FinExpert.e15.cz

Technologické IPO se chytlo

Minulý týden začal na amerických trzích mírným výprodejem.

Převážně technologický index Nasdaq Composite se v pondělí jen tak tak udržel nad hranicí 1600 bodů, zatímco tradiční Dow Jones index nevydržel a uzavíral opět pod hranicí 9000 bodů. V dalším dnech však trhy navázaly na několikaměsíční vzestup a zase posilovaly. Ve čtvrtek Dow Jones index dosáhl 11měsíčního maxima. Nicméně ani minulý týden nebyly přicházející zprávy jednoznačné, ale smíšené.

Co potěšilo?

Z firemní sféry patřily mezi pozitivní zprávy např. potvrzení finančních výsledků od obra General Motors či zařazení akcií IBM na Focus List nejdoporučovanějších titulů brokera Merrill Lynch. Ten nyní doporučuje využít slabosti akcií IBM díky probíhajícímu vyšetřování ze strany americké komise pro cenné papíry SEC; jako cílovou cenu ponechává 97 USD. Také spekulace ohledně případného snížení úrokových sazeb patřily mezi růstové podněty. Někteří analytici mluví dokonce o 50 bazických bodech. Více napoví zasedání Fedu, které je plánováno na 25. června.

V neposlední řadě se úsměv na tváři objevil u akcionářů technologické společnosti FormFactor, která minulý čtvrtek vstoupila na akciový trh. A hned první den zažila vítězství, když akcie z původní oceňovací ceny 14 USD vyskočily na 19 USD. Navíc se jedná o první letošní IPO, které bylo oceněno nad horní hranicí svého zaváděcího cenového rozpětí.

Co zklamalo?

Na druhé straně barikády stály účetní skandál finanční společnosti Freddie Mac (pondělní pokles - 16 %) či varování několika firem ohledně hospodaření za druhý kvartál. Z technologických firem varovala společnost Motorola či Texas Instruments. Americká Motorola nyní očekává obrat za druhý kvartál ve výši šest až 6,2 mld. USD, zatímco původní odhady analytiků kalkulovaly s 6,4 až 6,6 mld. USD. Motorola mimo jiné označila za viníka SARS. Také analytici zůstávají do budoucna skeptičtí, např. Deutsche Bank zopakovala prodejní doporučení. Podobně dopadla i druhá zmíněná společnost Texas Instruments, kde Banc of America snížila hodnocení z kupovat na neutrální postoj.

Doma: KB pod 2000

Tentokrát se tuzemská burza nevyhnula vybírání zisků a s tím souvisejícím poklesem, když index PX 50 až do středy klesal. V pondělí si nejvíce odepsaly akcie ČEZu. Pokles souvisel s faktem, že se již akcie obchodovaly bez nároku na dividendu 4,50 Kč na akcii. Nedařilo se také telekomunikačním titulům či Komerční bance, která opět sklouzla pod hranici 2000 Kč. Naopak opačně se vyvíjelo obchodování s rakouskou Erste Bank, jejíž akcie se ve středu blížily k 2500 Kč. Kladný výsledek referenda o vstupu do EU by neměl mít na burzu vliv, jelikož by trh měl mít tuto informaci již vstřebanou.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená