FinExpert.e15.cz

Telekomunikace: pokud se nezmění postoj, nastane krize

Kupování licencí pro 3G sítě způsobilo i velkým telekomunikačním firmám utlumení dalších investic. Experti však varují, že pokud nezačnou včas investovat, tržby začnou klesat.
Telekomunikacím budou klesat tržby, pokud nebudou investovat. Vyplývá to ze zprávy Next Generation Gap, kterou zveřejnila poradenská společnost Ernst & Young. Investice musejí firmy směřovat především do infrastruktury, brandingu a obsahu. Nechuť telekomunikačních společností investovat do těchto oblastí je hlavním faktorem pomalého růstu zájmu o datové služby a služby v oblasti informací a zábavy.

Telekomunikační odvětví se potýká s řadou problémů:

  • koncoví uživatelé, jejichž slovo získává stále větší váhu, požadují nižší ceny a větší pohodlí
  • mizí tradiční dělicí čáry mezi odvětvími, což přináší nové konkurenční výzvy
  • podniky se začínají odlišovat a polarizovat, na jedné straně spektra stojí podnikatelské modely založené na velkém objemu služeb ‘utility’, na druhé pak modely budované na základě služeb s přidanou hodnotou
  • technologie se nepřetržitě vyvíjí
Řada společností reaguje na tyto výzvy prostřednictvím fúzí a akvizic. Pokles výnosů z původních, např. hlasových, služeb je však mnohem rychlejší než růst výnosů z nových služeb. Zatím je ještě čas tuto propast překlenout. Společnosti musejí nadále usilovat o snižování nákladů a vložit značné investice do infrastruktury, brandingu a zajištění atraktivního obsahu tak, aby přitáhly a využily poptávku. V zájmu úspěchu budou zřejmě muset úzce spolupracovat s celou řadou partnerů, hlavně s poskytovateli obsahu a dodavateli technologie.

Nové příležitosti pro dodavatele technologií

Dodavatelé technologií se potýkají s vlastními problémy, neboť ceny v oblasti hardwaru a služeb IT jsou tlačeny dolů díky nízkonákladové konkurenci z rozvíjejících se trhů. Potřeba telekomunikačních operátorů zlepšit podpůrné systémy, jako je řízení vztahů se zákazníky a fakturace, je velkou příležitostí pro hráče na poli technologií. Jejich úkolem je nabídnout telekomunikačním společnostem efektivnější řízení procesů a infrastruktury a současně nabídnout nové technologie a umožnit tak efektivní dodávku služeb nové generace.

Překlenout propast a nebát se vsázet

Telekomunikace se stále ještě vzpamatovávají z nízké rentability dřívějších investic do licencí 3G, ale je třeba překonat finanční konzervatismus a otevřít se potenciálu nových služeb. Vedoucí hráči se bojí, aby nevsadili na špatnou kartu, ale kvůli tomu nesázejí vůbec, a  to je hlavní problém. Bez investic do platforem a zajímavého obsahu nebudou operátoři schopni vyvinout služby, které potřebují, aby překlenuli hrozící nedostatek nových zdrojů tržeb.

Nejistota ale může přinést nové příležitosti. Pouze společnosti, které se namísto podpory upadajících trendů z minulosti zaměří na tvorbu a zvyšování výnosů na základě služeb nové generace a které budou schopné flexibilně spolupracovat  s velkým počtem poskytovatelů obsahu a technologií, se mohou stát vítězi.
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Marigold
Jiří
27. 5. 2006, 19:21
ŽIDOVINA!
cyp
27. 5. 2006, 16:52
Nebojim
Nox
24. 5. 2006, 17:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená