FinExpert.e15.cz

Telefon nebo tablet kupte u operátora na splátky bez navýšení

Ale rychle než zdraží. Nepřeplatíte a budete mít 2 roky záruku.

Chytrý mobil nebo tablet patří mezi ty vůbec nejžádanější vánoční dárky. Ať už ale chcete obdarovat kohokoli, popřípadě udělat radost sami sobě, zůstává otázka jak vysněný přístroj financovat? Pokud totiž nemáte potřebnou hotovost, nebo je vám líto rozbíjet pomyslné prasátko s úsporami, pak je zde ještě elegantní možnost nákupu na splátky. Tu od letošního roku nově nabízejí všichni tři síťoví mobilní operátoři s tím, že oproti současné plné ceně nepřeplatíte ani korunu navíc.

Plaťte bezkontaktně, jinak zratíte 11 dní života

Plaťte bezkontaktně, jinak zratíte 11 dní života

Argumentem pro koupi je také počínání České národní banky, kvůli které veškeré dovážené zboží včetně elektroniky dříve či později podraží a fakt, že letos se ještě můžete 100% spolehnout na dvouletou záruku. Na vině je v tomto případě nový občanský zákoník prosazený minulou vládou, který v tomto směru hovoří velmi nejasně a navíc oslabuje práva spotřebitele.

 

Poslední šance nakoupit za „staré“ ceny. Na splátky bez navýšení a ještě s jistotou dvouleté záruky

 

Princip splátkování je v zásadě u všech tří operátorů stejný – využíváte jejich služby, platíte jim paušály (k předplacené kartě telefon na splátky mít nelze) a oni vám na oplátku ke splátkám „nenapálí“ úrok. Splátkovaný přístroj je také prakticky možno kdykoli doplatit a tak mít splátky z krku. Kdo by ale chtěl změnit na začátku smluvenou výši splátky, ten má smůlu. Jen tak pro naše krásné oči to ale operátoři nedělají. T-Mobile a Vodafone chtějí úpis, na druhou stranu něco z plné ceny jsou ochotni slevit, záleží ale na konkrétním přístroji. O2 závazek nepožaduje a tím pádem nesleví nic.

V případě lepší nabídky služeb tak můžete utéct jedině od O2, což je v dnešní době rojících virtuálních operátorů a lepších nabídek konkurentů žádoucí. Doplatíte hardware a pokud nemáte závazek, můžete bez sankce odejít. U T-Mobilu a Vodafonu to neplatí, hardware sice můžete doplatit i jim, ale vyvázat se ze smlouvy bude něco stát.

Dobrou zprávou je, že od 8. února 2014 to bude díky novele zákona o elektronických komunikacích jen pětina současné sankce. Co se týče nabídky splátek, každý z operátorů má trochu jiné podmínky. Odkazy k jejich prostudování najdete v boxu výše. Například u O2 a T-Mobilu se platí separé za služby a telefon, Vodafone má obě položky na jedné faktuře, což je o fous pohodlnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příklad koupě Samsungu Galaxy S4 mini u O2: 9 295 Kč nebo 3 295 Kč a zbytek po 250 Kč měsíčně po dobu dvou let. Různé varianty splátkování ukazuje další screenshot. Délka splácení: 12 nebo 24 měsíců (obr.: o2.cz)

O2 nepodmiňuje prodej přístroje na splátky závazkem, zbylí dva operátoři vycházejí z minimální měsíční útraty a přístroj na splátky vám dovolí, jen pokud můžete prodloužit (T-Mobile), respektive máte smlouvu na dobu určitou (Vodafone). Jinak řečeno, pokud máte například dotovaný mobil z ledna letošního roku, pak tuto výhodu čerpat nemůžete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Splátky iPhonu 5S u T-Mobilu. Operátor má na webu praktické počítadlo, kdy jeden posuvník určuje dobu splácení a druhý měsíční platbu. Stávající zákazníci mohou mít například nový iPad Air o něco levnější (obr.: t-mobile.cz)

Dalších více či méně podstatných rozdílů by se našlo vícero, například pro mobil na splátky od O2 musíte na prodejnu, oba konkurenti dovolí zařídit splátky i přes e-shop. U žádného z operátorů není třeba dokládat potvrzení o výši příjmu, u stávajících zákazníků operátorům postačí dobrá platební morálka, po těch úplně nových mohou chtít ještě zálohu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako poslední příšel se systémem splátek Vodafone. Na přístroj v ceně 12 977 Kč vám postačí 7 577 Kč, zbytek na doplatíte na splátky. Délka splácení může být u Vodafonu 12, 18 nebo 24 měsíců  (obr.: vodafone.cz)

Pokud si nejste jisti jak na tom jste a zda splňujete podmínky pro splátkování, pak stačí kontaktovat živého operátora na lince či skočit do prodejny zeptat se na nárok na vašem telefonním čísle. Ceny, respektive kombinaci výše jistiny a splátek pro konkrétní přístroje také snadno zjistíte na webových stánkách operátorů.

Pokud o přístroji na splátky uvažujete, vřele doporučuji pročíst podmínky nabídky, popřípadě vyjasnit všechny otázky. Operátorů se můžete zeptat na informačních linkách nebo třeba pohodlně na sociálních sítích.

Vánoční akce

Vánoce u operátorů už dávnou nejsou co bývaly v minulosti. U O2 dostanete při koupi vybraného telefonu či tabletu druhý přístroj zdarma, u Vodafonu můžete získat druhý tarif se slevou pro partnera či tarif zdarma pro dítě a ušetřit nějakou tu stovku měsíčně. T-Mobile letos vsadil na tzv. Appventní kalendář, v jehož rámci jim bude každý pracovní den až do 24. prosince přinášet jednu běžně placenou mobilní aplikaci nebo hru zdarma.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

od 1.1. nebude :) bude tam jen rok
Ondra
29. 11. 2013, 14:09
U T-mobile jsou splátky i s paušálem také. Na jedné ...
Martin
25. 11. 2013, 15:31
"Nepřeplatíte a budete mít 2 roky záruku." Tak t...
Pavel
25. 11. 2013, 07:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená