FinExpert.e15.cz

Studentská karta plná slev

Studenti vysokých škol mohou prostřednictvím ISIC karty ušetřit několik set korun ročně. Slevu lze získat při nákupech, návštěvě kulturních akcí i cestování.
Studentská karta plná slev

Studium na vysoké škole je vždy spojeno s nemalými výdaji rodinného rozpočtu. Většina vysokoškoláků musí v průběhu studia hradit nejen potřebné školní potřeby, ale i dopravu, ubytování a stravu. Po přičtení výdajů za zábavu se měsíční útrata lehce vyšplhá na několik tisíc korun.

Zejména v prvních letech studia je jediným zdrojem příjmů prázdninová brigáda či odměna plynoucí z částečného pracovního úvazku. Finanční zabezpečení studia je tedy převážně na rodičích. Jednou z výhod, které mohou studenti vysokých škol využít, je sleva za nákupy u vybraných obchodníků po předložení mezinárodního průkazu studenta (ISIC karty). O slevu si však musí každý student říct a vybrat obchodníka, který slevy poskytuje. I několik málo procent z každého nákupu může v konečném součtu ušetřit nemalé peníze.

Co je karta ISIC

Někteří studenti se již s ISIC kartou setkali na střední škole. Po završení středoškolského vzdělání a pokračování ve studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole případně ve vybraných jednoletých pomaturitních studijních oborech je osoba připravující se na své budoucí povolání stále považována za studenta. Každý vysokoškolák může získat mezinárodní studentskou kartu prokazující statut studenta. Vydavatelem ISIC karet je světová organizace ISTC pod záštitou EU a UNESCO.

Podle informací vydavatele ISIC karty může student využít slevy na více než 1800 místech v ČR a ušetřit tak při nákupu knih, oblečení, jízdenek, stravování, ubytování, návštěvě festivalů, klubů, kin a jiných kulturních akcích. Ke kartě lze sjednat i cestovní pojištění. Základní roční cestovní pojištění, ve kterém nejsou zahrnuty extrémní sporty, přijde na 200 korun. Varianta s rizikovými sporty je o 150 korun dražší.

Nejoblíbenější slevy v roce 2008

V dotazníkovém šetření vydavatele ISIC karet zvolili studenti v roce 2008 nejoblíbenějším poskytovatelem slev knihkupectví Neoluxor. Dalším oblíbeným podnikem studentů je síť pizzerií Einstein či autobusový dopravce Student Agency. V rámci kulturních akcí vede žebříček nejoblíbenějších festivalů Rock for People,následovaný Sázavafestem a Colours of Ostrava.

Kde lze kartu získat?

Studentskou kartu získá většina studentů českých veřejných škol po zápisu do studia přímo na půdě školy. ISIC kartu využívá většina vysokých škol současně jako školní průkaz, který slouží ke vstupu do knihovny či učeben, lze pomocí ní zakoupit jídlo v menze, zapůjčit studijní literaturu apod. Mimo školu lze čerpat slevy při nákupech či získat zvýhodněné jízdné na městskou hromadnou dopravu. Kombinovaný průkaz studenta s licencí ISIC vydávaný přímo vysokou školou bývá ve většině případů cenově zvýhodněn. Jednodušší je i způsob prodloužení průkazu. Stačí si zakoupit revalidační známku a student se vyhne vyřizování formalit potřebných k vystavení nové karty.

Další možností, jak získat ISIC kartu, je návštěva některého z prodejních míst v České republice. Kromě Prahy, Brna, Olomouce a Ostravy najdou studenti alespoň jedno prodejní místo v každém větším městě. Kompletní seznam prodejních míst je uveden na internetových stránkách vydavatele karet. V místě prodeje je třeba předložit vyplněnou žádost o vydání karty potvrzenou vysokou školou, občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, fotografii pasového formátu a zaplatit poplatek ve výši 300 korun.

Poslední cestou k získání ISIC karty je objednání na internetových stránkách vydavatele karet. K žádosti je potřeba ofotit formulář žádosti, průkaz totožnosti a fotografii. Po vyřízení je karta zaslána poštou.

Výhody lze čerpat až 16 měsíců

ISIC karta je platná od začátku akademického roku (od 1. září) do konce následujícího roku. Pokud si student pořídí kartu až v průběhu akademického roku, platí taktéž do konce následujícího roku. Vydavatel karet stanovuje spodní hranici pro získání ISIC karty u studentů víceletých gymnázií na 12 let a u ostatních typů středních škol na 15 let. Díky tomu mohou kartu využívat studenti středních škol ještě před nástupem na vysokou školu. Většina vysokoškoláků absolvuje studium do 26 let. Po celou dobu studia lze kartu využívat. Horní věková hranice pro získání ISIC karty však není vydavatelem omezena a při splnění podmínek pro její získání může využívat průkaz i osoba starší 26 let. Typickým příkladem jsou studenti doktorských studijních programů.

Příklady slev u obchodníků:

Komerční banka - 200 Kč příspěvek při zřízení studentského účtu G2

Neoluxor - 10% sleva na knihy

Student Agency - studentské letenky, 15% sleva na jízdenky mezinárodních autobusových linek

Orea Hotels - největší český hotelový řetězec - 2 za 1 na ubytování ve dvoulůžkových pokojích

Village Cinemas - síť multikin nabízí snížené vstupné

McDonald's - kombinace jídel za speciální zlevněnou cenu

Pizzeria Einstein - akce 2 za 1 (druhé jídlo zdarma) na pizzu, těstoviny a saláty

Swatch - sleva 20 % na hodinky a šperky

Fokus optik - sleva 7 % na zboží a poskytované služby

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

tip na anglinu s isic mesic zdarma. Centrum PRAHY.ox...
janča
27. 2. 2012, 19:56
Re: PR?
Adam
17. 9. 2009, 11:20
PR?
Pepa
16. 9. 2009, 18:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená