FinExpert.e15.cz

Švarc, nebo švorc? Úspěchy boje proti švarcsystému

Podle podnikatelů nejhorší legislativní počin loňského roku.
Švarc, nebo švorc? Úspěchy boje proti švarcsystému

Tři čtvrtiny firem jsou pro jeho legalizaci. Ministr Drábek od ledna sliboval tvrdé kontroly. Polovina roku se blíží. Ideální čas podívat se, jak se „švarcu“ v těžkých časech daří.

Na úvod malá rekapitulace. Pokud pracujete ve švarcsystému – čili předstíráte samostatnou podnikatelskou činnost, i když například den co den sedíte v jedné kanceláři a šéfa posloucháte na slovo – může vás to přijít až na sto tisíc pokuty. Vašeho šéfa klidně i na deset milionů, nejméně však na dvě stě padesát tisíc. Ministr Drábek totiž chtěl být přísný a ukázat, že tu není pro srandu králíkům, natož těm nelegálně zaměstnaným, a tak stanovil i vysokou dolní hranici pokuty.

Úřad inspekce práce měl do terénu vyslat stovky kontrolorů. A jak ministr řekl, tak se stalo. Plán na letošní rok zní jasně: dvě stě tisíc kontrol. Své ovoce už státní kase přinášejí: jen za první čtvrtletí se na pokutách vybralo pětkrát víc než loni. Do dubna se stihlo 3 747 kontrol a bylo uloženo 336 pokut. Nešlo ovšem pouze o švarcsystém, ale také o nelegální zaměstnávání cizinců. Maximální pokuta pro zaměstnavatele dosáhla milionu korun, u živnostníků padesáti tisíc.

Aby inspektoři ukázali, že platí „padni, komu padni“, vypravili se prověřit také poslance a senátory. Nebo přesněji – jejich asistenty, kteří pro ně „pracují na živnostenský list“. Pro asistenta je obvykle služba politikovi jediným zdrojem výdělku, rozkazy svého šéfa plní na slovo a dost často vedle něj sedí v kanceláři, aby mu byl kdykoli k ruce. Selský rozum říká, že se jedná o švarcsystém par exellence.

Poslanců máme dvě stě, senátorů jednaosmdesát, když budeme počítat na každého jednoho asistenta, máme tu rázem dvě stě osmdesát jedna hříšníků a navrch stát, který nelegálně zaměstnává ve velkém. Rozum kontrolora však uznává jinou než selskou logiku. A tak se k všeobecnému překvapení kontrola usnesla, že v parlamentu žádné porušení zákona neodhalila – takže si sbalila svých pár švestek a odešla bez pokuty o dům dál. Nevyhnutelně se vkrádá pocit, že hledala trochu špatně.

Tïp: Proč vás nezaměstnám

Šéf senátu Milan Štěch se už v lednu nechal slyšet, že právníci, kteří označují práci asistentů za švarcsystém, mají pravdu a že by je stát měl regulérně zaměstnat. To se ale nejspíš ani ministru Drábkovi, členovi škrtvlády, nechce. A není divu – zaměstnávat je v Česku neskutečně drahé, státu by se asistenti prodražili. Tak proč radši nevyužít příjemných výhod švarcsystému, že? Pod svícnem je tedy jako obvykle tma jak v pytli a kontroloři drtí drobné podnikatele.

Nemáš smlouvu? Zaplať!

Odborníci kroutí hlavou také nad metodickým pokynem, který k odhalování švarcsystému ministerstvo vydalo. Inspektoři pokud zaměstnanec přímo při kontrole nepředloží doklady, které potvrzují existenci pracovněprávního vztahu, mají ho automaticky považovat za nelegálně zaměstnaného. Zjednodušeně řečeno – když na místě nevytáhnete pracovní smlouvu, pokutu máte téměř jistou.

Ministr tím prý chce předcházet machinacím a dodatečnému uzavírání smluv. Podle mnohých advokátů je však takový postup protiústavní. Někteří právníci se nebojí jít ještě dál. Jako protiústavní by se podle nich dala označit i minimální výše pokuty 250 tisíc korun. Podobně byla v minulosti shledána protiústavní minimální pokuta 500 tisíc u stavebního zákona.

Ministerstvo proto radši zařadilo zpátečku, metodiku oficiálně nezměnilo, ale slovy ministra lehce usměrnilo – nepřítomnost smlouvy na pracovišti už neznamená automaticky „vinu“, ale pouze „důvodné podezření“.

Čtvero rad pro klidnější spaní každého „švarcáka“
 

  • Rada číslo jedna: Neseďte v jedné kanceláři, nepracujte na jednom místě. Pokud vám to vaše práce aspoň trochu dovoluje, snažte se „šéfem“ vyjednat, ať můžete pracovat z domu. Takový automechanik nebo servírka ale mají přirozeně v tomhle smyslu pech.
  • Rada číslo dvě: Okamžitě zapomeňte na výrazy: šéf, nadřízený, vedoucí a jim podobné. Ostatně zapomíná se na ně docela příjemně a lehko. Pamatujte, že pokud pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná na živnostenský list, jste výhradně svým pánem – práci si sami vybíráte, rozvrhujete i vykonáváte (případně rozdělíte podřízeným). Firmě, se kterou spolupracujete, dodáváte až hotové dílo. Nebo to tak alespoň musí věrohodně vypadat. A rozhodně nejednáte jejím jménem – vždy jen sám/sama za sebe.
  • Rada číslo tři: Ideální je zajistit si ještě jiný zdroj příjmu – alespoň minimální částku, kterou si fakturujete jinde, pomůže vám to prokázat, že opravdu podnikáte samostatně. Pokud to není možné, snažte si alespoň fakturovat každý měsíc jinou sumu (jeden měsíc si ji snižte, druhý zase navyšte a zůstanete na svém).
  • Rada číslo čtyři: Pokud vás na pracovišti zastihne osoba, kterou neznáte, a položí zdánlivě bezvýznamnou otázku: vy tady pracujete? Zapište si za uši, že vaše odpověď musí znít za všech okolností ne. „Nepracuju, jen jsem sem zaskočil něco si dojednat s firmou, se kterou spolupracuju…“ Pokud padne otázka: „Máte tady šéfa?“ správná odpověď zní: „Nemám šéfa.“ Ale to už si pamatujeme z rady číslo dvě.

Kontrola na udání

Když už bilancujeme vlastnosti státního výpadu proti švarcsystému, nemůžeme nezmínit ještě jednu „echt českou“. Velká část kontrol – zhruba polovina – probíhá na udání. Jaký milejší pozdrav svému nemilému konkurentovi poslat než kontrolu z inspektorátu práce, že?

Tip: Bez dovozu umřeme hlady! Co si o tom myslíte?

Faktem zůstává, že pro spoustu lidí existují jen dvě varianty – pracovat ve švarcsystému jako „švarc“, nebo být bez práce, a tudíž „švorc“. Mají být lidé trestáni za to, že chtějí pracovat?

Co si o tom myslíte vy? Budete radši „švarc“, nebo švorc? Proč mají asistenti poslanců a senátorů „imunitu“? Přiměla vás změna pravidel k tomu, abyste se nechali regulérně zaměstnat? A jaké to je nemít jinou šanci než pracovat v systému, za který vám hrozí statisícová pokuta? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem.

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Zapoměl jsem ještě na daň jako takovou.
honza
1. 7. 2012, 20:21
Udělejte si součet toho, co za zdravotní a sociální ...
honza
1. 7. 2012, 20:20
Upřímě řečeno, státu je ukradený co děláš, kde to dě...
czhunter
25. 6. 2012, 14:40
Co je na práci na žl špatně? Odvést zdravotní a soc...
Vítek
11. 6. 2012, 16:46
Tohle je sice zčásti pravda, ale také spousta nesmys...
SF
10. 6. 2012, 16:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená