FinExpert.e15.cz

Technologické akcie nelze zatracovat

Stagnace tohoto segmentu investory odrazuje, ale do budoucna jsou tyto akcie velmi zajímacé.
Technologické akcie nelze zatracovat
Růst životní úrovně se projevuje v našem životě kromě jiného tím, že stále více používáme moderní technologie, které nám ulehčují život. Dalo by se předpokládat, že dnešní doba je jak stvořená pro společnosti z oblasti technologií, médií a telekomunikací. Objevují se stále nové a modernější elektronické přístroje, bez počítačů si život dokáže představit jen málokdo, mobilní telefony jsou samozřejmostí a média nás téměř ovládají. Nezávislý pozorovatel by tedy předpokládal, že společnosti z tohoto segmentu vykazují nadprůměrné zisky a investičně musí být celý obor velmi zajímavý. Opak je však pravdou, společnosti z hlediska ziskovosti za ostatními obory zaostávají a segment TMT (Technologie, Média, Komunikce) stojí stále takříkajíc mimo zájem investorů. Mnohem více táhnou investory sektory energií, surovin, ropy a zemního plynu nebo průmyslu. Na technologie si v dnešní době téměř nikdo nevzpomene.

Volatilita značně poklesla

Přestože technologie nejsou aktuálně „v módě“, jedná se o segment, který má pro globální investování velký význam. V rámci světového indexu MSCI World totiž TMT zaujímají zhruba 15% podíl. Z tohoto pohledu se tedy nedá říct, že do technologií nikdo neinvestuje, protože každý investor s globální strategií, má v portfoliu významný podíl technologických akcií.

Segment TMT prošel v minulých letech poměrně bouřlivým vývojem. Splasknutí technologické bubliny v období let 2000 a 2003 snad ani nemusíme připomínat. Technologický index MSCI Information Technology se stále pohybuje na úrovni 40 % své maximální hodnoty z března roku 2000. Mezitím ale segment prošel několika dalšími fázemi, především silným růstem v roce 2003 a následnou stagnací v dalších dvou letech. Sektory médií a telekomunikací stagnují od konce roku 2003 doposud.

Samotný sektor technologií se vyvíjel o něco málo dynamičtěji a v období od srpna 2004 do začátku května 2006 vydělal v dolarech 37 %. Následná korekce na trzích způsobená zvyšováním úrokových sazeb jej ale poslala hluboko do záporu. Pokud měříme výkonnost samotného sektoru technologií od začátku roku do současnosti, ztrácí sektor právě díky prudkému propadu během května a června téměř 2 %. Telekomunikace a média se přitom vyvíjely podobně jako globální trh a od začátku roku si díky tomu připsaly 8 % respektive 7 % výkonnosti.  Kromě změny trendu TMT od roku 2003 se výrazným způsobem změnila i volatilita celého segmentu, což je částečně vidět i z grafu  1.

Klepněte pro větší obrázek
Zatímco v období let 2000 až 2003 dosahovala roční volatilita technologického indexu MSCI World Information Technology téměř 40 % ročně, v období let 2003 až 2006 to bylo již jen necelých 15 % ročně. Ceny technologických společností tak kolísají mnohem méně, než jsme byli zvyklí. I když volatilita celého sektoru technologií značně poklesla, relativně zůstává vůči zbytku globálního trhu stále stejná, protože i volatilita indexu MSCI World se v čase snížila. Technologie jsou tedy i nadále proti globálnímu akciovému trhu rizikovějším segmentem. Podobný ústup z vysoké volatility zaznamenaly i sektory telekomunikací a médií.

Ziskovost je vůči zbytku trhu podprůměrná

Segment trhu TMT je klasickým růstovým cyklickým sektorem, jehož výkonnost se odvíjí od ekonomického cyklu. Pokud se ekonomice daří a roste spotřeba, daří se i technologiím. Technologické tituly jsou ale zároveň velmi citlivé na náznaky možného zpomalení ekonomiky, čehož jsme byli svědky právě v období května a července letošního roku. Akcie velmi citlivě reagovaly na informaci o obavách ze zpomalení ekonomiky pod vlivem globálně rostoucích úrokových sazeb. Během dvou měsíců technologické akcie poklesly o více než 15 % v dolarovém vyjádření.

Další parametr, který investoři bedlivě sledují, jsou reporty ziskovosti technologických společností. Podle nich se odvíjí i jejich investiční rozhodnutí. V tomto ohledu nejen technologické společnosti, ale celý segment TMT, výrazně zaostává. Podle statistiky hospodářských reportů amerických společností, kterou pravidelně zveřejňuje portál Wall Street Journal, patří technologie a telekomunikace k sektorům s nejhorší dynamikou růstu, respektive největší dynamikou poklesu meziroční ziskovosti. Meziroční reporty ziskovosti za druhé čtvrtletí dopadly špatně pro společnosti z oblasti internetových služeb nebo kancelářské elektroniky, kde se meziroční poklesy ziskovosti pohybovaly až k 20 % (tabulka 1). Jediné obory, které udělaly svými reporty investorům radost, byly polovodiče, telekomunikační zařízení a mobilní operátoři. Americký akciový trh jako celek přitom zaznamenal ve druhém čtvrtletí podle stejného průzkumu meziroční nárůst ziskovosti ve výši 13 %. Analytici přitom očekávají, že stagnace a pokles ziskovosti bude provázat sektor technologií a telekomunikací i ve druhé polovině roku 2006.

Investoři však musí brát v potaz skutečnost, že společnosti ze segmentu TMT prošly v posledních třech letech výraznou revitalizací z pohledu jejich finančního zdraví. Dříve velmi předlužené společnosti začínají být překapitalizované a mají dostatek prostředků na další investice. Právě investování do dalšího rozvoje je jedním z důvodů nízké respektive stagnující ziskovosti společností. Právě zlepšení finančního zdraví společností dodává segmentu TMT na atraktivitě a někteří odborníci jsou toho názoru, že společnosti se nyní nacházejí ve fázi investic, kterou by měla vystřídat nadprůměrná ziskovost. Největší dynamiky ziskovosti dosahují společnosti z oblasti TMT zpravidla v pozdní fázi ekonomického cyklu. Vše bude ale záviset na tom, jestli bude tento cyklický segment podpořen stabilní spotřebou a růstem ekonomiky.

Fondy

Možnosti investice do fondů v oblasti TMT jsou velmi široké, což dokazuje přehled celého segmentu v rubrice DATABANKA. V poslední době jsme zaznamenali v celkové nabídce dvě významné změny. První z nich je přeměna investiční strategie Fondu nové ekonomiky investiční společnosti ČP Invest. Fond z přehledu vypadl, protože jeho strategie byla nečekaně předělána na fond rozvíjejících se trhů a fond nese nově název ČP Invest Fond nových ekonomik. Další změnou je sloučení fondu ING Invest IT do fondu ING Invest Computer Technologies, který bude zároveň nově v tabulkové části uváděn.

V nabídce fondů převažují hlavně fondy technologické případně fondy mixující všechny tři sektory TMT. Do této skupiny spadají fondy ABN AMRO Information Technology, CI Telemedia Stock, Credit Suisse Equity Fund Global Technology, ESPA Stock Techno, Activest TeleGlobal, Pioneer Funds – Global TMT, KBC Equity Fund Technology, KBC Equity Fund Euro Technology, KBC Equity Fund Nasdaq, KBC Equity Fund Technology Top 20, ING Invest Computer Technologies, HSBC Global Equity Technology, Franklin Technology Fund, Parvest World Technology a MFS Technology.

Dále jsou k dispozici fondy zaměřené na sektor telekomunikací jako Capital Invest Telemedia Stock, KBC Equity Fund Telecom, ABN AMRO Telecommunication Services Fund a Credit Suisse Equity Fund Global Telecommunications.
Poslední skupinu tvoří fondy z oblasti internetu a médií. Tuto oblast zastupují pouze společnosti Credit Suisse a KBC. Do médií je možné investovat přes fondy KBC Equity Fund Media a Credit Suisse Equity Fund Global Media, do sektoru internetu přes fondy KBC Equity Fund Internet, KBC Equity Fund Wireless a Credit Suisse Equity Fund Global Internet.

Z výše uvedeného výčtu fondů je zřejmé, že největší nabídku v oblasti fondů TMT poskytují investiční společnosti KBC a Credit Suisse. Především investiční společnost KBC má v oblasti segmentu TMT nabídku opravdu vytříbenou, protože nabízí plných sedm fondů včetně specifického fondu KBC Equity Fund Wireless zaměřeného na společnosti z oblasti bezdrátové komunikace.

Segment TMT upadl v zapomnění a není příliš vyhledávaný. V sektorovém investování hraje v současné době „druhé housle“, protože zájem investorů se upírá spíše na oblast komodit a energií. I přesto, že se aktuálně nejeví tato oblast jako atraktivní, může svou výkonností investory v dohledné době překvapit. Není proto třeba na tento segment zcela zanevřít. Především oblast médií a telekomunikací, která dlouho dobu stagnovala, skýtá díky celosvětovému vývoji v tomto sektoru velký potenciál.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 19/2006.

Klepněte pro větší obrázek
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená