Co je to syndrom vyhoření a jaké jsou příznaky? Syndrom vyhovoření je odpověď našeho organismu na dlouhodobou zátěž. Lze jej specifikovat také jako ztrátu profesionálního zájmu nebo jako osobní zaujetí. Ve Spojených státech amerických je syndrom vyhoření uznáván jako nemoc z povolání. Vyhoření se týká zejména oblasti práce a je typické citovým a mentálním vyčerpáním. Mezi hlavní příznaky vyhoření patří nechuť k práci a lhostejnost, potíže se soustředěním, poruchy spánku, zvýšená náchylnost k nemocem. Postižení tímto syndromem mohou být popudliví až agresivní ke svému okolí.
Najednou nemůžete počítat s žádnou pracovní dobou...
Fáze burn-out syndromu
- Člověk je nadšený svou prací, snaží se. Ale má pocit, že není plně doceněn.
- Postižený syndromem přestává mít zorganizovanou práci, už ji stíhá tak jako dřív.
- Trpí úzkostí, neustále se snaží něco dělat, ale výsledek je nulový.
- Totální vyčerpání organismu.
Léčba
Nesnažte se zvládnout to úplně sami. Rozhodně je dobré navštívit lékaře. Většinou se doporučuje speciální terapie, která vám pomůže získat zpět ztracenou sebedůvěru. Řešením je také celková změna povolání, což samozřejmě není vždy možné. Alespoň se snažte změnit prostředí, například vyrazit na dovolenou nebo rovnou do lázní, kde vám mohou nabídnout speciální programy zaměřené na tento problém.
Jak se syndromu vyhoření vyhnout
Nejlepší jak se syndromu vyhoření vyhnout je samozřejmě prevence. Poslouchejte signály svého těla, které vám mohou naznačit, že vše není v pořádku. Burn-out syndromu na nás nesedne z čista jasna, vyvíjí se postupně, proto se můžeme jeho následkům bránit. A to jak?
- Nemějte nereálné představy o své práci
- Když nastupujete do nového zaměstnání, nemějte přehnané optimistické představy. Později byste mohli dostat studenou sprchu.
- Nebuďte workoholikem, nepřehánějte to s pracovním nasazením.
- Nemějte přehnaně vysoké cíle, snažte se vyrovnat se svými chybami.
- Neignorujte potřebu odpočinku (a to jak fyzického tak psychického) a své osobní potřeby celkově
- Snažte se dobře zorganizovat svůj čas. Pracovní i odpočinkový.
- Nehruťte se z toho, když úplně nezapadnete do kolektivu, který není třeba tak úžasný, jak jste si představovali.
- Správně si zorganizujte svou práci.