FinExpert.e15.cz

Také ÚP dává šanci mladým

Praha, 22. října 2013

Celkem 450 absolventů škol z řad nezaměstnaných posílilo dočasně řady pracovníků Úřadu práce ČR (ÚP ČR). Prostřednictvím personální agentury ManpowerGroup s.r.o. dává ÚP ČR mladým lidem šanci získat na určitou dobu práci, a tím pádem i tolik potřebnou praxi.

V období od 1. 9. 2013 do 31. 8. 2014 se ÚP ČR připojuje k dalším zaměstnavatelům v rámci 14 regionálních projektů financovaných z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a zaměřených na podporu zaměstnání mladých lidí bez praxe. Ty Úřad práce ČR realizuje už od července 2013 prostřednictvím svých krajských poboček pod souhrnným názvem Odborné praxe pro mladé do 30 let. 

Podstatou nově spuštěné spolupráce, díky které si mohou mladí lidé snížit svůj handicap na trhu práce, je vytvoření společensky účelného pracovního místa přímo na pracovištích Úřadu práce ČR a následně zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol. Vytipované uchazeče, celkem jich může ÚP ČR zařadit do projektu 465, osloví agentura ManpowerGroup a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou. Doba takto sjednaného pracovního poměru se pohybuje v rozmezí 6 – 12 měsíců.

Jako první dostali šanci získat místo lidé, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 4 měsíce. Pokud se v této skupině neobjeví vhodní kandidáti, je možné vybírat i mezi uchazeči s kratší dobou evidence, ale bez předchozí získané praxe. V případě, že ani oni nevyhoví požadavkům Úřadu práce ČR, nabízí agentura novou práci těm absolventům, kteří mají pracovní zkušenosti v souhrnné délce maximálně dva roky od doby, co ukončili studium. „Kdo jiný by měl zaměstnat naše uchazeče, když ne Úřad práce ČR?“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. „A protože jako státní organizace nemůžeme tyto lidi zaměstnávat sami, využili jsme zákonné možnosti a  vysoutěžili v řádném výběrovém řízení agenturu, která nám tolik potřebné pracovníky poskytla.“

„Vývoj ekonomiky za poslední 4 roky měl mimořádně negativní vliv na mladé lidi na trhu práce. Vzniká tu „ztracená generace“, která již nikdy nemusí najít cestu na trh práce. Jsou v začarovaném kruhu – bez praxe je nikdo nechce, ale praxi nemají kde získat. Možnost nalézt první pracovní uplatnění ve státní instituci je pro některé z nich jediná možnost, jak se z tohoto kruhu vymanit,“ říká generální ředitelka  ManpowerGroup s. r. o. Jaroslava Rezlerová.

Absolventi pracují nejčastěji jako obslužný personál nebo v administrativě. V žádném případě nepřichází do styku s osobními údaji.  Během praxe se seznámí s chodem celého úřadu, a pokud se osvědčí, mohou získat po uplynutí sjednané doby třeba i trvalé místo. „Chceme tímto krokem mimo jiné ukázat i dalším státním institucím cestu, kterou se mohou v případě zájmu také vydat. Je to obrovská možnost, jak si vychovat novou generaci zaměstnanců podle svých představ,“ upozorňuje ředitelka Bílková.
Jednou z těch, která tuto šanci dostala a chce ji využít do budoucna je 22 letá Nikola Pečenková. Od 1. října 2013 pracuje na kontaktním pracovišti ÚP ČR v Kolíně v oddělení nepojistných sociálních dávek. V popisu její činnosti je výkon a následně zpracování šetření v rámci všech agend tohoto oddělení.

„Díky projektu získám určitě nové zkušenosti a hlavně praxi, která se mi bude hodit do budoucna.“ Měsíční mzda nového zaměstnance se odvíjí od jeho platového zařazení. A těšit se mohou i na zaměstnanecký benefit. Pracovní prostředí agenturních zaměstnanců je srovnatelné s tím, ve kterém působí zaměstnanci kmenoví, a takto přidělení mladí lidé dostávají i příspěvek na stravné ve výši až 1 200 Kč měsíčně.

„Naším cílem je poskytnout absolventům možnost získat pracovní návyky a tolik potřebnou praxi. Pokud u nás některý z nich nakonec zůstane natrvalo, bude to přínos pro obě strany,“ uzavírá Marie Bílková.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená