FinExpert.e15.cz

Švarc, nebo švorc? Úspěchy boje proti švarcsystému


Marek  |  08. 06. 2012 07:52

Opravdu jsme si zvolili vládu šašků i s Vencou

 | 
martin  |  08. 06. 2012 09:27

Je to presne tak jak pise pisatel. Dvoji metr uredniku. System,ktery nemotivuje ty co chteji pracovat (jakkoli). Snaha statu cokoli a jakkoli (hlavne blbe a Represivne) "buzerovat". A jeste jedna rad na zaver, s urady se snazte vypadat jako mala "cudla" co tomu moc nerozumi. Uspech se totiz neodpousti, a to nejen u souseda ali i na uradech.

 | 
Z pohledu závislého  |  08. 06. 2012 13:35

Samozřejmě, že ten, kdo takhle prodává svou práci a nemá naději na zaměstnanecký poměr za srovnatelných podmínek, nemůže s pokutováním souhlasit. Pokud by k významné redukci švarcsystému skutečně došlo, stát na tom jedině prodělá. To, co nově vybere na pokutách a následně na daních od firem, které převedly své smluvní dodavatele na zaměstnance, násobně zaplatí na sociálních dávkách. Těch firem, které přejdou na zaměstnávání, bude totiž sakra málo. Navíc se od nich vybere méně, protože půjdou směrem ke ztrátě. Je naprosto špatně, že naše právo vůbec umožňuje švarcsystém vedle pracovního poměru, za současných daňových nepoměrů. Zaměstnavatel i zaměstnanec by měli mít možnost volby bez tlaku finanční výhody, resp.nevýhody. V současné situaci je to skutečně tak, že vám práci nabízející vybrat nedá. Tím se žadatel ocitá v roli nuzáka bez jistoty, bez dovolené, bez práva na přestávku, dané pracovní doby atd. Je to jasná vina státu, pokud to ovšem nebyl přímo záměr, demontovat poválečný vývoj pracovního práva a tím myslím celoevropský.

 | 
exd  |  08. 06. 2012 13:59

zamestnavatel vam casto na vyber da. Bud dostanete 20tis. jako zamestnanec nebo 27 jako osvc...

 | 
Pepa  |  08. 06. 2012 15:59

Problém výkladu švarcsystému, který praktikují poslanci a senátoři spočívá, že nevykonávají ji na stejném místě. To rozhodně není pravda. Pokud by tento výklad byl správný, je předpoklad, že každý řidič, dopravní policista, hasič, lékař u záchranky, strojvedoucí, řidič tramvaje, poštovní doručovatel, lesní dělník apod mohou okamžitě pracovat na živnostenský list a snížit si odvody na sociální a zdravotním pojištění a z daní odečit paušál. Pokud by to udělalo většina zaměstnanců z těchto profesí, pak by stát do 30 dnů zbankrotoval a rozložil by se sociální a zdrarvoní systém. Tvrzení, že pracuji z domova také není dostatečná výmluva , že se jedná o práci OSVČ.Mnoho zaměstnanců také pracuje z domova. Základní charakteristikou je skutečnost, osoba užívá materiál a vybavení zaměstanvatele. To jest, počítač, auto, mobilní telefon, kancelářské potřeby má přístup do firemní databáze sítě, řídí se firemními předpisy a vykonává firemní školení popř školení hrazené zaměstanvatelem. Práce je vykonávána za předem stanovenou pravidelnou platbu, měsíční, či čtvrtletní a je vykonávána soustavně a průběžně. Např déle než jeden rok. Vlastní práce není odevzdávána prostřednictvím dodacího listu a není potvrzeno převzetí či vlastní vyhodnocení zakázky a není garantována smluvně záruční doba a odpovědnost za vykonanou práci. Pokud naplňuje OSVČ alespoň jeden z těchto bodů jde vždy o "ŠVARC".

 | 
Michal Kára  |  09. 06. 2012 09:08

Aha, takže když ke mě přijde řemeslník, zlomí si vrták s půjčí si můj, tak je to švarcsystém, protože "používá vybavení zaměstnavatele"?

 | 
SF  |  10. 06. 2012 16:45

Tohle je sice zčásti pravda, ale také spousta nesmyslů. Jako dodavatel OSVČ se musím při práci v areálu zadavatele práce řídit firemními předpisy, zvláště se to týká bezpečnosti práce a pohybu osob v areálu. Firemní bezpečnostní školení pro zakázku samozřejmě hradí zadavatel. Fakt je, že ochranné pomůcky musím mít vlastní :). Práci vždy vykonávám za předem stanovenou cenu a u zakázek, které přesahují měsíc, mám obvykle i měsíční zálohy. A přístup do firemní sítě? To si snad děláte legraci. Přístup do firemní sítě nebo na ftp server mi zadavatel umožňuje běžně pro získání podkladů. Sice musím podepsat protokol o mlčenlivosti a pod. ale přístup obvykle mám. Vaše pravidla mohou být v některých případech být znakem švarc systému, ale rozhodně to neplatí obecně.

 | 
Nemo7  |  08. 06. 2012 21:44

Pracuji jako programátor na živnostenský list a neměnil bych. Myslím, že švarcsystém to není, protože dodávám programy firmě(i dalším firmám, jedna je hlavní), která není softwarová. Nejhorší je, že bych už nechtěl být zaměstnanec kvůli vzpomínaným výhodám - práci si organizuji jak chci a hlavně nemusím nikde 8 hodin dřepět. Nechci, aby mě stát "bránil" a "staral" se o mě, dokážu se o sebe postarat sám.

 | 
czhunter  |  25. 06. 2012 14:40

Upřímě řečeno, státu je ukradený co děláš, kde to děláš a vůbec tě nepotřebu bránit a starat se o tebe. Ale chce, abys zaplatil vyšší daně - a kdybys měl platit tolik, kolik zaměstnanci, tak se ti protočí panenky. Je to fér? O nic jiného nejde.

 | 
Petr  |  08. 06. 2012 21:49

Jsem živnostník a těžko se mi daří dodržovat všechna ta nařízení a hloupé předpisy, které po mě chtějí kontroly ze všech možných a nemožných úřadů a institucí. Abych neudělal v tom protipodnikatelském chaosu nějakou chybu, vypravil jsem se za kontolory z úřadu práce. Dozvěděl jsem se, že jako podnikatel musím mít na pracovišti pracovní smlouvy všech zaměstnanců, kteří tam pracují. Nejsem tam přítomen, ale smlouvy musí být pro případ kontroly přístupné, takže se k nim mohou dostat i neoprávněné osoby. Je tím porušen zákon o ochraně osobních údajů. Přednesl jsem tuto výhradu kontrolorům. Odpověď mne přímo vyděsila. Mám prý možnost se obrátit na soud a je dokonce i možné že po letech sporů s úřadem i vyhraji, ale bude to prý trvat velice dlouho a s nejasným výsledkem. Účet za advokáty si oni ani nedokáží odhadnout. O ztraceném čase nemluvě. V dobách rozkvětu jsem zaměstnával celoročně dvacet lidí a dokázal jim zajistit nadprůměrné příjmy za dobrou práci. Po hloupých státních zásazích do systému a to počínaje rokem 1998 jsem snížil postupně počet zaměstnanců na čtyři a to ještě na dobu určitou, takže na zimu pozastavuji činnost. Nezbývá mi po mých dvaadvacetiletých zkušenostech než říci " fuj, vládnou nám tu zloději a hloupý hnůj " a to bez ohledu na strany, které jsou v tom daném okamžiku právě u moci.

 | 
Jaroslav  |  10. 06. 2012 08:35

Myslím, že je to ještě horší než se uvádí. Nejenže je tolerován švarcsystém u poslanců ale dokonce je uzákoněno jeho používání např. v pojišťovnách, ve stavebních spořitelnách apod. Všichni makléři sjednávajícící pojištění pracují"na živnostenský list", mají kanceláře a pracoviště v pojišťovnách, jsou svázáni smluvně tak, že nesmějí vykonávat činnost pro jiné subjekty. a to vše je v souladu se zákonem. Každému se měří jiným metrem. Jednoho pokutují nebo dokonce zavřou a jinému to uzákoní. Práce zákonodárců a lobby je úžasná.

 | 
Jaroslav  |  10. 06. 2012 08:36

Myslím, že je to ještě horší než se uvádí. Nejenže je tolerován švarcsystém u poslanců ale dokonce je uzákoněno jeho používání např. v pojišťovnách, ve stavebních spořitelnách apod. Všichni makléři sjednávajícící pojištění pracují"na živnostenský list", mají kanceláře a pracoviště v pojišťovnách, jsou svázáni smluvně tak, že nesmějí vykonávat činnost pro jiné subjekty. a to vše je v souladu se zákonem. Každému se měří jiným metrem. Jednoho pokutují nebo dokonce zavřou a jinému to uzákoní. Práce zákonodárců a lobby je úžasná.

 | 
Vítek  |  11. 06. 2012 16:46

Co je na práci na žl špatně? Odvést zdravotní a sociální musí každý, tak o co stát přijde? Je to jen hon na čarodějnice a tlupy zbytečných úředníků tak vykazují zdánlivou činnost, za kterou jsou palceni z peněz, které mají přijít úplně jinam - školství, ifrastruktura... Státní byrokracie je zbytečně nabobtnalá o více jak 60% a bobtná stále dál (já na bráchu - brácha na mě) - tak to funguje ve státní správě = výroba funkcí s teplými místy jak na běžícím páse = ověřeno přímým účastníkem rakovinového systému bujení. K čertu s nimi.

 | 
honza  |  01. 07. 2012 20:20

Udělejte si součet toho, co za zdravotní a sociální pojištění odvádíte Vy a co zaměstnanec včetně částky, kterou ještě odvádí zaměstnavatel. Až tato dvě čísla uvidíte, pochopíte o co stát přichází.

 | 
honza  |  01. 07. 2012 20:21

Zapoměl jsem ještě na daň jako takovou.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená