FinExpert.e15.cz

Téma: Jak levně s kartou na hotovost v zahraničí

I v zahraničí potřebujete někdy použít hotovost. Vyplatí se její vybírání nebo použití naplánovat, protože se vám přístup k ní může významně prodražit.
Téma: Jak levně s kartou na hotovost v zahraničí

Platební karta je výborným pomocníkem na cestách. Tím, že jste držiteli platební karty, vám odpadává nutnost si dopředu pořizovat měnu státu, kam se chystáte. Přestože je platební karta velmi snadným prostředkem, který vám umožní dostat se kdykoliv k vaší hotovosti, má její použití v zahraničí svá pravidla. Pokud je dodržíte, ušetříte na poplatcích, v opačném případě si musíte komfort zaplatit. U našich finančních společností, které vydávají platební karty, se můžete setkat se třemi, resp. čtyřmi typy platebních karet.

Nepoužiješ kreditní karty k výběru z bankomatu svého

Kreditní karty mají bezúročné období pro bezhotovostní transakce, zpravidla 45 – 55 dnů a až na dvě výjimky (Komerční banka a ČSOB včetně Poštovní spořitelny) je výběr hotovosti kreditní kartou ihned úročený. Mimo úrok se dále musíte připravit i na poplatek za výběr hotovosti, který je v drtivé většině případů vyšší než u debetních karet. Vybírat hotovost v zahraničí kreditní kartou si proto dobře rozmyslete a použijte to jen v nejvyšší nouzi, když všechny ostatní způsoby selžou (např. výběr hotovosti debetní kartou). Naopak vám doporučujeme využít kreditní kartu v zahraničí k placení za zboží a služby, získáte v ní významného pomocníka a čas na zpětné vrácení vypůjčených finačních prostředků. Pozor však, jestli plánujete delší cestu do zahraničí, může se vám přihodit, že v době vašeho pobytu v zahraničí obdržíte od vydavatele kreditní karty vyúčtování a nebudete ho mít jak uhradit. Nezaplacení kreditní karty, resp. minimální částky se vám nejen prodraží na úrocích a sankčních poplatcích, ale můžete mít i negativní záznam v úvěrovém registru. Bohužel, ne všechny finanční instituce, které kreditní karty vydávají, vám umožní ji bezstarostně zaplatit inkasem z účtu v libovolné bance, ideálně ve 100% částce. Tuto službu najdete jen u Raiffeisenbank a HVB Bank. Česká spořitelna, Citibank, GE Money a Živnostenská banka pak umějí z jakéhokoliv českého účtu inkasovat jen minimální splátku. ČSOB inkaso plné splátky vnímá dokonce jako nadstandardní službu, kterou zpoplatňuje 200 Kč ročně. U Volksbank, Živnostenské banky, Home Creditu a Cetelem musíte na úhradu kreditní karty myslet sami.

Charge karty jsou v zahraničí jako doma

Charge karty mají bezúročné období od 25 do 55 dnů a od kreditních se liší jen tím, že je musíte vždy splatit celé bez výjimky. Charge karty vydává Volksbank a HVB Bank, podmínkou je však účet v bance. Tyto karty vydávala i Česká spořitelna a eBanka, novým klinetům se však již nevydávají. Typickým znakem charge karet je, že výběry hotovosti jsou součástí bezúročného období, platíte však běžný poplatek za výběr hotovosti. HVB Bank ho má totožný pro všechny platební karty, Volksbank však má specialitu: za výběr charge kartou vždy platíte 1 % z vybírané částky bez ohledu na výši částky nebo zemi. Stejně zaplatíte při výběru z českého bankomatu jako ze zahraničního. Pro příklad, ekvivalent 10 000 Kč přijde na 100 Kč, zatímco drobné ve výši 200 Kč vás přijdou na 2 Kč. Charge kartu u HVB dostanou jen ti nejlepší klienti, protože jde o zlatou kartu MasterCard, u Volksbank může o ní požádat kdokoliv, banka je vydává pod značkou MasterCard Standard a VISA Classic.

Stejný způsob zpoplatnění jako u Volksbank najdete u „plnokrevných“ karet společnosti Diners Club. Za každý výběr hotovosti vám společnost Diners Club naúčtuje 4% poplatek bez ohledu na výši částky a místo, kde je vybírána. Ekvivalent 10 000 Kč tak je zpoplatněn částkou 400 Kč, podobně drobné ve výši 200 Kč jsou zatížené poplatkem 8 Kč. Platební karty Diners Club na rozdíl od běžných bankovních karet mají jiný systém vyúčtování. Společnost Diners Club používá jako účetní období kalendářní měsíc a vždy 25. dne následujícího měsíce musíte vyčerpanou částku předchozího měsíce plně uhradit. To můžete provést sami příkazem k úhradě, anebo si peníze Diners Club inkasuje sám z jakéhokoliv účtu v české bance, nemusíte tedy na nic myslet. K platebním kartám Diners Club máte nastavený limit a ten se vždy k 1. dni nové ho měsíce vždy obnovuje, přestože jste předchozí čerpání ještě nezaplatili Příklad: Pokud máte na kartě Diners Club limit 100 000 Kč a v prvním měsíci vyčerpáte 40 000 Kč, musíte je zaplatit do 25. dne následujícího měsíce. V prvním měsíci vám tak zbývá ještě vyčerpat 60 000 Kč. Ale již 1. den následujícího měsíce (tj. ten měsíc, kdy musíte 25. dne uhradit vyčerpaných 40 000 Kč) se vám limit opět obnovuje na 100 000 Kč. Zjednodušeně napsáno fungují karty Diner Club podobně, jako fakturování služeb např. mobilními operátory. Zpětně službu uhradíte a přitom vždy od nového účetního období máte opět plný limit k využití všech služeb. Nejen v tomto ohledu jsou karty Diners Club významným pomocníkem pro časté cestovatele do zahraničí. V bankomatu s nimi problém nemáte, jejich jedinou nevýhodou je jen menší rozsah akceptační sítě u obchodníků. Okrajově se můžete setkat i s charge kartami American Express. Ovšem způsob i nesnadné získání, poplatková politika a placené doplňkové služby z nich dělají u českých zákazníků outsidera, kterého snadno převálcuje bankovní i nebankovní konkurence (pozn.: nepleťte si karty American Express vydávané Komerční bankou, to jsou běžné debetní karty).

Využitím charge karet pro výběry hotovosti v zahraničí lze chytře ovlivnit nedostatek hotovosti a přitom nemusíte sahat na peníze na vašem účtu či dokonce je brát z kreditní karty. Výhody charge karet ocení hlavně častí cestovatelé, jestli jedete do zahraničí jednou ročně, jsou pro vás zbytečné.

Střední debetní cesta

Debetní karty patří mezi nejrozšířenější platební karty a jsou vždy vydávány k vašemu účtu v bance. Jejich využití v zahraničí je snadné a poplatky jsou přehledné. Při použití debetní karty k hotovostnímu výběru vždy zaplatíte poplatek, ten často přesahuje 100 Kč za každý výběr. Navíc během 2 – 3 dnů se vám vybrané prostředky strhnou z vašeho účtu. Přesto právě výběr hotovosti debetní kartou patří mezi nejčastější hotovostní zahraniční transakce. Máte-li více účtů v různých bankách, vyplatí se porovnat, která má poplatek za výběr v zahraničí levnější. Minimální poplatky za výběr hotovosti v zahraničním bankomatu se pohybují okolo 80 – 100 Kč za každý výběr, poplatkům vévodí eBanka s minimální částkou 140 Kč. Při použití služby cash advance (výběr hotovosti ve směnárně nebo na pobočce banky) buďte velmi opatrní, minimální poplatky jsou často na dvojnásobku poplatku za bankomat (např.. ČSOB, Volksbank, GE Money Bank). Přitom vybrat hotovost „omylem“ ve směnárně je snadné: stačí například po příletu na letiště začít hledat potřebné informace a využít ochotného zaměstnance malé informační přepážky i pro výběr hotovosti, kterou je možné u téže přepážky získat. Pozor si dávejte i na způsob účtování poplatků. Zatímco některé banky účtují zahraniční výběry ve stylu nějaké procento za výběr, ale minimálně přesně stanovenou částku, u jiných bank se setkáte s opačným postupem: minimální částka za výběr plus procenta s vybírané částky.

Další kapitola
 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

d
Dan
1. 8. 2007, 12:29
O2 Citi karta - 15 Kc vyber z bankomatu..
Emdy
25. 7. 2007, 11:20
Re: cash back???
Dalibor Chvátal
9. 7. 2007, 17:18
cash back???
trAble
9. 7. 2007, 16:50
Re: Treti stranka nic moc
Dalibor Z. Chvátal
9. 7. 2007, 12:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená