FinExpert.e15.cz

Tak investují profesionálové III.

Na začátku roku dostal každý z kvarteta účastníků této soutěže fiktivních 500 000 Kč, za které mohl nakupovat domácí i zahraniční akcie a akciové certifikáty. Pro každé další kolo už má každý z makléřů k dispozici částku, kterou mu přinesly jeho předcházející investice. A kdo investoval nejlépe tentokrát?
Tak investují profesionálové III.

Hodnocení druhého kola soutěže

Hodnocení výsledků po druhém kole soutěže Osobních financí o certifikát pro nejlepšího makléře můžeme rozdělit do dvou rovin – výsledky jednotlivých makléřů za druhé kolo a celkové výsledky.
V únorovém kole byl nejúspěšnější Radek Létal (A&CE Global Finance), který investované prostředky zhodnotil o více než 5 %. Kromě akcií Českého Telecomu, jejichž kurz klesl o více než 3,5 %, všechny další cenné papíry v jeho portfoliu rostly. Marathon Oil o téměř 15 %, MSCI Brazil o 8,5 %, MSCI Korea o více než 7 %, atd.
Druhým nejúspěšnějším v tomto kole byl Marek Janšta (KZ Finance); jeho portfolio se zhodnotilo o 3,6 %. Z osmi cenných papírů neprospěly jeho portfoliu tři tituly– Amazon.com poklesl o téměř 3 %, akcie fotbalového Manchestru United klesly o 2,5 % a Cisco Systems ztratilo 1,1 %. Tyto ztráty ale více než vyrovnaly růsty akcií Orco na pražské burze (+ 5,85 %), Index Certificate PTX (+ 8,3 %) a akcie farmaceutické firmy Merck (+ 8,2 %) i dalších dvou cenných papírů.
Výsledky Rostislava Míška (Cyrrus) byly velmi různorodé. Nebýt akcií ČEZu (+ 17,8 %) a Erste Bank (+ 10,6 %), byl by jeho únorový výsledek v „červených“ číslech. Doplatil by především na pokles IBB (-7,6 %), což je indexový fond zaměřený na biotechnologie; dále o 7,4 % klesl HeidelbergCement a ztratil i energetický RWE (-5,2 %). Pokles u RWE je sice menší, ale přinesl největší ztrátu (více než 4 000 Kč), protože jeho podíl na portfoliu byl z klesajících titulů největší.
V tomto kole byl nejméně úspěšný Radek Neumann (FIO Burzovní společnost), který „utrpěl“ ztrátu necelých 0,8 %. I když měl ve svém portfoliu výrazně rostoucí ČEZ (+17,8 %), umazaly všechny zisky ztráty biotechnologického titulu Alteon (- 20,8 %), farmaceutické firmy Medifast (-20,4 %) i společnosti Supergen (-9,4 %).
Výsledky by u všech zúčastněných byly lepší, kdyby česká koruna během února neposílila vůči všem třem použitým zahraničním měnám - USD, EUR, GBP.
Z hlediska celkových výsledků se po dvou kolech udržel na prvním místě Marek Janšta s celkovým výnosem přes 14 %, a to těsně před Radkem Létalem (přes 13 %). Na pomyslné třetí příčce je i přes malou ztrátu ve druhém kole Radek Neumann s 8 % a následuje Rostislav Míšek s necelými 4 %.

Autorem hodnocení je Roman Ptáček, vysokoškolský pedagog PEF MZLU v Brně

Soutěžní portfolia

Klepněte pro větší obrázekMarek Janšta, KZ Finance

Výkonnost mnou zvoleného únorového portfolia už sice nebyla tak zázračná jako v měsíci předchozím, hlavní tahouni růstu nicméně nezklamali. Polský akciový trh pokrytý indexovým certifikátem přinesl 8 % k dobru, stejně jako akcie farmaceutického Mercku, které těžily zejména ze spekulací z možného znovuuvedení léku Vioxx na trh. Developerské Orco pak přispělo pěti procenty. Pro měsíc březen jsem se rozhodl v portfoliu ponechat technologické tituly Amazon.com i Cisco Systems. Zatím sice nenaplnily moje očekávání, jsem ale přesvědčen o jejich potenciálu. Místo akcií kavárenského řetězce Starbucks, které si vedly velice slušně, posiluji technologický sektor o akcie JDS Uniphase. Důvodem je jejich aktuálně zajímavá cena. Hlavní váhu v portfoliu však přisuzuji i nadále korunovým titulům. V souvislosti s chystaným ukončením nabídkového řízení je zajímavá akcie Českého Telecomu a druhý největší potenciál na českém trhu vidím v akciích ČEZu. V souvislosti s privatizací Českého Telecomu sázím i na akcie jednoho ze zájemců, France Telecomu. Portfolio jsem doplnil po prodeji Mercku další farmaceutickou akcií, tentokráte maďarskou firmou Gedeon Richter. Spíše úsměvnou spekulaci na akcie Manchesteru United jsem po jejich domácí prohře s AC Milán nahradil další "sportovní" akcií, tentokráte rakouskou Betandwin, což je internetová sázková kancelář.
       
 Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekRadek Létal, A & CE Global Finance

Pro tento měsíc jsem v modelovém, poměrně agresivně nastaveném portfoliu provedl jen jednu změnu. Akcie Jihočeských papíren Větřní, které nenaplnily mé očekávání, jsem vyměnil za další indexovou akcii - EWG. Ta kopíruje německý index MSCI Germany. Všechny investice jsou vyhodnoceny "value" investičním přístupem s ohledem na trvající podhodnocení regionu Latinské Ameriky, Japonska a Jižní Koreje (EWZ, EWJ, EWY). V odvětvové struktuře jsou silněji prosazeny ropný průmysl (MRO) a farmacie (PFE). V případě Českého Telecomu sázím na pozitivní informace týkající se blížícího se prodeje státní účasti. Navržené modelové portfolio stále silněji sází na obrat ve vývoji amerického dolaru vůči euru a potažmo i k české koruně.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRadek Neumann, FIO group

V portfoliu jsem ponechal akcie společnosti Medifast a jejich pozici jsem navýšil na 1 500 ks. V únoru došlo u tohoto titulu k výraznému meziměsíčnímu poklesu, ten ale neodráží dlouhodobý potenciál společnosti. Očekávám, že MED oznámí 14. 3. dobré výsledky (uzávěrka čísla je 9. 3., pozn. redakce) a cena značně vzroste. V portfoliu zůstávají také akcie SAP. Zbytek portfolia prošel proměnou, protože moje předchozí "sázka" na spekulativní tituly se negativně odrazila v měsíčním zhodnocení. Cenu akcií Qualcomm (QCOM) považuji aktuálně za příznivou a očekávám změnu trendu na růstový. Oracle oznamuje v závěru března výsledky. Na současné ceně vidím u těchto akcií růstový potenciál. OregonSteel je zástupce ocelářského sektoru. Očekávám pokračování dosavadního růstového trendu. Český trh je zastoupen akciemi Českého Telecomu. Informace přicházející s blížící se privatizací mohou významně posunout cenu akcií vzhůru. Navíc je tento titul jedním z mála SPADových titulů, který v letoším roce zatím nedosáhl rekordní ceny.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázekRostislav Míšek, Cyrrus

Ve svém aktuálním portfoliu kladu největší důraz na akcie společností ČEZ a Erste Bank. Akcie ČEZu sice vykázaly v předchozím měsíci značný růst, ten by ale ještě mohl pokračovat, neboť společnost se prezentovala výbornými hospodářskými výsledky za loňský rok a budoucí výhledy nejsou o nic horší. Bude ale záležet na tom, jaké tyto akcie obdrží v nejbližších dnech aktuální investiční doporučení (v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky). V portfoliu ponechávám také Erste Bank, neboť 14. 3. bude společnost oznamovat výsledky hospodaření za loňský rok, což by měl být impuls k jejímu dalšímu růstu. V případě německého energetického gigantu E.ON se rovněž jedná o spekulaci na výborné hospodářské výsledky, které budou oznámeny v polovině března. Nově jsem zařadil akcie společností Puma a Stada obsažené v indexu německé burzy M-DAX. V prvním případě považuji akcie za podhodnocené, neboť společnost oznámila za loňský rok rekordní zisk. Akcie farmaceutické firmy Stada těží z příznivého vývoje na trhu s generickými léky a také ze spekulací o možném převzetí této společnosti některým z významnějších konkurentů. Dolarové portfolio ponechávám beze změny, neboť propad IBB byl způsoben zejména nuceným stahováním dvou bioproduktů z amerického trhu.

Klepněte pro větší obrázek

V další kapitole článku najdete soutěžní hru č. II: odhady vývoje kurzu titulů v sektoru SPAD Burzy cenných papírů Praha.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená