Kdy a s čím vyrazit
Švýcarsko má rozlohu o něco větší než 40 km², takže v porovnání s ČR je zhruba poloviční. Přesto jsou zde, díky velkým rozdílům nadmořských výšek, různé klimatické regiony. V létě je dobré vyrazit za poznávací turistikou, ale pokud se chcete vyhnout vyšším sezonním cenám, přijeďte do země v rozmezí dubna a května nebo září a října. Lyžařská sezona začíná na konci listopadu a končí v polovině dubna. Lyžařských svahů je tady spousta a rozhodně je z čeho vybírat.
Stejně jako do většiny evropských zemí nepotřebujete ani do Švýcarska turistické vízum. Bez víza můžete v zemi pobýt 90 dní a váš pas by měl být platný ještě alespoň šest měsíců po vstupu do země. Při opakovaném pobytu se v praxi obvykle vyžaduje měsíční pauza. Můžete se sebou přivézt předměty osobní potřeby a dárky do hodnoty 300 CHF na osobu. Dostatečné finanční vybavení je požadováno, ale není úplně konkrétně určeno. Obvykle se u individuálních turistů za přiměřenou částku pro dospělou osobu uvádí 120–150 CHF na den, u mladistvých poměrně méně. Švýcarsko má celkem čtyři úřední jazyky – němčinu, francouzštinu, italštinu a rétorománštinu. Kromě toho ovládá mnoho Švýcarů základy angličtiny, takže s domluvou v cizích jazycích byste rozhodně neměli mít problémy.
Jak se platí ve Švajcu
Počítejte s tím, že míříte do nejdražší země západní Evropy, kde je platnou měnou švýcarský frank (CHF), který se dělí na sto centimů. Kurz ke koruně a hlavním světovým měnám vypadal začátkem listopadu zhruba takto: 1 CHF = cca 21 Kč = cca 0,68 EUR = cca 0,69 USD = cca 0,43 GBP.
Peníze můžete měnit v bankách, směnárnách, ale také hotelích a na hlavních železničních stanicích. Používání platebních karet je ve Švýcarsku široce rozšířené, cestovní šeky lze vyměnit v bankách nebo směnárnách. Uplatnit lze také eurošeky s garanční kartou.
DPH je ve Švýcarsku 6,5 %; na její vrácení máte právo, pokud jste nakoupili zboží za více než 500 CHF. Nesmíte ale zapomenout požádat o formulář Tax-free-Shopping.
Ubytování: Nejlevněji se můžete vyspat v kempu (je jich tady asi 450) za zhruba 7 CHF na osobu a noc. K tomu počítejte s 5–10 CHF za stan a 3 CHF za auto. Další možností jsou hostely (Jugendherberge), kde zaplatíte minimálně 22 CHF za osobu a noc a v ceně bývá i snídaně (viz www.youthostels.ch a www.backpacker.ch). Noc v hotelu stojí nejméně 45/75 CHF za jedno-/dvoulůžkový pokoj. Většina hostelů mimo sezonu účtuje o 2,5 CHF na osobu méně, ceny hotelů klesají o 10–40 %.
Restaurace: Za hlavní jídlo v obyčejné restauraci zaplatíte 9–15 CHF. Spropitné ve výši 15 % bývá automaticky připočteno.
Poštovné: Známka na dopis do 20/50 g do Evropy stojí 0,90/1,20 CHF, letecky 1,30/1,80 CHF.
Autobusem nejlevněji
ČSAD Praha Vršovice (tel.: 271 720 314) provozuje pravidelnou linku, která denně vyjíždí z Brna v šest večer a jede přes Florenc (odjezd 21.00) a Rozvadov až do Curychu, kam autobus přijíždí následující ráno v 7.30. Odjezd v opačném směru z Curychu je každý den o půl osmé večer a druhého dne v 8.00 ráno je už autobus v Brně. Jednosměrná jízdenka stojí 2 000 Kč, zpáteční 2 900 Kč.
Cesta vlakem bude vždy cesta s přestupem, nejčastěji přes Vídeň, Linec či Mnichov. Když budete mít trochu štěstí, dá se využít například mezinárodních slev rakouských železnic. Když byste totiž jeli do Curychu přes Vídeň a Bregenz, zaplatíte za běžnou zpáteční jízdenku 5 420 Kč. Jestliže pojedete přes víkend a necháte si cestu rozdělit na dvě zpáteční jízdenky: (až na konec rakouského území a od rakouské hranice do Curychu), dostanete se až na 3 709 Kč. Navíc můžete využít mládežnické slevy.
Začátkem listopadu nejlevněji létaly z Prahy do Curychu Austrian Airlines a Lufthansa. Za zpáteční letenku byste dali 6 990 Kč a letištní taxy přijdou na dalších zhruba 1 500 Kč.
Dálnice za 45 franků
Nejrychlejší cesta do Švýcarska vede přes Německo, kde se za použití dálnic neplatí. Potřebujete samozřejmě doklady k vozidlu, technický průkaz, zelenou kartu a označení CZ na vnějšku vozu. Mezinárodní řidičský průkaz se rozhodně hodí. Švýcarské dálnice jsou velmi rychlé a komfortní, ale je třeba mít platnou dálniční známku Autobahnvignette, kterou můžete koupit na hraničním přechodu, u čerpacích stanic nebo na poštách. Stojí přibližně 45 CHF a platí 14 měsíců – vždy od 1. prosince do 31. ledna přespříštího roku.
Předpisy a limity: Základní dopravní předpisy jsou stejné jako v ČR, ale tolerantnější je Švýcarsko pokud jde o obsah alkoholu v krvi – přípustné je množství do 0,8 ‰. Zakázáno je používat zařízení pro detekci radaru. Při jeho zjištění můžete být pokutováni až do výše 600 CHF a zařízení vám může být zabaveno. Rychlostní limity osobních automobilů v obytných zónách/v obci/mimo obec jsou 30/50/80 km/h a na rychlostních silnicích/na dálnicích můžete jet 100/120 km/h.
Ceny pohonných hmot (říjen 2002): bezolovnatý benzin 95/98 oktanů – 1,33/1,39 CHF, nafta/LPG – 1,35/1,18 CHF.
Určitě se vyřádíte
Říká se, že Švýcarsko nemá vlastní historii ani kulturní dědictví, ale každé větší město má vlastní symfonický orchestr, operu a divadlo; ve Švýcarsku je taky kolem 700 muzeí (viz www.museums.ch) a mnoho k objevování najdete i ve švýcarském jídle. Kromě toho se můžete zabavit různými sportovními aktivitami: od pěší turistiky přes golf, cyklistiku a tenis až k lyžování, které je švýcarským národním sportem. Ve Švýcarsku najdete sjezdovky pro vyznavače extrémního lyžování i sjezdovky pro začátečníky, v létě je lyžování možné na ledovcích. Ceny skipasu jsou samozřejmě v různých oblastech různě vysoké, ale například sedmidenní lyžařská permanentka pro všechny oblasti Zermattu stojí 362 CHF. Když vyloženě nebudete mít roupama co dělat, můžete vyšplhat na 4 478 m vysoký Matterhorn nebo zkusit lyžování z vrtulníků (heli-skiing). Mimochodem, jestli s sebou berete vlastní jízdní kolo, musíte uzavřít zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jeho provozem. Ve Švýcarsku je můžete uzavřít na každé poště nebo u prodejců sportovních potřeb zakoupením a vylepením příslušné samolepky na kole.
Převážně bezpečno
V Evropě bychom jen s obtížemi hledali stát, který je bezpečnější než právě Švýcarsko a nejhorší, co vám hrozí, jsou drobné krádeže na místech s větší koncentrací lidí. Největšímu nebezpečí se vystavíte, když vyrazíte „zdolat nějakou tu čtyřtisícovku“ třeba v teniskách a ve větrovce. Nepřeceňujte proto vlastní možnosti a kromě velmi kvalitního horského vybavení s sebou mějte i smlouvu o cestovním pojištění. Švýcarské zdravotnictví je sice na špičkové úrovni, ale špičkové jsou také ceny, které jsou za ošetření účtovány.
Důležitá telefonní čísla: policie – 117, požárníci – 118, první pomoc – 144, nepřetržitá pomoc motoristům – 140, záchranná služba vrtulníkem – 1414, horská služba – 1415, informace o lavinovém nebezpečí – 187.
Velvyslanectví
Velvyslanectví ČR ve Švýcarsku
Ambassade de la République Tcheque
Muristrasse 53, Bern 3006
úřední hodiny: Po–Pá: 10.00–12.00
tel.: 004131/352 56 78, 352 56 81
e-mail: bern@embassy.mzv.cz
Velvyslanectví Švýcarské konfederace
Pevnostní 7, P. O. Box 84, 162 01 Praha 6
úřední hodiny: Po, Út, Čt: 8.00–17.00, St (Pá): 8.00–18.00 (14.00); polední pauza vždy 13.15–14.00
tel.: 220 400 615
e-mail: Vertretung@pra.rep.admin.ch
Švýcarsko - cíl vaší cesty
+ dobrá dopravní dostupnost, možnost cestovat poměrně levně i vlakem
+ množství kulturních, kulinářských i sportovních aktivit
+ možnost běžně se domluvit ve čtyřech světových jazycích
– pro běžného Čecha velmi vysoké ceny prakticky čehokoliv