FinExpert.e15.cz

Telecom snížil ceny u "rychlého" internetu

 Čeští spotřebitelé se mohou těšit na vysokorychlostní připojení k internetu. Služba je založená na technologii ADSL, která využívá standardní telefonní linky k rychlému přenosu dat. Český Telecom po výtkách a připomínkách konkurentů totiž připravil novou velkoobchodní nabídku této služby, ve které snížil cenu u čtyř z pěti nabízených balíčků.

 U nejrychlejšího připojení nyní činí měsíční poplatek 7779 korun oproti předchozí sazbě 10 394 korun. Poplatek u nejlevnější a zároveň i nejpomalejší varianty, kterou budou využívat zřejmě nejvíce domácnosti, zůstává ve výši 989 korun měsíčně. Jedná se však o ceny, jež budou platit operátoři a internetoví provideři Telecomu. Zákazníci si k tomu ještě musí připočítat jejich marži a také měsíční poplatek za pronájem koncového zařízení ve výši 150 korun. Podle internetových odborníků by se poplatek za základní nabídku poté mohl vyšplhat přes 1500 korun za měsíc. Klient za tuto cenu získá neomezený přístup k internetu bez jakéhokoli limitu u přenášených dat.

 I když Telecom snížil poplatky za ADSL u svých konkurentů, tímto krokem velké nadšení nevyvolal. "Nabídka je pro nás nadále nepřijatelná a nepovažujeme ji za definitivní," uvedla mluvčí Contactelu Romana Tomasová. Podle ní již nejde ani tolik o cenu, ale o parametry nabídky. "Podle toho, na jakých parametrech a podmínkách se s Telecomem domluvíme, se bude cena odvíjet," doplnila.

 Společnost GTS zase požaduje, aby do hry vstoupil Český telekomunikační úřad a přistoupil u této služby k cenové regulaci. "Ta je nutná, aby zamezila znevýhodnění konkurence Telecomu na maloobchodním trhu. Český Telecom má totiž ve své velkoobchodní nabídce již pro sebe započítanou marži. Tím získává neoprávněnou konkurenční výhodu," tvrdí ředitel komerční divize GTS David Duroň. Mluvčí Telecomu Vladan Crha k tomu uvedl: "Naše internetová divize IOL funguje jako samostatná obchodní jednotka a v případě ADSL bude mít také naprosto shodné podmínky, jako kterýkoliv jiný internetový poskytovatel."

 O konkrétních podmínkách služby Telecom s konkurenty podle Crhy nadále vyjednává a připravuje s nimi testování. O něj zatím požádalo čtrnáct subjektů.

 Kdy se tedy klienti služeb ADSL, které v zahraničí již několik let běží, dočkají? "Stále platí, že službu nabídneme do konce března," tvrdí Crha. Duroň z GTS říká, že po vyjasnění připomínek a po úspěšných testech může společnost službu ADSL spustit do komerčního provozu v průběhu několika týdnů. "S Českým Telecomem stále jednáme, zpuštění služby vidím reálně na duben," podotkla Tomasová z Contactelu.

  (Zdroj: HN)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená