Podle informací ČTK vyzvala elektrárenská společnost ČEZ Evropskou unii k projasnění pravidel pro trhy elektřiny. Považuje to za nutnost vzhledem k prudkému rozšiřování subvencované větrné energie. Podle názoru místopředsedy představenstva ČEZu a obchodního ředitele této společnosti Alana Svobody by tento trend mohl vést až k postupnému zániku přeshraničního obchodování s elektřinou.
Společnost ČEZ je v evropském měřítku druhým největším evropským vývozcem po Electricité de France a loni vyvezla asi třetinu své produkce. Potíže ji nyní začal činit propad kapacit pro obchodování s elektřinou mezi Německem a Českou republikou. Již letos je očekáván pokles přenosových kapacit na česko-německé hranici o 15 až 20 % a ceny těchto kapacit prudce vzrostly. ČEZ přitom vyváží 60 procent svého exportu do Německa.
Za největší problém, s nímž se střetávají trhy elektřiny ve střední Evropě, označil Svoboda dostupnost obchodovatelných přenosových kapacit pro mezihraniční dodávky. Objem těchto kapacit totiž v poslední době prudce snížila expanze větrné energie v Německu s rozsáhlou vládní podporou. Obchodníci nyní mají k dispozici mnohem méně kapacit, protože přenosové sítě se musí vyrovnávat s prudkým kolísáním nespolehlivé produkce větrných turbín. "Pokud by měl pokračovat současný způsob podpory větrné energie, může to ohrozit obchodování s elektřinou v rámci EU natolik, že dojde k návratu do období národních sítí bez mezinárodního obchodu", uvedl ve svém vyjádření Alan Svoboda.
ČEZ se nyní zajišťuje proti ztrátám z propadu přenosových kapacit útlumem výroby některých svých elektráren. Vzhledem k tomu může také prodat více povolenek na emise oxidu uhličitého.