FinExpert.e15.cz

Studentské půjčky – pomoc studentům nebo cesta k zadlužení?

V České republice nemají studentské půjčky moc velkou oblibu.
Studentské půjčky – pomoc studentům nebo cesta k zadlužení?

V České republice nemají studentské půjčky takovou oblibu jako v jiných zemích. Což potvrzuje i fakt, že banky, které tyto půjčky studentům nabízely, byly nuceny své produkty stáhnout, protože o ně byl velmi malý zájem. Proč tomu tak je?

Možná proto, že o tento typ půjček tolik nevstupuje do vědomí veřejnosti, možná proto, že se studenti bojí hned na začátku své kariéry zadlužit. Dalším důvodem může být fakt, že velké procento studentů je na studiích živeno svými rodiči.

Ceny španělských nemovitostí jsou na historickém minimu

Ceny španělských nemovitostí jsou na historickém minimu

Studentskou půjčku jako takovou vám může poskytnout Česká spořitelna. A to studentům vysokých škol, vyšších odborných škol a doktorandského a MBA programu s trvalým pobytem v ČR. Studenti si mohou půjčit větší množství finančních prostředků, až 300 000 Kč. Úvěr Česká spořitelna poskytuje zdarma. Úroková sazba studentského úvěru činí 8,9 % p.a. a je pevná po celou dobu splácení úvěru. Splácení úvěru si může student také odložit: během studia splácí pouze úroky, po skončení studia pak začne splácet jistinu. Za odklad splátek neplatí žádný poplatek. „Průměrná hodnota studentské půjčky je cca 100 000 Kč. Do částky 100 tis. Kč poskytujeme studentům úvěry pouze se spoludlužnickým závazkem třetí osoby, tj. bez ručitelského závazku či jiné formy zajištění. U studentů kombinovaného (dálkového) studia a studia MBA lze úvěr poskytnout i bez spoludlužnického závazku třetí osoby,“ uvádí Klára Pačesová.

Kolik stojí „kroužky“?

Kolik stojí „kroužky“?

Kolik peněz si musíte připravit? Záleží na tom, zda dítě navštěvuje kroužek při základní škole nebo se věnuje sportu mimo školu.

Úvěry na studia poskytuje jen několik bank

Komerční banka poskytuje úvěr Gaudeamus. Je určen studentům středních, vyšších a vysokých škol. Úvěr si můžete vzít od 20 000 Kč do 600 000 Kč. Student vysoké školy nebo vyšší odborné školy může úvěr použít na cokoliv, ostatní studenti pouze na úhradu školného. Maximální doba splatnosti je 10 let. Splácení jistiny lze u vybraných typů studia odložit až na dobu po jeho skončení, během studia se pak měsíčně hradí jenom úroky z vyčerpaného úvěru. Nemá-li žadatel o úvěr vlastní pravidelný příjem, vyžaduje banka jištění například ručením třetí osoby, vkladem u KB, stavebním spořením u Modré pyramidy stavební spořitelny.

Studentská půjčka UniCredit Bank je také určena k financování studijních potřeb studentů denního studia na vysokých, vyšších odborných a jazykových školách ve věku 18 – 30 let. Částka, kterou si lze půjčit se pohybuje od 50 000 Kč do 150 000 Kč. Splatnost úvěru je 1 – 10 let. Výhodou je možnost odložení splátek až po ukončení studia.

Zrušeno

Spousta bank v naší republice v minulosti specializované úvěry na studium nabízela. Pro malý zájem však tyto služby zrušila. Jednou z nich je Raiffeisenbank. Ta nahradila studentské půjčky standardními nabídkami kontokorentů, kreditních karet i spotřebitelských úvěrů – podmínkou pro přidělení těchto úvěrů je ale pravidelný měsíční příjem ve výši 12 tisíc korun, což je pro většinu studentů denního studia nedosažitelná částka.

Studentské půjčky nenabízí Fio Banka, Zuno ani Air Bank. „V Air Bank jsme se na začátku rozhodli, že budeme všem klientům poskytovat stejně výhodně služby, proto speciální půjčky pro studenty nenabízíme. Přesto si myslíme, že naše půjčka může být i pro studenty výhodná, protože u ní neplatí žádné poplatky za poskytnutí, vedení ani předčasné splacení půjčky. A navíc úplně každý klient, který půjčku splácí včas, se díky odpouštění několika posledních splátek dostane na nízkou sazbu 8,9 % a RPSN 9,28 %. O půjčku si však může zažádat pouze klient starší 18 let,“ vysvětluje Vladimír Komjati, tiskový mluvčí Air Bank.

Zuno nabízí také pouze běžné půjčky, a to s úrokovou sazbou začínající na 6,9 % a pokud klientovi jiná banka poskytne lepší podmínky, Zuno prý připraví ještě výhodnější nabídku. Pokud tak neučiní, nabídne klientovi 2 000 Kč jako bolestné. Týká se to půjček nad 50 000 Kč.

U ČSOB mají studenti možnost využít kreditní kartu nebo přečerpání účtu. Od tiskové mluvčí Petry Hávové jsme se dozvěděli, že ČSOB studentům při otevření studentského konta nabízí také kreditní kartu. Jedná se o ČSOB Kreditní kartu Standard, studenti ji ale mají ke kontu zdarma – bez poplatku za služby spojené s kreditní kartou.

Mají možnost rozdělit si limit 20 000 korun mezi kreditní kartu a povolené přečerpání účtu. Podmínky kreditní karty i kontokorentu jsou stejné.

Nabídek studentských půjček je v České republice opravdu velmi málo. Je otázkou, zda je to dobře nebo špatně. Pomohou půjčky na studium nebo mladého člověka zadluží již na začátku kariéry? To už si musí každý rozmyslet sám.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Mladí lidi se obávají nízkých platů, takže na další ...
Krückenbrecher
27. 10. 2013, 17:24
Z mé vlastní zkušenosti je nejdostupnější kreditní k...
noro
25. 10. 2013, 12:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená