Technologické akcie prošly v posledních několika týdnech korekcí. Jestli byla ozdravná či opodstatněná fundamenty ukáže čas, v každém případě poklesy ustaly, ale návrat na předchozí maxima ještě nezačal.
Výprodeje byly spuštěny v březnu, kdy byla americká biofarmaceutická firma Gilead Sciences (známá mimo jiné účinnými léky na potlačení příznaků nemoci AIDS) předvolána před tamní zákonodárce, aby vysvětlili, podle jakého vzorce nastavují ceny svých léků. Ač to nebylo řečeno napřímo, na trhu vznikly obavy, že léky dodávané do amerického zdravotního systému jsou příliš drahé. A vzhledem k tomu, že jako první byla tázána biofarmaceutická firma, jejíž léky jsou z logiky věci dražší než „obyčejné“ molekulární léky, tak to nastartovalo výprodeje i na konkurenčních firmách a snowball efektem se to přelilo na celý technologický index.
A rázem se začalo mluvit o tom, že ceny technologických firem jsou „přepálené“ a musí se vrátit na reálnější úrovně. Aby bylo možné určit, nakolik jsou takové obavy reálné, je třeba se podívat na historickou valuaci. Například ukazatel ceny akcie k zisku v dobách dot.com bubliny dosahoval úrovně 50-násobku. Poté přišel propad na úrovně kolem 6-násobku, nyní se obchodují technologické akcie za cenu zhruba 16 násobku zisku. To není ani náhodou úroveň, u které by se dalo říci, že je příliš vysoká. Řečeno obecně.
Ale jsou samozřejmě sektory, které si o korekci svou valuací říkají více. Jedná se například o sociální sítě. Takový Facebook se obchoduje za 31-násobek zisků, LinkedIn za 58-násobek a Twitter dokonce za 129-násobek zisků. To zjednodušeně znamená, že pokud by někdo za současnou tržní cenu koupil celý Twitter, pak by musel při současných ziscích čekat 129 let na to, aby se mu investice vrátila. V těchto případech je ale třeba zohlednit, že sociální sítě mají s největší pravděpodobností výrazně vyšší růstový potenciál růstu. Odvětví je to nové a bezpochyby má mnoho cest, kudy se může ubírat. Nemusí to tedy nutně znamenat, že se blíží výrazná korekce ceny akcií těchto firem.
Technologické akcie podle mého názoru neprošly v posledních týdnech ani technickou, ani fundamentálně iniciovanou korekcí, jako spíše panickými výprodeji kvůli falešné poplašné zprávě. Netvrdím, že ode dneška půjdou všechny technologické tituly nahoru, ale další velké výprodeje, případně splaskání nějaké bubliny na technologických firmách, se mi jeví jako vysoce nepravděpodobné.
Autor je analytikem společnosti Cyrrus.