FinExpert.e15.cz

Téma: Jak při podnikání ušetřit v bance

Správný výběr účtu vám může podnikání značně usnadnit a dobrá banka vám s podnikáním i pomůže.
Téma: Jak při podnikání ušetřit v bance
Účet v bance není pro podnikání nutný, můžete klidně používat pouze pokladnu a platit v hotovosti. Neexistuje žádné nařízení, které by ukládalo povinnost si v bance zřídit podnikatelský účet. Je to však výrazně pohodlnější a v mnohém to usnadní práci. Účet je navíc nezbytný, pokud dodáváte zboží nebo služby velkým podnikům a státním organizacím, kde bývá platba v hotovosti velmi komplikovaná, pokud vůbec možná.

Podnikatelský účet se od účtu soukromého v zásadě neliší. Zásadním rozdílem je způsob připisování úroků – zatímco na soukromý účet je úrok připsaný již po sražení 15% daně, podnikatelé si úrok zdaňují sami. Je však možné, že některé specifické bankovní služby by vám banka u soukromého účtu neumožnila využít, protože prokazatelně souvisejí s podnikáním (např. dokumentární akreditiv, faktoring a další).

Soukromý účet „ilegálně“

Pokud vlastníte společnost s ručením omezením nebo jinou firmu obchodního typu, je firemní účet samozřejmostí, jiný by vám banka ani nezaložila. Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je naopak ve výhodnější pozici a může si vybrat, zda zvolí dražší podnikatelské konto anebo levnější účet soukromý. Některé banky však mají v obchodních podmínkách stanoveno, že soukromý účet nesmíte používat k podnikání, jinak hrozí výpověď smlouvy a zrušení účtu.


Kdo je podnikatel?

Podnikatelem označujeme v tomto článku všechny osoby samostatně výdělečně činné vč. svobodných povolání jako lékaři, lékárníci, advokáti, notáři, auditoři, daňoví poradci, exekutoři, architekti, autorizovaní inženýři a technici, umělci atd.


Podmínky pro otevření účtu

Při otevření podnikatelského účtu potřebujete platný doklad totožnosti, který bývá doplněn i druhým dokladem (např. ŘP), a oprávněním podnikat. Tím je např. registrace, živnostenský list, koncese, výpis z obchodního rejstříku. Mimo to speciální účty pro vybrané segmenty živnostníků banka neotevře každému žadateli, např. běžný účet pro pojišťovací agenty a makléře je poskytován pouze na základě předložení smlouvy s příslušnou pojišťovnou nebo dokladu o registraci u Ministerstva financí. Účet pro advokáty je zřízen po předložení patřičného potvrzení o členství v advokátní komoře, podobné podmínky jsou požadovány po zdravotnících, exekutorech atd. Každá banka má také stanoven jiný minimální vklad na účet, v průměru se pohybuje kolem 1 000 Kč, s bankou se ale lze domluvit individuálně.

Výhody pro vybrané

Je velmi důležité, abyste věděli, k čemu chcete účet používat. Srovnání podnikatelských účtů není jednoduché, protože každá činnost v podnikání má svá specifika a z toho vyplývají různé potřeby a požadavky na bankovní služby. Proto banky nabízí velmi mnoho typů firemních účtů, přičemž některé kategorie podnikatelů mají k dalším bankovním službám (zvláště úvěrům) výrazně jednodušší přístup. Platí to hlavně o lékařích, právnících a dalších osobách s podobnými typy povolání.

Pro banky jsou tyto skupiny velmi zajímavé, neboť předpokládají využívání většího množství bankovních služeb, a navíc mají vysoké příjmy. Proto často při požadavku úvěru u takového klienta ani nevyžadují dlouhou historii a jsou schopny úvěr připravit ihned (např. na novou ordinaci). Tyto profesní účty se vyplatí pořídit – samozřejmě pokud patříte do dané skupiny podnikatelů. Poplatky jsou zde zpravidla nižší, případně za stejný měsíční paušál obdržíte větší rozsah služeb oproti běžnému podnikatelskému účtu.

Profesní účty

Zvýhodněné podmínky nabízí banky zpravidla pro následující profese: lékař, stomatolog, lékárník, veterinární lékař, advokát, daňový poradce, notář, soukromý exekutor, architekt, restaurátor, auditor, odhadce, osoba s příjmy na základě autorského zákona a zvláštních předpisů, správce konkurzní postaty, likvidátor a člen Komory certifikovaných účetních.
Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zahraniční platby
Patrik Chrz
3. 7. 2006, 07:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená