FinExpert.e15.cz

superCash není zase tak super

Česká pošta nově nabízí na všech svých pobočkách službu Platba superCash. Lze díky ní zaplatit za služby a zboží nakoupené přes Internet v hotovosti.
superCash není zase tak super

Skutečnost, že stále více lidí využívá k nákupu zboží a služeb Internet, je zjevná. Výsledky výzkumu agentury Mediaresearch ze září loňského roku ukázaly, že na českém internetu již někdy nakupovalo 91 % internetové populace. Z toho téměř pětina (18 %) nakupuje přes internet alespoň jednou měsíčně. Polovina z těch, co na internetu zatím nikdy nenakupovali, má v plánu nákup do budoucna uskutečnit. Celkový obrat internetového obchodování v České republice (spotřebitelské nákupy) odhaduje Asociace pro elektronickou komerci na 25 až 26 miliard korun v roce 2009, což je zhruba 14% nárůst proti předchozímu roku.

S rostoucí oblibou internetových obchodů, tzv. e-shopů, se rozšiřuje i počet možností jak za objednané zboží či služby zaplatit. Poslední novinkou na tomto poli je Platba superCash, kterou od 15. března 2010 začala poskytovat Česká pošta na všech svých pobočkách. Jedná se o platební kanál, v němž Česká pošta vystupuje jako zprostředkovatel hotovostních plateb mezi zákazníkem e-shopu a obchodníkem. Tato služba tedy umožní zákazníkům e-shopů zaplatit za zboží či služby nakoupené přes Internet v hotovosti.
 
Zákazník e-shopu si zvolí při vytváření objednávky jako způsob úhrady službu superCash a objednávku odešle. Poté mu je vygenerováno unikátní číslo superCash, které si vytiskne, dojde s ním na pobočku pošty a požadovanou sumu zaplatí. Zákazník obdrží potvrzení o úhradě, které mu poslouží jako doklad o zaplacení. Rovněž obchodník je neprodleně informován o provedení platby, takže mu nic nebrání v tom, aby objednané zboží zákazníkovi odeslal. Česká pošta převede platbu zákazníka na účet příslušného e-shopu nejdéle do druhého dne od okamžiku zaplacení. Služba je tak vhodná zejména pro ty, kteří mají obavy z nedostatečného zabezpečení svých osobních údajů, především při placení kartou, ale potřebují uskutečnit platbu v co nejkratším čase.
 
Za tuto službu si účtuje společnost, která systém superCash provozuje, jednorázový poplatek 10 Kč. Je tedy jen na obchodníkovi, zda poplatek zaplatí on, nebo tuto částku uhradí jeho zákazník. Česká pošta si za zprostředkování platby neúčtuje žádný poplatek.
 
Ačkoliv by se zdálo, že se na českém trhu jedná o novinku, není tomu tak. Tento hotovostní platební systém uvedla společnost MANUM do provozu již v polovině roku 2008. Úhrady za nakoupené zboží a služby na Internetu se však prováděly a provádějí na terminálech společnosti SAZKA.
 
Jaké jsou výhody či nevýhody služby superCash oproti stále nejčastěji využívanému způsobu platby za zboží a služby objednané na Internetu - dobírce? Z pohledu obchodníka nese dobírka sebou riziko, že zákazník zboží nepřevezme, a tím mu vzniknou zbytečné náklady na poštovné a balné. Služba superCash odstraní také dlouhé čekání obchodníka na peníze od zákazníka, které v případě dobírky mohou dorazit i za několik týdnů. A z pohledu zákazníka, který by měl být pánem? I v případě, že si zákazník zvolí formu úhrady superCash, nevyhne se dlouhým frontám u přepážek pošty, které ho čekají při vyzvedání zboží zaslaného na dobírku. Útěchou může být ušetřených několik desítek korun, které by zákazník zaplatil za službu dobírky. 
 
Za převod z účtu na účet sice klient nezaplatí nic, případně jen poplatek za odchozí platbu v řádu jednotek korun, nicméně tato forma úhrady může zpozdit dodání zboží či služby až o několik dní. Obchodník totiž klientovi zašle zboží až po připsání úhrady na svůj účet.
 
Pro ty, kteří důvěřují zabezpečení plateb na Internetu prostřednictvím platebních karet, nebo využívají služeb PaySec či PayPal, je však služba superCash naprostou ztrátou času.
 
Prozkoumejte seznam provozovatelů e-shopů, ve kterých lze platit prostřednictvím superCash.
 
Další článek


 

Související články


celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Neuchytí se to samo
4. 4. 2010, 09:53
Re: Neuchytí se to samo
Petr
2. 4. 2010, 10:40
Nezveřejněné poplatky - provize
Petr
2. 4. 2010, 10:36
Re: článek o ničem
Mem_
19. 3. 2010, 14:08
Re: článek o ničem
Mike
19. 3. 2010, 13:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená