V roce 1993 vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů 3. květen Světovým dnem svobody tisku přesto, že mnoho členských států OSN stále svobodu tisku porušuje. Letos bude tento den připomínán již podesáté. Jako den svobody tisku je 3. květen s podporou Světové asociace novin (WAN) a Výboru pro svobodu tisku ve světě (WPFC) a dalších vydavatelských i jiných organizací připomínán a slaven proto, že v tento den byla v roce 1991 přijata Windhoekská deklarace pro nezávislá, svobodná a pluralistická media v Africe a ve světě. Deklarace potvrdila, že svobodný tisk je podstatnou oporou demokratické společnosti a spravedlivého lidského usilování. Diskriminace novinářů a násilí na nich, cenzura a zakazování tiskovin porušují právo „na svobodu vyznávat názory bez vměšování a vyhledávat, získávat a sdělovat informace a ideje prostřednictvím libovolných médií a bez ohledu na hranice“ (čl. 19 Všeobecné deklarace lidských práv), resp. právo na „svobodu vyznávat názory a získávat a poskytovat informace a myšlenky bez vměšování veřejné autority a bez ohledu na hranice“(čl. 10 Evropské konvence na ochranu lidských práv a základních svobod).
U příležitosti Světového dne svobody tisku je třeba připomenout, že v roce 2002 zahynulo nebo bylo zavražděno ve 20 zemích světa 46 novinářů. Ve 27 zemích světa je také vězněno 136 novinářů.
Stejně jako v minulých letech připravil WAN i letos informační materiály k podpoře 3. května.
Informační materiály obsahují:
· původní eseje významných žurnalistů a disidentů:
Alagi Yorrow Jallow – Stav medií v západní Africe,
Hamid Ali Alkifaey Svobodná media jsou první potřebou pro demokratický Ikák,
Larry Kilman – Ekonomický rozvoj potřebuje svobodu tisku,
Urban Hamid – Výšky a hloubky zpravodajství z Bagdádu,
Kavi Chongkittavorn – Novináři potřebují kontakt s válkou,
Ricardo Trotti – Nepotřestané zločiny proti žurnalistům;
· karikatury týkající se svobody tisku a násilí vůči novinářům, včetně prací oceněných na NPC Editorial Cartoon Competition;
· informační mapy o počtu zabitých a vězněných novinářů v některých zemích světa v roce 2002;
· stručné informace o každém z novinářů zabitých nebo vězněných od ledna 2002 do současnosti.
Materiály jsou k dispozici elektronicky na internetových stránkách WANu www.wan-press.info/pages/3may.html.
Zdroj: TZ Unie vydavatelů