FinExpert.e15.cz

Telecom získá Telefónica. Vydělají akcionáři?

Vláda na svém včerejším jednání schválila prodej 51 % Českého Telecomu španělské firmě Telefónica, která nbídla ve výběrovém řízení nejvyšší cenu 82 mld. Kč. Transakce by měla proběhnou do konce června. Nový majitel neplánuje stažení akcií Českého Telecomu z burzy, přesto bude muset učinit minoritním akcionářům nabídku na odkup jejich akcií, a to do dvou měsíců po dokončení této transakce, tedy zřejmě na konci srpna.

Podle informací Patria On-line musí cenu odkupu schválit Komise pro cenné papíry, přičemž minoritní akcionáři se mohou těšit na výhodnější variantu - 85 % ceny akvizice. Telefónica nabídla 502 Kč na akcii, což by indikovalo cenu odkupu 427 Kč na akcii. Další varianty představuje ocenění nezávislého experta nebo šestiměsíční vážený průměr ceny akcií na burze zahrnující akvizici, který se ale nezohledňuje, pokud tato cena přesáhne akviziční cenu. Šestiměsíční vážený průměr aktuálně odpovídá ceně 452,40 Kč. Také podle dalších zdrojů z burzovních kruhů se má cena odkupu pohybovat vmezi 440 až 450 Kč za akcii.

Jak vidí hospodaření Českého Telecomu analytici ze společnosti Cyrrus?

  • Českému Telecomu (ČT) se v minulém roce podařilo dále zvýšit provozní marži ze 46% na 47%. To je v podmínkách výrazně se zostřujícího konkurenčního boje v mobilních i pevných službách naprosto výjimečné. Největší konkurenční operátor T-mobile proti tomu provozní marži loni snížil ze 44 % na 43,5 %. Absolutní výše provozní marže ČTc je také již dlouhodobě nejvyšší v Evropě.
  • Provozní zisk společnosti v minulém roce vzrostl o 22 % a hodnota akcíí rostla o 27 % (včetně dividend o 33%). Stávající management Českého Telecomu nastartoval úspěšný transformační program a dynamika růstu v nových technologiích je velká, čemuž také odpovídá poměrně vysoká cena, kterou za podíl v ČT nabídla španělská Telefónica.
  • Důvodem zlepšení bylo na straně výnosů zaměření společnosti na oblast vysokorychlostního internetu, kde Eurotel jako první přišel s průkopnickou technologií CDMA. V rychlosti pokrytí mobilního i pevného vysokorychlostního internetu společnost překonala i nejoptimističtější představy a stala se lídrem v nejrůstovějším segmentu telekomunikačního trhu.
  • Srovnatelné provozní náklady ČT v roce 2004 klesly o 3%. Zde jsou vidět výrazné úspěchy ve snižování počtu zaměstnanců. Společnost se zaměřila na outsourcing nestrategických činností a zefektivňování provozních nákladů. I přes zvýšené náklady na zavádění ADSL a CDMA technologií se podařilo snížit kapitálové investice na velmi nízkých 9,3 % tržeb z loňských 14 %. Výsledkem úspěchu na provozní úrovni je nejen zvýšení volných hotovostních toků v loňském roce, ale především zachování vysokých hotovostních toků pro akcionáře do budoucna.

Zdroj: Cyrrus, I-Point, Patria Online

Další informace v článku www.zive.cz : Český Telecom dostanou ŠPanělé: Kdo je Telefónica?

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená