být vydaná k bankovnímu účtu, můžete s ní čerpat úvěr, ale může být i předplacená. V České republice se s předplacenými kartami téměř nesetkáte, podle bank o ně není ze strany klientů zájem. Jeden karetní odborník z velké české banky mi potvrdil, že prioritou banky je naučit české klienty kartou hlavně platit, takže předplacené karty nejsou v této chvíli na pořadí zájmu. Vyvstává tak otázka, kdo o předplacené karty nemá zájem – spíše banky, protože klienti často ani nevědí, že předplacené platební karty existují. Přesto se blýská na lepší časy: první předplacenou kartu začne oficiálně nabízet Česká spořitelna. Z počátku bude určena jen pro firmy, ale jestliže Česká spořitela umí vydat předplacenou kartu firmám, znamená to, že tuto kartu umí vydat i komukoliv jinému. Česká spořitelna tak bude první vlaštovkou, která do naší země předplacenky přinese.

Na našem finančním serveru FinExpert.cz jsme v listopadu 2006 provedli malou anketu na téma předplacených karet. Ze zúčastněných respondentů odpovědělo 57 %, že by si předplacenou kartu pořídilo jako např. dárek, formu kapesného apod., 22 % zájem nemělo a 21 % nevědělo, co předplacená karta je. Lze z toho usuzovat, že o předplacené karty by byl zájem a své klienty by si nepochybně našly.

K čemu je předplacená karta

Předplacené karty přitom nejsou žádnou novinkou. První formou předplacených financí byly cestovní šeky, které existují dodnes. Šeky se používají více než 150 let a podobně jako se vyvíjí technika, i virtuální peníze se modernizují. Nastává doba, kdy šeky půjdou do ústraní a budou se využívat jen zřídka. Právě předplacené karty mohou časem zcela nahradit cestovní šeky.

Bankovní účet ve světě nemá až 69 % všech obyvatel, tím ani nemá přístup k běžným platebním kartám. Předplacená karta ale nevyžaduje žádný účet, ani žádnou pozitivní úvěrovou historii. Může být vydána úplně každému, protože s jejím výdejem nejsou žádná rizika. Předplacené platební karty lze velmi dobře využít. Umožňují transparentní kontrolu nad výdaji, protože je v praxi nelze přečerpat (až na některé embosované výjimky).


Předplacené karty můžeme v zásadě rozdělit do třech kategorií: karty dárkové, včetně jejich anonymních variant, karty dobíjitelné a karty virtuální. Dále mohou být podle typu plně elektronické, embosované, s čipem nebo bezkontaktní.


Možnosti využití předplacených karet

Předplacené platební karty lze velmi dobře využít mezi samotnými spotřebiteli jako formu dárku. Velmi dobré uplatnění mají při cestování jako náhrada cestovních šeků i jako kontrolní prostředek, jak neutratit více, než máte na kartě. Mladí lidé prostřednictvím předplacené karty mohou jednorázově nebo pravidelně dostávat kapesné. Tyto karty slouží i jako prostředník pro převod, resp. výplatu finančních prostředků ze zahraničí, protože se jedná o levnější způsob, než zahraniční platba. Toho často využívají zaměstnavatelé v USA. Bankovní převody do Evropy jsou drahé, proto raději koupí předplacenou kartu, na ní vloží potřebný obnos a tu zašlou poštou svému zaměstnanci. Je pak na něm, jak prostředky využije.

Svůj preventivní účel splní předplacená karta i jako peněženka naplněná přesnou částkou, takže neutratíte více, než si určíte. Například některé britské pojišťovny využívají předplacené karty místo šeků pro výplatu pojistného plnění, pro přímý přístup k penězům. Předplacenky jsou i zajímavým zaměstnaneckým benefitem anebo dárkem pro obchodní partnery. Mohou rovněž splnit potřeby firem, jak vybavit zaměstnance platebním prostředkem na služební cestu. Firmě nehrozí riziko zneužití karty na rozdíl od karty debetní (tj. k účtu firmy) a zaměstnanec s sebou nemusí nosit často rizikovou hotovost.  Státní orgány mohou prostřednictvím předplacených karet účelově řídit výplatu sociálních dávek (kartu např. nelze použít pro výběr hotovosti, ale jen pro platby).  Takovýto program mají např. ve Venezuele, kde předplacené karty Maestro jsou alternativou k dosud běžně používaným papírovým potravinovým stravenkám, poskytovaným podle venezuelského zákona o stravování zaměstnanců. Ve Venezuele je více než 82 000 obchodů s potravinami, které přijímají platební karty Maestro. Zaměstnanci si navíc mohou zjistit stav svého účtu on-line nebo na bezplatném telefonickém čísle.


Turínská olympiáda odstartovala nejen sport
Sponzorství zimních olympijských her v italském Turíně v roce 2006 se karetní asociaci Visa vyplatilo. Mnoho italských bank přijalo program předplacených karet od Visy. Například italská bankovní skupina Sanpaolo prodala přes 600 000 jednorázových předplacených karet Visa.


 

Vznik předplacených karet však neprovázejí jen výše popsané některé potřeby. Předplacené karty jsou přirozenou odpovědí na běžný život světových spotřebitelů. Souvisí s nimi např. potřeba řešit převody peněz z důvodu stěhování za prací. Prostřednictvím předplacené karty může hlavní živitel svoji rodinu pravidelně a levně „zásobovat“ potřebnými financemi, pracuje-li např. v zahraničí. Ne všichni lidé preferují bankovní účet, ale vlastnictví platební karty přináší velké výhody. V některých státech si bez platební karty nepůjčíte osobní automobil. Předplacená karta je opět řešením. A v poslední době se na světě vytváří nemalá skupina klientů, kteří nedosáhnou na běžné platební karty, ať už z důvodu velmi nízkých příjmů nebo jejich problémové historie. Zde opět předplacené platební karty umějí podat pomyslnou pomocnou ruku. Pro zajímavost, ve Filipínách vydáno je více než milion předplacených karet.

Další kapitola
 

celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobry den, chtel bych se zeptat, zda-li nekdo z vas ...
Michal
18. 9. 2017, 18:59
Asi vás zklamu, ale ani PIN vás před vykradením kont...
IKS
16. 9. 2016, 15:53
Je nějaká
AB1
11. 11. 2007, 10:20
Re: Mozna bude lepsi to tam pridat...
Dalibor Z. Chvátal
9. 7. 2007, 06:03
Mozna bude lepsi to tam pridat...
ElO
7. 7. 2007, 19:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená