FinExpert.e15.cz

Studenti mají dostávat peníze přímo na ruku

MŠMT přišlo nedávno s návrhem na reformu vysokého školství. Peníze jsou zde – jak jinak – hlavním tématem.
Studenti mají dostávat peníze přímo na ruku

S reformou financování vysokého školství nedávno přišlo Ministerstvo školství ČR. Před prázdninami byl dán k diskusi návrh, který by poskytl studentům možnost financovat své studium samostatněji než dosud.

V současnosti je většina studentů závislá na příjmech od rodičů. Takováto situace nenahrává studentům ze sociálně slabších rodin a také těm, jejichž rodiče nemají o studia svých dětí na vysoké škole nebo univerzitě zájem.

O zavedení systému podpory studentů a studentských půjček se na vládní úrovni hovoří už delší dobu. Obecně se vychází z předpokladu, že v dlouhodobé perspektivě je procento vysokoškolsky vzdělaných občanů v přímém vztahu s výší hrubého domácího produktu (HDP). Teprve nyní však myšlenka dostala konkrétnější rysy. Ministr Liška uvádí, že nové formy podpory studentů by měly platit od roku 2010.

Pro každého studenta 3000 Kč

Náklady na život studenta se měsíčně pohybují v průměru kolem 6 500 Kč. Je v tom započítáno stravování, bydlení, studijní potřeby (např. knihovny), doprava ve městě i domů atd. Hlavní změnou, kterou navrhuje MŠMT, je přechod z nepřímého financování (tj. od rodičů, částečně školy), na systém přímých studijních grantů, studentských půjček a sociálních stipendií, samozřejmě za stanovených podmínek, které by zabraňovaly zneužívání. Jde mimo jiné o to, aby studentům byla státní podpora dostupná i tehdy, když rodiče nemají prostředky nebo vůbec nechtějí, aby dítě studovalo.

Návrh financování studentů je postaven na třech pilířích:

Studijní granty a stipendia

Prvním pilířem reformy financování studentů jsou studijní granty a stipendia. Podle návrhu by grant měl být pro každého vysokoškoláka měsíčně 890 korun. Tuto částku si nyní mohou rodiče dítěte odečíst z daně. Nově by však student neměl být veden jako dítě v péči rodičů, nýbrž jako samostatná sociální jednotka. Pokud by se student ve škole "poflakoval", grant by se stal půjčkou. Totéž by platilo pro sociální stipendia. To by mělo studenty motivovat, aby školu dokončili.

Nízkoúročené půjčky

Druhým pilířem reformy financování studia by měly být státem poskytované nízkoúročené půjčky, které by alespoň částečně pokrývaly životní náklady studentů. Podle návrhu by mohla být půjčka 2 tisíce korun na měsíc. Za třicet měsíců studia, což odpovídá tříletému bakalářskému programu, by tak vysokoškolák dlužil státu 60 tisíc korun. Splácet by je začal ve chvíli, kdy začne vydělávat víc než osm tisíc korun měsíčně. Pokud by se mu plat snížil, snížila by se i výše splátky. Splácení se bude zastavovat ve chvíli, kdy student(ka) bude na mateřské dovolené nebo v nevýhodné finanční situaci. Také úroky by měly být nižší než tržní, ovšem ne příliš nízké, aby půjčky nezneužívali zabezpečení studenti (například vkladem na lépe úročené spořicí účty). Dluh by za studenta mohl splácet i zaměstnavatel a odečíst si ho z daní. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V souvislosti s půjčkami se uvažuje i o zavedení spoření na vzdělání s finanční podporou státu. Na vzdělání by si student mohl podle návrhu s podporou státu spořit. Stát by mu mohl přispívat 15 procenty z částky, kterou si ukládá.

Zvýhodnění studentských brigád

Třetí pilíř reformy by měl zvýhodnit příležitostné práce studentů osvobozením od placení zdravotního a sociálního pojištění do limitu, jehož výše by byla stanovena automaticky se valorizující částkou, ze které platí za studenty zdravotní pojištění stát. Studenti by tak byli motivováni k přivýdělku, a současně by získávali potřebnou praxi.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená