Práce vznikla ve spolupráci s celosvětovým pojišťovacím magazínem Reactions a v podobě povětrnostní mapy ji představilo červnové vydání časopisu Euromoney. Studie vychází ze zdrojů řady vládních úřadů, z dat sesbíraných v letech 1980-2003 a identifikuje ty země, jejichž průmysl je nejvíce ohrožen ztrátami v důsledku nepřízně počasí.
Do výzkumu byly zahrnuty následující sektory:
- zemědělství
- doprava
- stavebnictví
- potravinářský
- těžební a dřevozpracující průmysl
- ropné a uhelné produkty
- velkoobchod a maloobchod
- trh s nemovitostmi
- zdravotnické a asistenční služby
- ubytovací a stravovací služby
- celostátní a místní úřady
- elektrárenství a plynárenský průmysl
Studie ukazuje do jaké míry a v jakém rozsahu může průmysl podléhat nepřízni počasí, protože průmysl potřebuje zajistit ochranu svých zisků proti rizikům spojeným s počasím.
I naše firmy se začínají bránit rizikům
Podle studie již i v České republice si podniky postupně zvykají na využívání produktů, které dokáží eliminovat vliv povětrnostních podmínek na zisk. V našich podmínkách se jedná o dvě roviny rizik. Nepřízeň počasí ovlivňující suroviny potřebné pro produkci na jedné straně a na druhé vliv nepříznivého počasí na chování zákazníků, tudíž na samotnou spotřebu.
Na starém kontinentě jsou na tom nejhůř přímořské státy
V Evropě je největšímu riziku vystaveno Nizozemí a Dánsko, kde ztráty v důsledku nepřízně počasí ohrožují více než 30 % produkce. Dalšími vysoce ohroženými zeměmi jsou Velká Británie, Španělsko, Itálie, Švédsko a Norsko. V těchto zemích je ohroženo 25 - 30 % výroby.
V letech 1980 až 2003 stály větrné bouře a povodně Západní Evropu a Skandinávii 2,8 miliard eur. Francie utrpěla pouze v důsledku větrných bouří ztráty v hodnotě 500 milionů eur.
V USA je problém téměř celoplošný
V Severní Americe jsou stále výraznému riziku nepřízně počasí vystaveny rozsáhlé oblasti Spojených států. Ohroženo je tady 25 - 30 % produkce v centrálních a jižních státech a také státy východního pobřeží směrem na sever až po Virginii.
V období mezi lety 1980 a 2003 stála nepřízeň počasí Severní Ameriku 5,9 miliard eur, přičemž nejhůře zasaženou oblastí byl jihovýchod Spojených států, kde větrné bouře způsobily škody ve výši přibližně 1,73 miliard eur.
Z průzkumu PriceWaterhouseCoopers provedeného pro organizaci Weather Risk Management Association vyplývá, že derivátový trh zaměřený na produkty a služby spojené s řízením povětrnostního rizika neustále roste a na konci roku 2004 měl hodnotu 4,57 miliard dolarů.