FinExpert.e15.cz

Švýcarsko

Ve Švýcarsku byste se měli bez obtíží domluvit. Po přečtení tohoto článku se vám ovšem výrazně sníží okruh možných dotazů.


Kdy a s čím vyrazit
Švýcarsko má rozlohu o něco větší než 40 km², takže v porovnání s ČR je zhruba poloviční. Přesto jsou zde, díky velkým rozdílům nadmořských výšek, různé klimatické regiony. V létě je dobré vyrazit za poznávací turistikou, ale pokud se chcete vyhnout vyšším sezonním cenám, přijeďte do země v rozmezí dubna a května nebo září a října. Lyžařská sezona začíná na konci listopadu a končí v polovině dubna. Lyžařských svahů je tady spousta a rozhodně je z čeho vybírat.
Stejně jako do většiny evropských zemí nepotřebujete ani do Švýcarska turistické vízum. Bez víza můžete v zemi pobýt 90 dní a váš pas by měl být platný ještě alespoň šest měsíců po vstupu do země. Při opakovaném pobytu se v praxi obvykle vyžaduje měsíční pauza. Můžete se sebou přivézt předměty osobní potřeby a dárky do hodnoty 300 CHF na osobu. Dostatečné finanční vybavení je požadováno, ale není úplně konkrétně určeno. Obvykle se u individuálních turistů za přiměřenou částku pro dospělou osobu uvádí 120–150 CHF na den, u mladistvých poměrně méně. Švýcarsko má celkem čtyři úřední jazyky – němčinu, francouzštinu, italštinu a rétorománštinu. Kromě toho ovládá mnoho Švýcarů základy angličtiny, takže s domluvou v cizích jazycích byste rozhodně neměli mít problémy.

Jak se platí ve Švajcu
Počítejte s tím, že míříte do nejdražší země západní Evropy, kde je platnou měnou švýcarský frank (CHF), který se dělí na sto centimů. Kurz ke koruně a hlavním světovým měnám vypadal začátkem listopadu zhruba takto: 1 CHF = cca 21 Kč = cca 0,68 EUR = cca 0,69 USD = cca 0,43 GBP.
Peníze můžete měnit v bankách, směnárnách, ale také hotelích a na hlavních železničních stanicích. Používání platebních karet je ve Švýcarsku široce rozšířené, cestovní šeky lze vyměnit v bankách nebo směnárnách. Uplatnit lze také eurošeky s garanční kartou.
DPH je ve Švýcarsku 6,5 %; na její vrácení máte právo, pokud jste nakoupili zboží za více než 500 CHF. Nesmíte ale zapomenout požádat o formulář Tax-free-Shopping.
Ubytování: Nejlevněji se můžete vyspat v kempu (je jich tady asi 450) za zhruba 7 CHF na osobu a noc. K tomu počítejte s 5–10 CHF za stan a 3 CHF za auto. Další možností jsou hostely (Jugendherberge), kde zaplatíte minimálně 22 CHF za osobu a noc a v ceně bývá i snídaně (viz www.youthostels.ch a www.backpacker.ch). Noc v hotelu stojí nejméně 45/75 CHF za jedno-/dvoulůžkový pokoj. Většina hostelů mimo sezonu účtuje o 2,5 CHF na osobu méně, ceny hotelů klesají o 10–40 %.
Restaurace: Za hlavní jídlo v obyčejné restauraci zaplatíte 9–15 CHF. Spropitné ve výši 15 % bývá automaticky připočteno.
Poštovné: Známka na dopis do 20/50 g do Evropy stojí 0,90/1,20 CHF, letecky 1,30/1,80 CHF.

Autobusem nejlevněji
ČSAD Praha Vršovice (tel.: 271 720 314) provozuje pravidelnou linku, která denně vyjíždí z Brna v šest večer a jede přes Florenc (odjezd 21.00) a Rozvadov až do Curychu, kam autobus přijíždí následující ráno v 7.30. Odjezd v opačném směru z Curychu je každý den o půl osmé večer a druhého dne v 8.00 ráno je už autobus v Brně. Jednosměrná jízdenka stojí 2 000 Kč, zpáteční 2 900 Kč.
Cesta vlakem bude vždy cesta s přestupem, nejčastěji přes Vídeň, Linec či Mnichov. Když budete mít trochu štěstí, dá se využít například mezinárodních slev rakouských železnic. Když byste totiž jeli do Curychu přes Vídeň a Bregenz, zaplatíte za běžnou zpáteční jízdenku 5 420 Kč. Jestliže pojedete přes víkend a necháte si cestu rozdělit na dvě zpáteční jízdenky: (až na konec rakouského území a od rakouské hranice do Curychu), dostanete se až na 3 709 Kč. Navíc můžete využít mládežnické slevy. 
Začátkem listopadu nejlevněji létaly z Prahy do Curychu Austrian Airlines a Lufthansa. Za zpáteční letenku byste dali 6 990 Kč a letištní taxy přijdou na dalších zhruba 1 500 Kč.

Dálnice za 45 franků
Nejrychlejší cesta do Švýcarska vede přes Německo, kde se za použití dálnic neplatí. Potřebujete samozřejmě doklady k vozidlu, technický průkaz, zelenou kartu a označení CZ na vnějšku vozu. Mezinárodní řidičský průkaz se rozhodně hodí. Švýcarské dálnice jsou velmi rychlé a komfortní, ale je třeba mít platnou dálniční známku Autobahnvignette, kterou můžete koupit na hraničním přechodu, u čerpacích stanic nebo na poštách. Stojí přibližně 45 CHF a platí 14 měsíců – vždy od 1. prosince do 31. ledna přespříštího roku.
Předpisy a limity: Základní dopravní předpisy jsou stejné jako v ČR, ale tolerantnější je Švýcarsko pokud jde o obsah alkoholu v krvi – přípustné je množství do 0,8 ‰. Zakázáno je používat zařízení pro detekci radaru. Při jeho zjištění můžete být pokutováni až do výše 600 CHF a zařízení vám může být zabaveno. Rychlostní limity osobních automobilů v obytných zónách/v obci/mimo obec jsou 30/50/80 km/h a na rychlostních silnicích/na dálnicích můžete jet 100/120 km/h.
Ceny pohonných hmot (říjen 2002): bezolovnatý benzin 95/98 oktanů – 1,33/1,39 CHF, nafta/LPG – 1,35/1,18 CHF.

Určitě se vyřádíte
Říká se, že Švýcarsko nemá vlastní historii ani kulturní dědictví, ale každé větší město má vlastní symfonický orchestr, operu a divadlo; ve Švýcarsku je taky kolem 700 muzeí (viz www.museums.ch) a mnoho k objevování najdete i ve švýcarském jídle. Kromě toho se můžete zabavit různými sportovními aktivitami: od pěší turistiky přes golf, cyklistiku a tenis až k lyžování, které je švýcarským národním sportem. Ve Švýcarsku najdete sjezdovky pro vyznavače extrémního lyžování i sjezdovky pro začátečníky, v létě je lyžování možné na ledovcích. Ceny skipasu jsou samozřejmě v různých oblastech různě vysoké, ale například sedmidenní lyžařská permanentka pro všechny oblasti Zermattu stojí 362 CHF. Když vyloženě nebudete mít roupama co dělat, můžete vyšplhat na 4 478 m vysoký Matterhorn nebo zkusit lyžování z vrtulníků (heli-skiing). Mimochodem, jestli s sebou berete vlastní jízdní kolo, musíte uzavřít zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jeho provozem. Ve Švýcarsku je můžete uzavřít na každé poště nebo u prodejců sportovních potřeb zakoupením a vylepením příslušné samolepky na kole.

Převážně bezpečno
V Evropě bychom jen s obtížemi hledali stát, který je bezpečnější než právě Švýcarsko a nejhorší, co vám hrozí, jsou drobné krádeže na místech s větší koncentrací lidí. Největšímu nebezpečí se vystavíte, když vyrazíte „zdolat nějakou tu čtyřtisícovku“ třeba v teniskách a ve větrovce. Nepřeceňujte proto vlastní možnosti a kromě velmi kvalitního horského vybavení s sebou mějte i smlouvu o cestovním pojištění. Švýcarské zdravotnictví je sice na špičkové úrovni, ale špičkové jsou také ceny, které jsou za ošetření účtovány.
Důležitá telefonní čísla: policie – 117, požárníci – 118, první pomoc – 144, nepřetržitá pomoc motoristům – 140, záchranná služba vrtulníkem – 1414, horská služba – 1415, informace o lavinovém nebezpečí – 187.

Velvyslanectví
Velvyslanectví ČR ve Švýcarsku
Ambassade de la République Tcheque
Muristrasse 53, Bern 3006
úřední hodiny: Po–Pá: 10.00–12.00
tel.: 004131/352 56 78, 352 56 81
e-mail: bern@embassy.mzv.cz

Velvyslanectví Švýcarské konfederace
Pevnostní 7, P. O. Box 84, 162 01 Praha 6
úřední hodiny: Po, Út, Čt: 8.00–17.00, St (Pá): 8.00–18.00 (14.00); polední pauza vždy 13.15–14.00
tel.: 220 400 615
e-mail: Vertretung@pra.rep.admin.ch


Švýcarsko - cíl vaší cesty

+ dobrá dopravní dostupnost, možnost cestovat poměrně levně i vlakem
+ množství kulturních, kulinářských i sportovních aktivit
+ možnost běžně se domluvit ve čtyřech světových jazycích
pro běžného Čecha velmi vysoké ceny prakticky čehokoliv

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená